Na citron při horečce zapomeňte!

Známe to už od dětství. Člověk nastydne nebo chytí chřipku, dostane horečku a maminka přinese hrnek horkého čaje s citronem a medem. Pokračujete s tím po vzoru maminky u své rodiny? Přestaňte.

Citron ochlazuje 

Citronová šťáva s poměrně vysokým obsahem vitamínu C a dalších tělu prospěšných látek je skvělou prevencí, díky svému antiseptickému účinku zažehná i začínající bolesti v krku. Ve Francii je obvyklé kapat si citronovou šťávu do nosu při rýmě. Podle tradiční čínské medicíny citron stahuje a ochlazuje, takže by se mohlo zdát, že bude i dobrým prostředkem proti horečce. To je ale omyl. 

„Citron umí zabraňovat úniku tekutin z těla, proto když trpím nachlazením a potřebuji se vypotit, určitě citronovou šťávu do čaje nepřidám,“ vysvětluje celostní výživová poradkyně Dagmar Chmelířová. Horkost, která v těle vznikla, musí odejít otevřenými póry v kůži, citron by způsobil jejich uzavření a onemocnění by mohlo trvat delší dobu. 

Příznivé účinky citrónu 

Rozhodně ale citron nezatracujte, u mnoha dalších zdravotních potíží skvěle poslouží nejen jako prevence, ale i jako podpůrný lék. Nalačno vypitá sklenice teplé vody se šťávou z poloviny menšího citronu hodinu až půl hodiny před snídaní vás dobře naladí na nový den, povzbudí trávicí systém, především činnost střev, harmonizuje žaludek, prospěje játrům a žlučníku, močovým cestám a ledvinám, příznivě ovlivní i krevní oběh a srdce. Večer vypitá sklenice téhož by vás měla zbavit nočních křečí v nohou. 

Vaříme s rozhlasem

Jako první pomoc koncentrovaná citronová šťáva zafunguje při nevolnosti a pocitech na zvracení a také u závratí při nízkém krevním tlaku. V Tibetu se jako prevence různých onemocnění včetně rakoviny užívá citron doplněný česnekem: 100 g prolisovaného česneku zalijte šťávou z 6 citronů, uzavřete ve sklenici, dejte do lednice a denně berte 1 lžičku směsi ve sklenici teplé vody. 

Všeho moc škodí, i citronu  

Pozor ale, ani s citronem se to nesmí přehánět. Nadměrná konzumace citronů, přesněji řečeno kyselé chuti, podle celostní výživové poradkyně Dagmar Chmelířové způsobuje nepevnost svalů a mohlo by snáz dojít k poranění. 

Vitamín C 

Citrony bývají vychvalovány pro obsah vitamínu C. Bezesporu ho obsahují hodně, pokud ale potřebujete vitamín C doplnit, více ho mají např. šípky, petrželová nať, černý rybíz, červená nebo zelená paprika, kopr, kiwi, brokolice, řeřicha nebo i jahody. Čím čerstvější ovoce a zeleninu jíte, tím více vitamínu C přijímáte. 

Pořad: Hobby magazín speciál  |  Stanice: Plzeň
Čas vysílání: pátek 18:04  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Plzeňský kraj
  Od 23.3.2017 05:10 do 11:10; na silnici 26 u obce Chotěšov okres Plzeň-jih; Vlečkový přejezd mezi obcemi Zbůch a Chotěšov.; porucha světelné signalizace, očekávejte zdržení; Porucha světelné signalizace ...
  D5, mezi km 56.5 a 28.5, ve směru Praha, pomalu jedoucí vozidlo údržby, levý jízdní pruh uzavřen, Od 23.03.2017 07:15 Do 23.03.2017 13:30, zametání v SDP - mosty, přejezdy, karpingy - sestava se pohybuje, ...
  silnice III/18019 (ulice Částkova), Plzeň 2-Slovany, Plzeň, stavební práce, zúžené jízdní pruhy, Od 25.03.2017 07:00 Do 26.03.2017 17:00, "Rekonstrukce vodovodu v ulici Rychtaříkova", -> částečná uzavírka ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace