Herecké sny už nemívám a po rolích nešilhám

16. listopad 2016

Má Českého lva za roli ve filmu Babí léto, letos obdržel Thálii za celoživotní dílo v oblasti činohry a určitě si ho vybavíte nejen jako srágorku po boku Heleny Růžičkové v seriálu Vlak dětství a naděje. Stanislav Zindulka si do západních Čech přijel pro další ocenění - Zlatou rafičku Juniorfestu.

Narodil se v Jilemnici a na toto podkrkonošské město dodnes nedá dopustit. Herectví ovšem vystudoval na pražské DAMU a jeho první angažmá bylo v Hradci Králové.

Na přelomu 60. a 70. let působil Stanislav Zindulka v Brně, kde kromě hraní v divadle rovněž učil na konzervatoři. Tu poté musel z politických důvodů opustit. Z Brna se proto vrátil do hlavního města a od roku 1994 je členem pražského Činoherního kubu.

Jeho zatím poslední filmovou rolí je účinkování v seriálu Já, Mattoni. Dodnes je také stále velmi obsazovaným divadelním hercem.

Má raději divadlo, film nebo televizi? Rozmlouval jednomu ze svých synů hereckou kariéru? Jak vzpomíná na režiséra Karla Kachyňu a herecké kolegy Helenu Růžičkovou a Vlastimila Brodského? Co mu vadí na současných seriálech? A jaký má vztah k Českému rozhlasu?

Poslechněte si celý rozhovor s hercem Stanislavem Zindulkou.

autor: Radim Jehlík
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.