Zapomenutý malíř Bohumil Konečný v Západočeském muzeu

Bohumil Konečný - Bimba

Bohumil Konečný - Bimba

Plzeňského rodáka - malíře Bohumila Konečného představuje výstava v Západočeském muzeu v Plzni. Konečného ilustrace, které podepisoval svou přezdívkou Bimba, znali a dodnes znají tisíce čtenářů časopisů Vpřed, Mladý Hlasatel nebo knížek Otakara Batličky a Jaroslava Foglara. Výstavu Zapomenutý malíř Bohumil Konečný si v Západočeském muzeu v Plzni můžete prohlédnout do 29. dubna.

Bohumil Konečný - Bimba

Bohumil Konečný - Bimba

Vystaveny jsou mimo jiné originální obálky knih Jaroslava Foglara spolu s desítkami dalších kreseb a mezi díly je například obálka knihy Přístav volá z roku 1942, ale také originál kresby k Foglarově knize "Náš oddíl", kterou komunistický režim zakázal vydat. 

Rychlé šípy

Rychlé šípy

Konečný, zvaný Bimba, se často věnoval ilustracím dobrodružných příběhů Otakara Batličky, Jaroslava Foglara a dalších. Málokdo ovšem ví, že právě on je jejich autorem. Často bývá zaměňován se Zdeňkem Burianem, s nímž ho pojilo přátelství. 

Nápad představit Konečného jako malíře i jako člověka vznikl před třemi lety, kdy učitelé v archivu gymnázia, kde Konečný studoval, objevili originály jeho kreseb. Konkrétně maturitní tablo s karikaturami spolužáků a také velkou karikaturu profesorského sboru z roku 1935, nazvanou Kulometná rota. Mezi soukromými sběrateli, nejčastěji z řad skautů, se podařilo objevit další kresby autora, který se v Plzni narodil v roce 1918 a zemřel v nedalekých Kožlanech v roce 1990. 

Pod junáckou vlajkou

Pod junáckou vlajkou

Konečný neilustroval pouze dobrodružné příběhy, ale talent uplatnil i v reklamě, kterou se živil po válce. Kreslil plakáty, propagační materiály pro exportní výrobky. Ilustroval obálky časopisů Mladý Hlasatel, Vpřed a Rozruch. Jeho kariéru ovlivnila spolupráce s Petrem Sadeckým, pro něhož spolu se Zdeňkem Burianem ilustroval příběh o bojovnici Amazoně. 

Sadecký údajně kresby ukradl a emigroval s nimi na západ. Tam Amazoně přimaloval na čelo rudou hvězdu a vytvořil z ní ženu říjnové revoluce zvanou Oktobriana, která se stala kultem. David Bowie o ní chtěl například natočit film, zpěvák Billy Idol si nechal na paži vytetovat její podobiznu. Pro Konečného to ale znamenalo konec kariéry, protože mu komunistický režim zakázal na řadu let publikovat. 

Kresby nadchly v minulosti například Miroslava Horníčka, pochvalně se o kreslíři vyjádřil i Kája Saudek. "Konečný, to byl člověk, který uměl v roce 1937 nebo 1938 to, co dnes v Americe umí sotva pár desítek malířů. Byl neporovnatelný s čímkoli. Byl absolutní génius, který už jen tak nebude. To, co umím, mě naučil on," uvedl Saudek. 

Výstava v Západočeském muzeu v Plzni bude otevřena do 29. dubna. 

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Plzeňský kraj
  Srážky: sněžení, D5-145,8
  Od 24.2.2018 18:55 do 25.2.2018 19:00; v ulici Rokycanská v obci Plzeň , délka 289m; Pozor! Olej na vozovce; rozlitý olej na vozovce, HZS na místo.
  silnice I/27, část obce Kozí, v katastru obce Běšiny, okr. Klatovy, stavební práce, levý jízdní pruh uzavřen, Od 27.02.2018 10:00 Do 09.03.2018 23:59, uzavírka (částečná) silnice I/27 (v extravilánu), ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace