Kultura2. ledna  2015 v 12:00  

V Plzni bude už brzy znát Gottfrieda Lindauera každý

Gottfried (Bedřich) Lindauer, autoportrét - Foto: Auckland Art Gallery

Gottfried (Bedřich) Lindauer, autoportrétFoto: Auckland Art Gallery

Velkou retrospektivní výstavu obrazů plzeňského rodáka Gottfrieda Lindauera chystá na jaro a léto Západočeská galerie v Plzni. Čím je právě tahle výstava tak výjimečná, že se o ní mluví s takovým předstihem? To vysvětlil posluchačům Českého rozhlasu Plzeň ředitel galerie Roman Musil.

Gottfrieda Lindaura zná na Novém Zélandu skoro každý. Reprodukce jeho obrazů zdobí kdekteré prostranství, všude jsou pohlednice s jeho portréty Maorů, dokonce i sekt se tu jmenuje po něm. Ale zkuste se na malíře, který se v Plzni narodil 5. ledna 1839, zeptat na západě Čech. Znát ho bude málokdo. Chystaná výstava by to mohla změnit. 

 

Velkou retrospektivní výstavu obrazů plzeňského rodáka Gottfrieda Lindauera chystá na jaro a léto Západočeská galerie v Plzni. Čím je právě tahle výstava tak výjimečná, že se o ní mluví s takovým předstihem? To vysvětlil posluchačům Českého rozhlasu Plzeň

Vložit na svůj web

Lindauerovy obrazy v Auckland Art Gallery - zprava kurátorka maorského umění Ngahiraka Mason, Roman Musil, Aleš Filip a Eva Reitspiesová - Foto:  Západočeská galerie v Plzni

Lindauerovy obrazy v Auckland Art Gallery - zprava kurátorka maorského umění Ngahiraka Mason, Roman Musil, Aleš Filip a Eva ReitspiesováFoto:  Západočeská galerie v Plzni

Syn zahradníka v sobě brzy objevil malířský talent a odešel studovat do Vídně. Po návratu domů maloval hodně a snad se mu dařilo i v osobním životě, ale na jaře roku 1874 odplul na Nový Zéland. Odcházeli tam za prací mnozí Češi, i Lindauer asi chtěl jako 35letý muž hledat štěstí... Začátky nebyly snadné, ale brzy se prosadil. Jako fotograf i jako malíř. A získal si důvěru původních obyvatel – Maorů. A jejich portréty ho proslavily. 

Důvěru Maorů musel získat i ředitel Západočeské galerie Roman Musil – jinak by mu obrazy do Plzně nepůjčili. Musel je přesvědčit o své koncepci i o tom, že je dobrý člověk. Jak se něco takového dělá? Tady nepomůže nic jiného, než osobní setkávání a dlouhé rozhovory. 

Myslíte si, že Lindauerova ulice v Plzni je vzpomínkou na slavného malíře? Narodil se Lindauer jako Gottfried, nebo jako Bohumír? Existuje o jeho dobrodružném životě vůbec nějaká monografie? A víte, proč musí před výstavou proběhnout v prostorách galerie maorský rituál? A chcete být ve středu 6. května 2015 u toho? Nejen na tyhle otázky přináší odpovědi rozhovor s ředitelem Západočeské galerie v Plzni Romanem Musilem, který vedl Jan Anderle. 

Autor:  Jan Anderle
Pořad: Náš host  |  Stanice: Plzeň
Čas vysílání: pondělí-pátek 11:07  |  Délka pořadu: 40 minut  
 

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Plzeňský kraj
  Od 24.2.2018 20:55 do 23:00; na silnici 182 u obce Švihov okres Klatovy; nehoda; havarované vozidlo; OA x zvěř.
  Srážky: sněžení, D5-53,0
  Od 24.2.2018 18:55 do 25.2.2018 19:00; v ulici Rokycanská v obci Plzeň , délka 289m; Pozor! Olej na vozovce; rozlitý olej na vozovce, HZS na místo.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace