Masáž pro psy? Prevence i léčba

Kateřina Boháčová se psí fyzioterapii dostala přes svou fenku boxera - Foto:  archiv Kateřiny Boháčové

Kateřina Boháčová se psí fyzioterapii dostala přes svou fenku boxeraFoto:  archiv Kateřiny Boháčové

Vzít psa do psího masážního salónu může vypadat jako pořádný úlet. Když si ale uvědomíme, že i náš čtyřnohý kamarád má tělo ze svalů, šlach a kostí, dojde nám to - stejně jako pro nás i pro psa může být masáž prospěšná.

Své o tom ví Kateřina Boháčová, která se k psí fyzioterapii dostala kvůli své fence boxera. Ta v 11 letech ochrnula na polovinu těla a Kateřina se snažila jí pomoci. Nejenže se boxerka zotavila, ale její panička se fyzioterapií pro psy začala zabývat hlouběji a po čase si otevřela praxi „Zjistila jsem, že je to úžasná věc, která mě naplňuje a baví,“ říká bývalá učitelka, dnes terapeutka zabývající se léčebnou rehabilitací a masážemi psů. 

Masírování doporučuje pro pejsky po úrazech a ortopedických operacích, nemocech s postižením pohybového ústrojí. Preventivně především pro psy podávající sportovní výkony a seniory, ale také pro neklidná a bázlivá zvířata. S posledně jmenovanými občas bývá těžké pořízení. „Někdy to chvíli trvá, než se s pejskem naladíme na stejnou notu, než on zjistí, že mu ty nožičky neutrhnu, že mu je nechám, ať si je zase odnese domů,“ popisuje s nadhledem sbližování se s čtyřnohými klienty Kateřina Boháčová. 

Stejně jako pro nás i pro psa může být masáž prospěšná - Foto:  archiv Kateřiny Boháčové

Na základě několikaleté zkušenosti radí nechat masáž zvířete na odborníkovi. Jedním dechem ale dodává, že je dobré být se svým psem co nejvíce v kontaktu, hladit ho a mazlit se s ním, a to nejen z důvodu upevňování vzájemného vztahu: „Čím víc máte toho svého pejska tzv. v ruce, tím spíš objevíte něco, co se vám nezdá – bulku apod.“ Včasné zachycení problému dává větší naději na úspěch léčby, včetně té rehabilitační. Co s pejskem můžete pravidelně provádět sami, je strečink, návod si poslechněte v příspěvku. 

I masáže mají své kontraindikace. Neprovádí se u akutních stavů s horečkou a infekcí, při kožních onemocněních, otevřených ranách, natržených svalech a pohmožděninách, v březosti ani onkologicky nemocným psům. Mezi masáží a posledním krmením musí být časový odstup nejméně 3 hodiny. 

Poslechněte si celý rozhovor s Kateřinou Boháčovou.

Pořad: Hobby magazín speciál  |  Stanice: Plzeň
Čas vysílání: pátek 18:04  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 8. prosince  2017     Audio  rubrika: Hobby magazín

  Vánoční pečení se sušenými květy

  Nejenom koření, ale i sušené květy můžeme zakomponovat do vánočky nebo vánočního cukroví. Jestli chcete zaujmout návštěvy a překvapit rodinu, vyzkoušejte to.

   
 • 17. listopadu  2017     FotogalerieAudio  rubrika: Hobby magazín

  Lidé, kteří sázejí stromy

  Vysadili jste osobně, svýma rukama, na zahrádce jeden nebo více stromů? Pak víte, jaká je to dřina. A teď si představte, že jsou mezi námi tací, kteří sázejí desítky stromů ve volné krajině a vůbec nic z toho nemají,...

   
 • 15. listopadu  2017     Audio  rubrika: Hobby magazín

  Kytkožroutský listopad? Posvícení s husou na pelyňku

  Někdo by mohl soudit, že kytkožrout nemůže být masožrout, ale to je velký omyl. I kytkožrouti drží pořádně mastné posvícení. Jen se jim lépe tráví.

   

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Plzeňský kraj
  Od 15.12.2017 22:35 do 16.12.2017 05:00; na silnici 20 u obce Krsy okres Plzeň-sever; Pozor! 4 nadměrné náklady; očekávejte zdržení; Přeprava pivovarských van na 4 soupravách jedoucích v konvoji. Parametry: ...
  místní komunikace, náměstí Republiky, Horšovský Týn, okr. Domažlice, uzavřeno, Od 17.12.2017 08:00 Do 17.12.2017 20:00, Úplná uzavírka místních komunikací v Horšovském Týně na náměstí Republiky (horní ...
  místní komunikace, náměstí Republiky, Horšovský Týn, okr. Domažlice, uzavřeno, Od 17.12.2017 08:00 Do 17.12.2017 20:00, Úplná uzavírka místních komunikací v Horšovském Týně na náměstí Republiky (horní ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace