Parkourista vidí cesty i tam, kde zdánlivě nejsou

4. březen 2016

Plzeňan Petr Boleček je chlap jako hora, má vizáž Vikinga a ta mu otevírá dveře v agenturách sdružujících kaskadéry. Rád se pohybuje, zná řadu bojových umění a ze všeho nejraději zdolává překážky. Proto se už mnoho let zabývá parkourem. Ale bez koně!

Parkour vznikl v bojových jednotkách ve Francii, původně jako tréninková překážková dráha. V současnosti ho provozuje čím dál tím větší množství mladých lidí, ať už je to v městské zástavbě nebo v přírodě – parcích, hřištích atd. Petr se k parkouru dostal prostřednictvím počítačových her a filmů a okamžitě mu učaroval. V jeho životě se tahle aktivita stala názorem, filozofií, směrem.

Oficiálně je studentem, už teď je ale v roli učitele – rád učí děti bojovým uměním a parkouru. Ve volném čase se věnuje účinkování na živých kaskadérských vystoupeních s ohni a tanci. A v posledních letech se díky své vizáži dostal i do kaskadérských agentur a tím pádem i do filmových ateliérů. Jeho největší zážitek je velice čerstvý: dostal totiž roli v reklamním spotu na Death Wish Coffee.

Říkáte si, co je na tom zajímavého? Především fakt, že tento spot proběhl v nejsledovanějším televizním čase na světě – v průběhu přímého přenosu finále Super Bowlu v USA. Petr Boleček byl jedním z Vikingů na lodi, která se v bouři potýká s nepřízní osudu i počasí. A o natáčení nám řekl řadu zajímavých detailů. Dovedete si představit, že na vás během nahrávání stříkají vodu ze čtyř hasičských hadic po dobu tří hodin?

Jak se pozná parkourista a kaskadér v jedné osobě? Třeba podle toho, že vidí cesty i tam, kde je obyčejný smrtelník nemá možnost vidět. A platí to nejen o překonávání přírodních překážek, ale i o překonávání psychických zábran v různých životních situacích.

Existují v parkouru nějaké soutěže? Jaká má tahle aktivita pravidla? Čím se zabývá plzeňský tým Overfly, jehož je Petr členem? A jak dlouho už se kvůli vizáži nestříhá a neholí?

Poslechněte si záznam rozhovoru Stanislava Juríka s Petrem Bolečkem.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.