Masáž pro psy? Prevence i léčba

Kateřina Boháčová se psí fyzioterapii dostala přes svou fenku boxera - Foto:  archiv Kateřiny Boháčové

Kateřina Boháčová se psí fyzioterapii dostala přes svou fenku boxeraFoto:  archiv Kateřiny Boháčové

Vzít psa do psího masážního salónu může vypadat jako pořádný úlet. Když si ale uvědomíme, že i náš čtyřnohý kamarád má tělo ze svalů, šlach a kostí, dojde nám to - stejně jako pro nás i pro psa může být masáž prospěšná.

Své o tom ví Kateřina Boháčová, která se k psí fyzioterapii dostala kvůli své fence boxera. Ta v 11 letech ochrnula na polovinu těla a Kateřina se snažila jí pomoci. Nejenže se boxerka zotavila, ale její panička se fyzioterapií pro psy začala zabývat hlouběji a po čase si otevřela praxi „Zjistila jsem, že je to úžasná věc, která mě naplňuje a baví,“ říká bývalá učitelka, dnes terapeutka zabývající se léčebnou rehabilitací a masážemi psů. 

Masírování doporučuje pro pejsky po úrazech a ortopedických operacích, nemocech s postižením pohybového ústrojí. Preventivně především pro psy podávající sportovní výkony a seniory, ale také pro neklidná a bázlivá zvířata. S posledně jmenovanými občas bývá těžké pořízení. „Někdy to chvíli trvá, než se s pejskem naladíme na stejnou notu, než on zjistí, že mu ty nožičky neutrhnu, že mu je nechám, ať si je zase odnese domů,“ popisuje s nadhledem sbližování se s čtyřnohými klienty Kateřina Boháčová. 

Stejně jako pro nás i pro psa může být masáž prospěšná - Foto:  archiv Kateřiny Boháčové

Na základě několikaleté zkušenosti radí nechat masáž zvířete na odborníkovi. Jedním dechem ale dodává, že je dobré být se svým psem co nejvíce v kontaktu, hladit ho a mazlit se s ním, a to nejen z důvodu upevňování vzájemného vztahu: „Čím víc máte toho svého pejska tzv. v ruce, tím spíš objevíte něco, co se vám nezdá – bulku apod.“ Včasné zachycení problému dává větší naději na úspěch léčby, včetně té rehabilitační. Co s pejskem můžete pravidelně provádět sami, je strečink, návod si poslechněte v příspěvku. 

I masáže mají své kontraindikace. Neprovádí se u akutních stavů s horečkou a infekcí, při kožních onemocněních, otevřených ranách, natržených svalech a pohmožděninách, v březosti ani onkologicky nemocným psům. Mezi masáží a posledním krmením musí být časový odstup nejméně 3 hodiny. 

Poslechněte si celý rozhovor s Kateřinou Boháčovou.

Pořad: Hobby magazín speciál  |  Stanice: Plzeň
Čas vysílání: pátek 18:04  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Plzeňský kraj
  Od 21.10.2017 12:05 do 13:05; D5 - 74.7km na trase Rozvadov - Praha; překážka, která může bránit provozu v celé šířce vozovky nebo její části; Prasklá pneumatika na dálnici.
  Od 21.10.2017 10:50 do 22:00; na silnici 20 na vjezdu do obce Losiná okres Plzeň-město , délka 3.5km; práce na silnici, očekávejte zdržení; dlouhé kolony; oprava povrchu vozovky; řízeno světelnou signalizací, ...
  D5, mezi km 106.2 a 106.7, ve směru Rozvadov, práce na silnici, pravý jízdní pruh uzavřen, Od 21.10.2017 07:30 Do 21.10.2017 17:00, , údržba a opravy vozovek CB, zdroj: ŘSD

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace