Chovateli na Plzeňsku se podařilo odchovat mládě vzácné želvy trpasličí

Oldřich Mudra - Foto:  archiv Oldřicha Mudry

Oldřich MudraFoto:  archiv Oldřicha Mudry

Oldřich Mudra z Kožlan se věnuje želvám 25 let. Svým svěřenkyním postavil vedle vlastního domu samostatné obydlí – je jich tam na 170 kusů. Na takové množství želv už nestačí sám a se spoustou práce v teráriích a sklenících mu pomáhá kamarádka. Před pár dny oslavil pan Mudra obrovský úspěch. Povedl se mu prvoodchov želvy trpasličí.

Želva trpasličí pochází z Jihoafrické republiky. U nás ji vůbec neseženete. Oldřich Mudra se účastnil výzkumu v Jihoafrické republice a díky zkušenostem, které má s jinými druhy suchozemských želv, mu byl jeden pár svěřen do péče nadací Homopus research foundation, která v Evropě buduje jejich geneticky zdravou záložní populaci. „Dovezlo se osm párů a už je tu namnoženo asi 130 kusů. To, co se vylíhlo u mě, je prvodchov v ČR. Jedná se o geneticky vzácný pár. Je zde 10 let a ještě se ho nepovedlo rozmnožit, až teď,“ říká chovatel. 

Oldřichu Mudrovi se povedl prvoodchov želvy trpasličí v Česku - Foto:  archiv Oldřicha Mudry

Oldřich Mudra má ve svém chovu i další velmi vzácné kusy – želvy skalní, rytířské, pavoučí nebo paprsčité. „Asi nejbližší jsou mi želvy kloubnaté z Afriky. Mají pohyblivý krunýř, kterým se chrání proti nepřátelům. Těmto želvám se málokdo věnuje a já jich mám slušnou sbírku. Je to taková moje srdcovka,“ dodává. Jedny z nejstarších želv v chovu Oldřicha Mudry mají dokonce jména – Bedřich a Bedřiška. 

Vzácný želví chov v Kožlanech rozhodně není uzavřený světu. Za Oldřichem Mudrou jezdí chovatelé z České republiky i ze zahraničí a na exkurze chodí i školy. Žáci a studenti základních a středních škol z blízkého okolí přijedou, poslechnou si přednášku o chovu a životě suchozemských želv a pak si mohou všechno prohlédnout. 

Trochu čísel:

Oldřich Mudra chová 25 druhů želv, celkem je to 170–180 kusů.

Nejmenší suchozemská želva světa - želva trpasličí má v dospělosti 8 cm, největší kontinentální želva (ostruhatá) má 30 kg a asi 60 cm. O. Mudra obě ve sbírce má.

60 dní až 1,5 roku trvá, než se z oplodněného vajíčka vylíhne želva.

Vajíčko potřebuje k úspěšnému vylíhnutí konstantní teplotu 28–30 °C .

Želva skalní dokáže běžet rychlostí 18 km/h.

Autor:  Iva Kokešová
Pořad: Náš host  |  Stanice: Plzeň
Čas vysílání: pondělí-pátek 11:07  |  Délka pořadu: 40 minut  
 

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace