Dodnes si lidé zpívají jeho hity. Úspěch má ale i s rajčaty

Zpěvák Dalibor Janda a jeho dcera Jiřina Anna - Foto: Pavel Bouda

Zpěvák Dalibor Janda a jeho dcera Jiřina AnnaFoto: Pavel Bouda

Dalibor Janda se na očích veřejnosti udržel přesto, že svým vzhledem před lety údajně deformoval myšlení socialistického člověka. Plynule přešel do časů, ve kterých se svými příznivci komunikuje přes Facebook a na pódiích stává po boku své dcery.

Hity z 80. let stále táhnou  

Na jednu stranu vítá, že fanoušci dodnes chtějí opakovaně slyšet písničky, které mu kdysi třikrát po sobě vynesly Zlatého slavíka, zároveň přiznává, že při výběru hudby lidé poněkud zlenivěli. Situaci srovnává s dobami, kdy se publikum už během turné k vydané desce dožadovalo vzniku nového materiálu. Dnes se lidé spíš vracejí k prověřeným hitům, které znají téměř nazpaměť. Do určité míry to Janda přisuzuje návratu k příběhům a textům, ve kterých se dokola nezpívá jedna věta. 

Retrománie? 

Návrat ke starší tvorbě sleduje i jinde. Sám se přistihl, že se s chutí podívá i na ty seriály ze 70. let, které v době vzniku považoval za hrozné. Důvodem jsou kvalitní výkony herců. Při srovnání s dnešní dobou poukazuje na to, že na někdejších 100 dobrých herců by v současnosti připadli tak čtyři.  

Jandu nehrát! 

V kárované košili, s rukama v kapse, neoholený. Takhle už Janda do televize „nepáchne“. Své rozhodnutí někdejší ředitel Československé televize Libor Batrla doplnil konstatováním, že zpěvákův vzhled deformuje myšlení socialistického člověka. Psaní s uvedenou formulací má Dalibor Janda dodnes schované a z předlistopadové éry vzpomíná i na rozhlasové zákazy typu „nemocné a nesocialistické hlasy nehrát!“. Byl prý tehdy v dobré společnosti Bruce Springsteena, Drupiho a řady dalších. 

Dceru pobláznil šampion z Nagana, otce Matuška 

Waldemar Matuška je velkým vzorem Dalibora Jandy - Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Waldemar Matuška je velkým vzorem Dalibora JandyFoto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

„Snad ji nenapadne, že bude chtít zpívat,“ říkal si dřív Dalibor Janda na adresu své dcery Jiřiny Anny. Dnes je všechno jinak a kdysi stydlivá dívka běžně koncertuje sólově nebo právě v tandemu s otcem, kterému je vděčná především za zkušenosti z branže. Sama vyrostla hlavně na zahraniční hudbě, zejména pak na Pink Floyd. Kromě této kapely na ni z plakátů shlíželi spíš hokejisté než hvězdy populární hudby. „Visel mi tam David Moravec,“ svěřuje se v rozhovoru. 

Dalibor Janda je odkojen například hudbou Bruce Springsteena, Creedence Clearwater Revival nebo Electric Light Orchestra. Tvorbu lídra této kapely (Jeff Lynne) přitom považuje za velkou inspiraci především v oblasti aranžování písniček. Z domácích interpretů nedá dopustit hlavně na Waldemara Matušku, kvůli kterému vlastně začal zpívat. 

Rajčata sklízí „lajky“ 

V dnešní době je zpěvák se svými příznivci v kontaktu i pomocí sociálních sítí. Sám sice často nechápe, k čemu by mu jako uživateli vlastně měly být informace o tom, kdo má co k obědu či k večeři, Facebook ale bere jako prostředek ke komunikaci s lidmi, které zajímá, co dělá a co je u něj nového. Přitom pobaveně dodává: „Když tam dám, že jsem sklidil dvanáct kilo rajčat, má to desetkrát vyšší sledovanost, než když napíšu, že jsem udělal novou písničku. To je pro muzikanta tragédie. (směje se) Ale taková je holt doba.“ 

P. S. Porazí tento článek počtem „lajků“ sklizeň rajčat? 

Poslechněte si celý rozhovor s Daliborem Jandou a jeho dcerou Jiřinou Annou.

Pořad: Náš host  |  Stanice: Plzeň
Čas vysílání: pondělí-neděle 11:15  |  Délka pořadu: 45 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 22. března  2017     Audio  rubrika: Naši hosté

  Pivo jako hlavní téma symfonické skladby? Jde to, říká šéfdirigent Jan Kučera

  Patří mezi nejvšestrannější české umělce. Obor dirigování vystudoval na Pražské konzervatoři. Jako skladatel tvoří kompozice symfonické, komorní i písňové a zároveň má na svém kontě přes třicet scénických hudeb k inscenacím...

   
 • 3. března  2017     Audio  rubrika: Naši hosté

  Muziku skládám na popud svých plašbuněk

  Navzdory svému původu a genetickým předpokladům se Ondřej Gregor Brzobohatý herectví příliš nevěnuje. Jeho životem je hudba. V poslední době pomáhal na svět nové desce Richarda Müllera, složil hudbu k pohádce Anděl...

   
 • 22. února  2017     Audio  rubrika: Naši hosté

  Na ledě se cítím líp než na suchu

  Je jí teprve sedmnáct let a na poměry krasobruslení začala relativně pozdě, až v osmi letech. Michaela Lucie Hanzlíková ale platí za velký český krasobruslařský talent. Rodačku z Karlových Varů jsme přivítali v našem...

   

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Plzeňský kraj
  D5, mezi km 75.3 a 75.5, ve směru Rozvadov, práce na údržbě mostu, jízdní pruh uzavřen, Od 24.04.2017 14:00 Do 24.04.2017 18:00, odstraňování grafiti, údržba a opravy mostů, zdroj: ŘSD
  Od 24.4.2017 12:45 do 14:50; v ulici Klatovská třída v obci Plzeň; křiž. s ul. Bendova; nehoda; probíhá vyšetřování nehody, nebezpečí; 2 havarovaná vozidla; 2 x OA bez zranění.
  Od 24.4.2017 12:25 do 14:30; v ulici Písecká v obci Plzeň; nehoda nákladního vozidla; probíhá vyšetřování nehody, nebezpečí; havárie NA bez zranění.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace