Handbike pro děti je zatím nedostupný luxus. Chtěl bych to změnit

Zakladatel projektu Černí koně Tomáš Pouch - Foto: Milan Kopecký

Zakladatel projektu Černí koně Tomáš PouchFoto: Milan Kopecký

Černé koně založil v roce 2008 Tomáš Pouch jako neziskovou organizaci, která vyrábí handbike kola pro postižené děti. V současné době jsou jediným výrobcem kol tohoto typu v České republice a s největší pravděpodobností i v Evropě.

Cílem organizace je dodat bezplatně kola všem postiženým dětem u nás. Černí koně kola tedy nejen vyrábí, ale dokonce ke každému z nich i hledají sponzory, kteří ho zaplatí. 

Zakladatel Tomáš Pouch v dětství přišel o nohu a jízda na kole mu výrazně pomohla k tomu, aby se vyrovnal se svým handicapem. V současnosti v jeho neziskové organizaci kromě něj pracuje i několik dalších podobně postižených lidí. Jedná se tedy o výrobu handicapovaných pro handicapované.  

Kromě výroby speciálních kol se organizace Černí koně angažuje také v mnoha dalších aktivitách, které pomáhají přispět integraci tělesně postižených dětí do společnosti. Pravidelně například pořádá závody nebo organizuje besedy na školách. 

V roce 2009 se navíc Černí koně rozhodli otevřít také vlastní bezplatnou půjčovnu. Ta nabízí kola uzpůsobená celé řadě různých postižení a je zcela zdarma. 

Jak se mu změnil život po úrazu? Proč zrovna název Černí koně? Jsou Češi lhostejní k jiným? Jaké bývají reakce dětí, když dostanou nové kolo? A co plánuje do budoucna? 

Poslechněte si celý rozhovor s Tomášem Pouchem.

Autor:  Radim Jehlík
Pořad: Náš host  |  Stanice: Plzeň
Čas vysílání: pondělí-pátek 11:07  |  Délka pořadu: 40 minut  
 

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Plzeňský kraj
  D5, mezi km 113 a 117, ve směru Rozvadov, pomalu jedoucí vozidlo údržby, zpevněná krajnice (odstavný pruh) uzavřená, Od 24.01.2018 10:30 Do 24.01.2018 14:00
  Od 24.1.2018 09:50 do 10:50; na silnici v obci Spálené Poříčí okres Plzeň-jih; nehoda; 2 havarovaná vozidla; 2x OA, bez zranění.
  Od 24.1.2018 09:50 do 10:50; v ulici Jiráskova v obci Šťáhlavy okres Plzeň-město; nehoda; 2 havarovaná vozidla; 2x OA, bez zranění.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace