Bez chemie a bez rašeliny – první přírodní certifikovaná zahrada v Plzni

13. září 2016

„Pokud si pěstuji vlastní zeleninu, tak bych ji měla mít co nejzdravější, jinak si můžu koupit tu v obchodě,“ vysvětluje důvod, proč se zajímá o tento typ zahradničení, designérka přírodních zahrad Alena Lehmannová. Právě jejím dílem první oficiálně uznaná přírodní zahrada v Plzni je.

Certifikované přírodní zahrady

Hnutí přírodních zahrad vzniklo před časem v Rakousku, kde je podporuje i vláda. Podnět k tomu daly výsledky odběrů vzorků zeminy ze zahrádek - ukázalo se, že půda ze zahrádek obsahuje vyšší koncentrace nejrůznějších chemických látek než půda zemědělská. Přírodní zahradničení se pak rozšířilo i do dalších zemí, honbu za kvantitou nahradila snaha o kvalitu. V České republice je v současné době přibližně 150 certifikovaných přírodních zahrad, jejich seznam je k dispozici na stránkách Ekologického institutu Veronica.

Zahrada s plaketou v Plzni

„Obvykle bývá trošku méně údržbová a plody, které z ní sklízíme, jsou méně rizikové,“ říká o přírodních zahradách Alena Lehmannová. Po domluvě s ní můžete navštívit tu plzeňskou, která se nachází v zahrádkářské kolonii Na Sudech na Roudné. Poznávacím znamením je plaketa „Přírodní zahrada“ s obrázkem ježka.

Získání certifikátu

„To je pro ty, kdo se rozhodnou to brát opravdu vážně, jejich zahrada je bez chemie a bez rašeliny a zároveň jsou tam určité prvky, které pomáhají tomu, aby přírodní zahrada jako celek dobře fungovala,“ uvádí k žádosti o udělení certifikátu Alena Lehmannová. Na přírodní zahradě by měly být například listnaté stromy, živý plot z divokých keřů, prvky louky, kompost, místo pro hmyz a drobná zvířata - další inspiraci a přesné podmínky pro získání certifikátu najdete opět na webu Ekologického institutu Veronica.

Stále v 21. století

Nečekejte ale, že budete nuceni vrátit se do časů dávných pěstitelů a používat středověký záhonový pluh, přírodní zahradničení dobře zapadá do moderního 21. století. „Přírodní zahrada je spíš o způsobu obhospodařování a využití určitých materiálů, ne že bychom moderní technologie zcela pominuli,“ rozhlíží se po své zahrádce se skleníkem s poloautomatickou kapkovou závlahou Alena Lehmannová, „naším cílem je přiměřená úroda. Vycházíme z toho, že tahle zahrada je taková, jaká je, a bereme si od ní tolik, kolik nám chce a může dát.“

Přírodní zahradu můžete navštívit po domlouvě s Alenou Lehmannovou na e-mailu alena@prirodni-zahrady.cz. Najdete ji v zahrádkářské kolonii Na Sudech v Plzni na Roudné.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.