Přivítejte podzim pálením kulinárního popela

Udělejte si vlastní zásobu popela z kulinárního sena - Foto: Jana Vlková

Udělejte si vlastní zásobu popela z kulinárního senaFoto: Jana Vlková

Dopřejte si trochu kulinární extravagance a připravte si sýr obalený v popelu

„Když ořezávám aromatické byliny a sestřihávám suché části rostlin před zimou, pálím to, abych získala vynikající kulinární popel,“ navádí k témuž propagátorka kytek k jídlu a autorka Květinové kuchařky Jana Vlková. Stejně využívá zbytky loňského kulinárního sena, pokud si v létě nasušila nové zásoby. V seně na podzim a v zimě peče maso nebo kořenovou zeleninu, v popelu obaluje sýr, který pak neobvykle vypadá i chutná.  

„Dřív se to dělalo záměrně, když zbyla polovina sýra, prstem se omázly saze na kotli a namazalo se to na ten sýr, aby na něj nelezly mouchy a nekazil se,“ vysvětluje se zaujetím Jana Vlková. Popel stále využívají různé firmy vyrábějící sýry, známý je francouzský sýr Morbier s temnou popelavou linkou uprostřed. Praktická stránka věci ustoupila do pozadí, dnes jde spíš o dekoraci a zajímavost na zpestření jídelníčku. Kulinárním popelem můžete obalit různé čerstvé sýry, tvaroh, balkánský sýr apod. 

Chuť je podobná jako u brambor pečených v popelu, mnohým se vybavují vzpomínky z dětství. „Dávala jsem sýr ochutnat kolegyním a ony říkaly, že je to jako z týpí, jako z letního skautského tábora,“ směje se autorka Květinové kuchařky. 

A v čem rostliny pálit? „Já používám speciální kýbl, který má dole a po stranách díry, aby to luftovalo. Pod to dávám hrnec, kam popel padá, nedostanou se tak do toho nečistoty,“ popisuje Jana Vlková. Hodí se i gril na dřevěné uhlí. V běžném ohništi na zahradě by se vám ke kulinárnímu popelu mohla přimíchat hlína. Samotné pálení může být zábavou a voňavý rostlinný kouř vám na podzim zvedne náladu, nezapomínejte ale na bezpečnostní pravidla pro zacházení s ohněm. 

Pořad: Hobby magazín speciál  |  Stanice: Plzeň
Čas vysílání: pátek 18:04  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Plzeňský kraj
  Od 21.10.2017 13:45 do 14:45; na silnici 20 u obce Nepomuk okres Plzeň-jih , délka 406m; směrem na Borek; Pozor! Zvířata na vozovce; 4 telata na silnici.
  Od 21.10.2017 12:50 do 14:55; na silnici 605 v obci Kozolupy okres Plzeň-sever; nehoda; 2 havarovaná vozidla; probíhá vyšetřování nehody; 2 x OA bez zranění. Na místě PČR.
  Od 21.10.2017 10:50 do 22:00; na silnici 20 na vjezdu do obce Losiná okres Plzeň-město , délka 3.5km; práce na silnici, očekávejte zdržení; dlouhé kolony; oprava povrchu vozovky; řízeno světelnou signalizací, ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace