Život v malé vesničce pod Zelenou Horou

Vladimír Popp - Foto:  archiv Vladimíra Poppa

Vladimír PoppFoto:  archiv Vladimíra Poppa

V obci Klášter na jižním Plzeňsku těsně pod Zelenou Horou žije historik, poutavý vypravěč a badatel Vladimír Popp. Jeho vyprávění jsou vždy zajímavými sondami do života na Nepomucku – necháme vás do nich nahlédnout!

Historie obce Klášter sahá až do 12. století, kdy zde byl mnichy z Erbrachu založený cisterciácký klášter. Jeho zbytky, které se zachovaly po vypálení husity v 15. století, tvoří dodnes jednu z dominant obce. Vladimír Popp ve svém vyprávění často připomíná dobu kolem roku 1577, kdy majitel Zelené Hory rozhodl nastěhovat proti jejich vůli do ohořelých zbytků zdí kláštera 16 rodin. Poslušní rychtáři museli splnit pánův příkaz a se svým koženým právem se tak rádi zbavovali rebelů, buřičů, zlodějů a pytláků – zkrátka lidí “nepohodlných”. Určení jedinci z blízkého okolí vzali jen to nejnutnější ke svému životu a pod hrozbou byli převezeni do polorozbořené vesnice Klášter. 

Postup při stornu zaplaceného zájezdu a ztráta radosti z dovolené Vyprávění historika a badatele Vladimíra Poppa - 1. díl
Bespečnost, nástrahy zájezdů a současné trendy Vyprávění historika a badatele Vladimíra Poppa - 2. díl

Celá řada příběhů z vyprávění a vzpomínek Vladimíra Poppa se ale už v lepších časech odehrávala o posvícení. V klášterské hospodě U Průchů se během něj prý dokázalo vytočit až 55 hektolitrů piva! To představuje od pátku do pondělní půlnoci 11 tisíc půllitrů a vzhledem k tomu, že vesnička Klášter neměla ani 100 čísel, je to počet doslova rekordní. 

Život ve vesnici značně ovlivnila i Výsadní panská hospoda nebo Panská vinopalna, kde postačila jedna venkovní dlouhá lavice, aby se na ní odehrála nejedna taškařice a propilo se občas i celé hospodářské stavení. 

Vladimír Popp je také aktivním muzikantem. V mládí hrál na housle, akordeon a kytaru. A tak už nejednou dokázal rozezpívat celou vesnici místní hymnou „U Kláštera stojí kámen”. Muzikantský život mu společně s povoláním vojáka a jeho zálibami nadělil obrovské množství zážitků. Poslechněte si dva díly Špalíčků lidových písní věnovaných jeho vzpomínkám!
 

Autor:  Miroslav Šimandl
Pořad: Špalíček  |  Stanice: Plzeň
Čas vysílání: pondělí-pátek 19:04  |  Délka pořadu: 26 minut  
 

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Plzeňský kraj
  Od 18.1.2018 14:30 do 15:35; D5 - 92.9km na trase Rozvadov - Praha; porouchané vozidlo, očekávejte zdržení; neprůjezdná zpevněná krajnice
  Od 18.1.2018 14:30 do 16:35; v ulici Francouzská třída v obci Plzeň; nehoda; probíhá vyšetřování nehody; OA x chodec, se zraněním. Na místě ZZS a PČR.
  Srážky: přeháňky, D5-118,1

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace