I nový typ viru moru králíků přežije zmrazení masa. Člověku nákaza nehrozí

Ilustrační foto - Foto: Pavla Kopřivová

Ilustrační fotoFoto: Pavla Kopřivová

Do Česka dorazil nový typ viru králičího moru RHDV2. Vakcína proti němu bude k dispozici v druhé půlce srpna.

U RHDV2 není věková rezistence 

O nové nákaze králíků se ví od roku 2010, kdy byla poprvé zaznamenána ve Francii. Od té doby se šíří Evropou a její výskyt už byl laboratorně potvrzen také u nás. Má pozvolnější nástup a mírnější průběh než klasický mor, ale postihuje i malé králíky od zhruba 2 týdnů věku. „Do 2 měsíců věku na mor nikdy neuhynul králíček. Nový zmutovaný virus dokáže zahubit králíčka, který je ještě kojen, kdy předpokládáme nějaké mateřské protilátky,“ říká MVDr. Miloslav Martinec, zastupující předseda Ústřední odborné komise chovatelů králíků Českého svazu chovatelů. Podle něj klasický mor provází 100% úmrtnost králíků, u nového typu jsou průměrné ztráty 20%. 

Příznaky onemocnění králíků morem  

„Klasický mor se projeví naprosto neočekávanými náhlými úhyny králíků, často je tam krev u nosu, chovatel předem zpravidla nepozná vůbec nic,“ popisuje MVDr. Miloslav Martinec, „u toho nového moru chovatel na králíkovi vidí, že není v pořádku. Má zhoršené dýchání, přestává přijímat krmivo nebo se trochu jinak chová, je apatičtější, možná je špatná koordinace pohybů. Trvá to někdy až 5 dní.“ 

Poslechněte si také: Do Česka dorazil nový typ viru králičího moru RHDV2

Současná vakcína na nový typ viru králičího moru nestačí 

„Dosavadní vakcína poskytuje velmi malou imunitu, nemůžeme říct, že žádnou. Doporučená je revakcinace, to znamená opakovaná vakcinace. Nicméně na trh se dostává nová vakcína proti novému typu viru a měla by být dostupná v druhé polovině srpna,“ ujišťuje MVDr. Richard Bílý, ředitel odboru ochrany zdraví a pohody zvířat Krajské veterinární správy pro Plzeňský kraj. Chovatelům radí očkovat nejmladší králíky vakcínou proti novému typu viru RHDV2 a následně je přeočkovat vakcínou proti klasickému viru moru králíků RHDV. 

Preventivní opatření 

Vedle vakcinace je hlavní prevencí očista a desinfekce chovných prostor. Virus králičího moru RHDV i RHDV2 se vylučuje močí a trusem, takže je nutné pravidelně odstraňovat a ničit podestýlku. Virus může přenášet hmyz, proto je dobré zamezit jeho přístupu do králíkárny sítěmi nebo postřiky. „Samozřejmě základní je bezpečná likvidace uhynulých králíků, nejlépe přes kafilérii,“ zdůrazňuje MVDr. Richard Bílý. Při hromadném onemocnění a úhynu králíků v chovu nebo ve více chovech v jedné obci by se chovatelé měli obrátit na veterináře, příp. na Krajskou veterinární správu. 

Pozor při zpracovávání králičího masa 

Jednou z vlastností RHDV i RHDV2 je velká odolnost, přežijí i opakované zmrazení masa. Důležité je tudíž zbytky (kosti a odřezky), zlikvidovat tak, aby se k nim nedostal hmyz, který by mohl virus zanést do králíkárny. 

Nákazy člověka se bát nemusíme  

„Nejsou žádné informace o tom, že by virus moru králíků byl přenosný na člověka nebo na jiné druhy zvířat. Ale základní prevencí ochrany zdraví člověka je vždy důsledné tepelné zpracování jakéhokoli masa,“ uzavírá MVDr. Richard Bílý. 

Pořad: Hobby magazín speciál  |  Stanice: Plzeň
Čas vysílání: pátek 18:04  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 8. prosince  2017     Audio  rubrika: Hobby magazín

  Vánoční pečení se sušenými květy

  Nejenom koření, ale i sušené květy můžeme zakomponovat do vánočky nebo vánočního cukroví. Jestli chcete zaujmout návštěvy a překvapit rodinu, vyzkoušejte to.

   
 • 17. listopadu  2017     FotogalerieAudio  rubrika: Hobby magazín

  Lidé, kteří sázejí stromy

  Vysadili jste osobně, svýma rukama, na zahrádce jeden nebo více stromů? Pak víte, jaká je to dřina. A teď si představte, že jsou mezi námi tací, kteří sázejí desítky stromů ve volné krajině a vůbec nic z toho nemají,...

   
 • 15. listopadu  2017     Audio  rubrika: Hobby magazín

  Kytkožroutský listopad? Posvícení s husou na pelyňku

  Někdo by mohl soudit, že kytkožrout nemůže být masožrout, ale to je velký omyl. I kytkožrouti drží pořádně mastné posvícení. Jen se jim lépe tráví.

   

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Plzeňský kraj
  Od 18.12.2017 09:40 do 12:45; v ulici Karlovarská v obci Plzeň; nehoda nákladního vozidla; 2 havarovaná vozidla; NA x OA bez zranění. Jeden JP. PČR na místo.
  Srážky: sněžení, D5-145,8
  Od 18.12.2017 09:40 do 11:45; na silnici 18043 u obce Plzeň; nehoda; havárie OA se zraněním. IZS a PČR na místo.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace