Nejlepší horští záchranáři v Evropě? Možná právě ti naši

Rudolf Chlad - Foto:  archiv autora

Rudolf ChladFoto:  archiv autora

Narodil se na Štědrý den v Plzni, dětství strávil v Karlových Varech a později se jako vystudovaný stavební projektant přestěhoval i s manželkou na Boží Dar. Krušné hory ho natolik učarovaly, že se přidal k Horské službě. Nejdřív jako dobrovolný člen, později jako profesionál. Dnes je Rudolf Chlad jejím ředitelem.

Po několikaleté přestávce, kdy se věnoval vrcholové politice a byl poslancem, se tak vrací ke své milované Horské službě. V uplynulých letech byl jejím čestným členem poté, když si na českých horách odsloužil čtyři desetiletí. 

O tom, zda se funkce ředitele ujme, musel Rudolf Chlad nějaký čas přemýšlet. „Přece jenom jsem už v důchodu a s manželkou jsme najeli na úplně jiný životní režim. A k tomu máme pět vnoučat. Po konzultacích v rodině jsem ale nakonec dostal souhlas," řekl s úsměvem Rudolf Chlad. 

S nabídkou, aby se vrátil do aktivní služby, přišla správní rada společnosti Horská služba ČR. Tedy její zřizovatel, jímž je Ministerstvo pro místní rozvoj. Jak Chlad zdůraznil, nikam se sám nehrnul, ale oslovení ho potěšilo. 

Podle Rudolfa Chlada je Horská služba stabilizovaná a plní všechny své úkoly. Po nástupu do funkce se hodlá zaměřit především na dotažení některých legislativních věcí souvisejících s činností horských záchranářů. 

Jak se člověk stane členem Horské služby? Co všechno musí umět? Obstojí čeští horští záchranáři v porovnání s konkurencí? A jak se mění chování návštěvníků lyžařských areálů? 

Poslechněte si celý rozhovor s Rudolfem Chladem.

Autor:  Radim Jehlík
Pořad: Náš host  |  Stanice: Plzeň
Čas vysílání: pondělí-pátek 11:07  |  Délka pořadu: 40 minut  
 

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Plzeňský kraj
  D5, mezi km 50 a 47.6, ve směru Praha, pomalu jedoucí vozidlo údržby, pravý jízdní pruh uzavřen, Od 26.02.2018 07:45 Do 26.02.2018 08:30, , údržba a opravy telematiky, zdroj: ŘSD
  silnice I/27, část obce Kozí, v katastru obce Běšiny, okr. Klatovy, stavební práce, levý jízdní pruh uzavřen, Od 27.02.2018 10:00 Do 09.03.2018 23:59, uzavírka (částečná) silnice I/27 (v extravilánu), ...
  Od 27.2.2018 07:00 do 9.3.2018 19:00; na silnici 27 u obce Běšiny okres Klatovy , délka 1.5km; práce na silnici; jeden jízdní pruh uzavřen

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace