Běh s holemi vypadá na první pohled jako šílenost. Nordic running přitom oceňují i mistři světa

Nordic running - Foto: Milan Kůtek

Nordic runningFoto: Milan Kůtek

V dnešní době je takřka nemožné vynalézt něco nového. Všichni máme dojem, že už všechno vynalezeno bylo. Milan Kůtek nás ale přesvědčil, že tomu tak zdaleka není. Vymyslel novou běžeckou metodu - nordic running.

Všechno začalo tak nevinně. Jednoho dne chtěl učitel chebského gymnázia provětrat své běžky, jenže počasí mu nepřálo - nebyl sníh. A tak zkusmo popadl běžkařské hůlky a proběhl se s nimi. Na světě tak najednou byla technika, která získává na popularitě. 

Dnes už nordic running okusily i takové osobnosti jako oštěpařka Barbora Špotáková, badmintonista Petr Koukal, vytrvalkyně Ivana Sekyrová, profesor Jan Pirk nebo herec a moderátor Dalibor Gondík. A další přibývají. 

Za vědecké zpracování tréninkové metody běhu s runnigovými holemi dokonce obdržel Milan Kůtek spolu se známým českým biomechanikem Alešem Tvrzníkem ocenění European Athletics Innovation Awards. 

Svoji běžeckou metodu propaguje bývalý atlet a dnes rekreační běžec s uběhnutými deseti maratony na speciálním webu. Na pultech knihkupectví najdete už i jeho knihu Nordic running – Běh s holemi jako zdravější a efektivnější způsob běhání. 

Jaké jsou hlavní výhody v běhání s holemi? Co na nordic runningu oceňují vrcholoví sportovci? Jaké bývají reakci lidí na běžce s holemi? A kdy se znovu postaví na start půlmaratonu v Karlových Varech? 

Poslechněte si celý rozhovor s učitelem tělocviku Milanem Kůtkem.

Autor:  Radim Jehlík
Pořad: Náš host  |  Stanice: Plzeň
Čas vysílání: pondělí-pátek 11:07  |  Délka pořadu: 40 minut  
 

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Plzeňský kraj
  Srážky: déšť, D5-62,5
  Od 17.1.2018 03:50 do 07:50; na silnici 27 mezi obcemi Klatovy a Červené Poříčí okres Klatovy , délka 10km; Mezi obcemi Klatovy a Červené Poříčí.; kluzká vozovka
  Od 17.1.2018 03:30 do 07:30; na silnicích 201, 210 v obcích Konstantinovy Lázně okres Tachov, Ostrov u Bezdružic, Blažim, Krsy a Úterý okres Plzeň-sever , délka 14km; Mezi obcemi Úterý - Krsy, Ostrov ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace