Vzpomínky malířky starých Rokycan Olgy Runtové

Olga Runtová – Vzpomínky - Foto:  Muzeum Dr. Bohuslava Horáka Rokycany

Olga Runtová – VzpomínkyFoto:  Muzeum Dr. Bohuslava Horáka Rokycany

Olga Runtová byla malířkou lidové architektury, českých i slovenských krojů a hlavně starých Rokycan. V sérii kreseb a akvarelů z dvacátých let minulého století zachytila historické jádro města před vlnou demolic a asanací, okolní krajinu i blízký venkov.

Narodila se 20. ledna 1880 na zámku v Březnici. Její otec Václav Runt zde působil jako ředitel panství rodu Pálffy. Byl rokycanským rodákem a do města se s rodinou opět vrátil. Olga Runtová studovala na sou­kromé malířské škole prof. Heinricha Strehblowa ve Vídni, pokračovala jako řádná studentka na pražské Umělecko-průmyslové škole, kde absolvovala čtyři ročníky se všeobecným zaměřením a navázala dvěma ročníky v ateliéru dekorativní malby u prof. Jakuba Schikanedera. Do Prahy ji doprovázela celá rodina. 

Rokycanská učitelka 

Do Rokycan se Runtovi vrátili v srpnu 1905. Otec zde koupil vilu čp. 210 v dnešní Jeřabinové ulici. V roce 1907 nastoupila Olga jako učitelka němčiny a kreslení na dívčí dvoutřídní průmyslové škole v dnešní ulici Míru. Když v březnu 1909 ústav navštívila známá spisovatelka Renáta Tyršová, dcera zakladatele Sokola Miroslava Tyrše, velmi ocenila ruč­ní práce i výkresy žaček Olgy Runtové. 

Její vlastní tvorba byla zpočátku ovlivněná secesí a dekorativností, typické byly kresby květin. O prázdninách 1907 uspo­řádala první výstavu v malém sále rokycanské sokolovny. Byla úspěšná a vyplynula z ní nabídka, aby ved­la kurzy kreslení pro učitele, zaměřené na stylizaci a perspektivu. Od roku 1910 vyučovala Runtová kreslení i na Dívčím lyceu v Plzni, kde ji velmi ovlivnil kolega malíř Augustin Němejc. 

Kroje, zvoni­ce a kaple 

Ve dvacátých letech začal v tvorbě Olgy Runtové převládat zájem o venkov. Sama o sobě později napsala, že „za úkol životní vytkla sobě studium národopisu, zejména starých staveb lidových, zvláště staré dřevěné zvoni­ce, kaple a sochy“. O prázdninách roku 1920 přijala nabídku ministerstva školství a národní osvěty, pro které kreslila na Slovensku tamní lidové kroje a výšivky. Celkem 60 akva­relů z této cesty zakoupilo v roce 1927 Národopisné muzeum v Praze. 

Dílo jako nesmrtelný pomník  

Zemřela ve věku pouhých 52 let 26. dubna 1932. V Rokycanech je Olga Runtová v povědomí především jako autorka akvarelů s motivem města a jeho okolí, které zob­razují už zaniklá zákoutí nebo lidovou architekturu. Vytvoři­la ale i řadu dalších maleb, perokreseb a tužkových kreseb, její práce byly pře­tištěné v historických a vlastivědných publikacích. Teprve třetí větší výstavu prací Olgy Runtové uspořádalo v letošním roce Muzeum Dr. B. Horáka v Rokycanech, přístupná je do 8. října.  

Pořad: Špalíček  |  Stanice: Plzeň
Čas vysílání: pondělí-pátek 19:04  |  Délka pořadu: 26 minut  
 

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Plzeňský kraj
  ulice Ruská, Plzeň 2-Slovany, uzavřeno, stavební práce, Od 23.12.2017 00:00 Do 31.01.2018 23:59, na místní komunikaci III. třídy C2811 Ruská, v Plzni - úplná uzavírka vozovky, v úseku u objektu číslo ...
  ulice Ruská, Plzeň 2-Slovany, uzavřeno, stavební práce, Od 23.12.2017 00:00 Do 31.01.2018 23:59, - úplná uzavírka vozovky, v úseku před objektem náměstí Milady Horákové číslo orientační 8 - vyblokování ...
  ulice Ruská, Plzeň 2-Slovany, omezení, stavební práce, Od 23.12.2017 00:00 Do 31.01.2018 23:59, Místní komunikace Ruská, za křižovatkou s ulicí Ořechová (ve směru k náměstí Milady Horákové) - úplná uzavírka ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace