Výjimka nebo vyjímka, tematický nebo tématický?

Jak je patrno z názvu jazykového koutku, řeč bude o problémech s délkou samohlásek v našem jazyce. Na první pohled délka samohlásky v češtině možná vypadá jako něco zcela triviálního a také jsme již některá slova, u nichž si nejsme délkou samohlásky jisti, v našich koutcích izolovaně dříve připomínali, ale opakované dotazy posluchačů na toto téma a stále se objevující jazykové chyby přivádějí zpět k dané problematice.

Pochybujeme však spíše v případě tvoření nových slov - na poště si říkáme: je správně odesílatel nebo odesilatel? A ovladatelný nebo ovládatelný? 

V těchto případech jsou správné obě možnosti. Starší úzus - jazyková zvyklost preferovala při odvozování krácení, dnes jsou obvykle možné obě formy. Ale neplatí to vždy a jedním z frekventovaných slov, u nichž o délce samohlásky pochybujeme je výjimka. Slovo výjimka patří mezi názvy dějů a výsledků děje, tedy podstatná jména odvozená od sloves. U tohoto typu dochází k hláskovým alternacím, samohláska základu se při odvozování krátí, např. získat- zisk. U slova výjimka odvozeného od slovesa vyjímat jde o to, že se v základu mění kvantita dvou samohlásek. První samohláska se prodlužuje, druhá se krátí. Stejný proces nastává např. u slov výšivka odvozeného od vyšívat nebo výhybka od slovesa vyhýbat se. V těchto případech obvykle nepochybujeme, výjimka psaná i vyslovovaná nesprávně jako vyjímka je však stále živá. 

Stejné délky samohlásek jako výjimka zachovává i přídavné jméno výjimečný. Přídavné jméno výjimečný odvozujeme z podstatného jména výjimka, délka samohlásek se nemění, stejné je to i u příslovce výjimečný.  

Další frekventovanou jazykovou nesprávností je zápis slova tematický, které často vidíme s dlouhým e v kořeni, tedy jako tématický. Problémem je zde pravděpodobně vztah slov téma- základní myšlenka, předmět určitého díla, které píšeme i vyslovujeme dlouze a slova tematický. Tematický je přídavné jméno ke slovu tematika s významem soubor, okruh témat, proto tematický a tematika zapisujeme a vyslovujeme s krátkým e v první slabice. 

Podobně je tomu i u vztahu slov schéma, vyslovovaného i zapisovaného s dlouhým e a přídavného jména schematický, vyslovovaného i zapisovaného krátce. 

Autor:  Helena  Chýlová
Pořad: Jazykový koutek  |  Stanice: Plzeň
Čas vysílání: pondělí, úterý 10:15; sobota 15:35, neděle 15:45  |  Délka pořadu: 3 minuty  
 

Nové články v rubrice

 • 25. dubna  2016 v 10:15     Audio  rubrika: Jazykový koutek

  Odkopat se můžeme nejen v posteli

  Na úvod tohoto jazykového koutku vás překvapíme nezvyklým poučením, že „odkopat se“ můžete v dnešní češtině ve dne i v noci, v posteli i mimo postel.

   
 • 18. dubna  2016 v 10:15     Audio  rubrika: Jazykový koutek

  Infinitivy na -ci a -ct

  Používáte ještě slovesné tvary jako „říci“ nebo „moci“, nebo je už ve vaší slovní zásobě natrvalo vytěsnily tvary „říct“ a „moct“? Jak to s takovými tvary v současné češtině vypadá nám v tomto jazykovém koutku poví...

   
 • 11. dubna  2016 v 10:15     Audio  rubrika: Jazykový koutek

  Kotlíkové dotace

  Když se řekne „kotlíkové dotace“, možná zaváháte, kdo by z takové dotace mohl mít prospěch. Zdrobnělinu „kotlík“ má totiž asi většina z nás spojenou s očouzeným trampským kotlíkem. To, jestli jsou „kotlíkové dotace“...

   

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Plzeňský kraj
  Srážky: déšť, D5-128,5
  Srážky: déšť, D5-112,4
  ulice 5. května, Zbůch, okr. Plzeň-sever, oprava povrchu vozovky, zúžení vozovky na jeden jízdní pruh, Od 06.06.2016 00:00 Do 30.06.2016 23:59, částečná uzavírka provozu z důvodu oprav výtluků asfaltového ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2016 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace