Běh s holemi vypadá na první pohled jako šílenost. Nordic running přitom oceňují i mistři světa

Nordic running - Foto: Milan Kůtek

Nordic runningFoto: Milan Kůtek

V dnešní době je takřka nemožné vynalézt něco nového. Všichni máme dojem, že už všechno vynalezeno bylo. Milan Kůtek nás ale přesvědčil, že tomu tak zdaleka není. Vymyslel novou běžeckou metodu - nordic running.

Všechno začalo tak nevinně. Jednoho dne chtěl učitel chebského gymnázia provětrat své běžky, jenže počasí mu nepřálo - nebyl sníh. A tak zkusmo popadl běžkařské hůlky a proběhl se s nimi. Na světě tak najednou byla technika, která získává na popularitě. 

Dnes už nordic running okusily i takové osobnosti jako oštěpařka Barbora Špotáková, badmintonista Petr Koukal, vytrvalkyně Ivana Sekyrová, profesor Jan Pirk nebo herec a moderátor Dalibor Gondík. A další přibývají. 

Za vědecké zpracování tréninkové metody běhu s runnigovými holemi dokonce obdržel Milan Kůtek spolu se známým českým biomechanikem Alešem Tvrzníkem ocenění European Athletics Innovation Awards. 

Svoji běžeckou metodu propaguje bývalý atlet a dnes rekreační běžec s uběhnutými deseti maratony na speciálním webu. Na pultech knihkupectví najdete už i jeho knihu Nordic running – Běh s holemi jako zdravější a efektivnější způsob běhání. 

Jaké jsou hlavní výhody v běhání s holemi? Co na nordic runningu oceňují vrcholoví sportovci? Jaké bývají reakci lidí na běžce s holemi? A kdy se znovu postaví na start půlmaratonu v Karlových Varech? 

Poslechněte si celý rozhovor s učitelem tělocviku Milanem Kůtkem.

Autor:  Radim Jehlík
Pořad: Náš host  |  Stanice: Plzeň
Čas vysílání: pondělí-neděle 11:07  |  Délka pořadu: 40 minut  
 

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Plzeňský kraj
  Od 25.6.2017 13:10 do 15:15; na silnici 22 u obce Libkov okres Domažlice; mezi obcemi Libkova Nová Víska.; nehoda; 2 havarovaná vozidla; probíhá vyšetřování nehody; 2 x OA bez zranění. Na místě PČR.
  Od 25.6.2017 13:10 do 15:15; D5 - 68.1km na trase Rozvadov - Praha; porouchané vozidlo, očekávejte zdržení; neprůjezdná zpevněná krajnice; na místě PČR.
  Od 25.6.2017 13:10 do 16:15; na silnici u obce Dlažov okres Klatovy; Mezi obcemi Dlažov a Nová Víska.; nehoda nákladního vozidla; 2 havarovaná vozidla; probíhá vyšetřování nehody; NA x OA bez zranění. ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace