Na Velký pátek upředená nit vás uchrání před nebezpečenstvím

Z lněného plátna ženy šily košile. Do nich se zatkávala velkopáteční nit, která měla přinášet bezpečí svým nositelům. Převážně ji dostávali vojáci, kteří odcházeli do válek, řekla nám přadlena Pavla Janotová - Foto: Soňa Vaicenbacherová

Z lněného plátna ženy šily košile. Do nich se zatkávala velkopáteční nit, která měla přinášet bezpečí svým nositelům. Převážně ji dostávali vojáci, kteří odcházeli do válek, řekla nám přadlena Pavla JanotováFoto: Soňa Vaicenbacherová

Štěstí a ochranu by měla svému nositeli zajistit nit upředená na Velký pátek.

Velkopáteční nitě původně předly přadleny v severních a východních Čechách, kde se zpracovával len. „Z lněného plátna pak ženy šily košile. Do nich se zatkávala tato nit, která měla přinášet bezpečí svým nositelům. Převážně ji dostávali vojáci, kteří odcházeli do válek,“ říká přadlena Pavla Janotová z Plzně. 

Postupně se pověra rozšířila i do dalších oblastí, především do západních a jižních Čech, kde se spřádalo ovčí rouno. Dodnes se s ní můžete setkat zejména v Českých Budějovicích a okolí. 

Nynější přadleny předou z různých materiálů, kromě lnu a ovčího rouna někdy používají i srst z lamy, velblouda nebo psa. „Už jsem předla i z instalatérského česání, na předvádění dobře posloužilo, protože v dnešní době sehnat len na předení je těžké,“ směje se Pavla Janotová. 

Velkopáteční nitě se nemají dávat do punčoch, protože se po nich nesmí chodit. Strčené pod okap domu zamezí tomu, aby do něj uhodil blesk. Podle Pavly Janotové ještě za 1. světové války dávaly matky kouzelnou nit svým chlapcům a manželům, aby se jim vrátili zdraví a nepřišli o život. 

Pořad: Hobby magazín speciál  |  Stanice: Plzeň
Čas vysílání: pátek 18:04  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Plzeňský kraj
  Srážky: déšť, D5-77,8
  Srážky: déšť, Bezvěrov
  Srážky: déšť, D5-141,7

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace