Pivo jako hlavní téma symfonické skladby? Jde to, říká šéfdirigent Jan Kučera

Šéfdirigent Karlovarského symfonického orchestru Jan Kučera - Foto: Karlovarský symfonický orchestr (KSO)

Šéfdirigent Karlovarského symfonického orchestru Jan KučeraFoto: Karlovarský symfonický orchestr (KSO)

Patří mezi nejvšestrannější české umělce. Obor dirigování vystudoval na Pražské konzervatoři. Jako skladatel tvoří kompozice symfonické, komorní i písňové a zároveň má na svém kontě přes třicet scénických hudeb k inscenacím pražských i oblastních divadelních scén. Od sezony 2015/2016 je šéfdirigentem Karlovarského symfonického orchestru. Právě Jan Kučera byl naším hostem.

V letech 2002 - 2010 byl jeho hlavním působištěm Symfonický orchestr Českého rozhlasu. Nejprve působil jako asistent tehdejšího šéfdirigenta Vladimíra Válka, později byl dirigentem orchestru. V roce 2007 získal čestné uznání v Mezinárodní dirigentské soutěži Pražského jara. 

Jako dirigent spolupracuje Jan Kučera s předními českými orchestry, s nimiž kromě klasického repertoáru natočil více než sto symfonických děl soudobých českých či zahraničních autorů. 

Mladý umělec je známý také jako skladatel, který se odvážně a rád podílí na projektech, kdy se symfonická hudba prolíná s jinými žánry. Také rád experimentuje s klasickou hudbou. Jedním z důkazů je skladba Pivní oratorium s podtitulem Příběh piva v českých zemích. 

Několik let shromažďoval autor materiály o pivu z historických publikací a knih. Texty oratoria vycházejí z básní a dobových svědectví, jak se pivo vařilo, jak Češi s pivem zacházeli nebo jak ho pili. Ve skladbě jsou zastoupeny texty od 15. století až po současnost. 

Kromě těchto aktivit působí devětatřicetiletý rodák z Klatov i na operní scéně, například v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě či na Nové scéně Národního divadla v Praze. V lednu 2016 nastudoval ve Stavovském divadle operu Popelka Gioacchina Rossiniho. 

Proč kývl na spolupráci s KSO? Chtěl být už jako malý dirigentem? Jaký je jeho vztah k Českému rozhlasu: Kdy a kde nejraději skládá?  

Poslechněte si celý rozhovor s šéfdirigentem Janem Kučerou.

Autor:  Radim Jehlík
Pořad: Náš host  |  Stanice: Plzeň
Čas vysílání: pondělí-neděle 11:07  |  Délka pořadu: 40 minut  
 

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Plzeňský kraj
  Od 18.8.2017 16:10 do 17:10; v ulici Sukova v obci Plzeň; křiž. s ul. Klatovská tř.; nehoda; 2 havarovaná vozidla; 2 x OA bez zranění a bez úniku provozních kapalin.
  Od 18.8.2017 15:10 do 17:10; v ulici Hřbitovní v obci Plzeň; křiž. s ul. Mohylová; nehoda; 2 havarovaná vozidla; 2 x OA bez zranění a bez úniku provzních kapalin. Místo je průjezdné.
  silnice I/26, v katastru obce Kyšice, okr. Plzeň-město - v katastru obce Ejpovice, okr. Rokycany, práce na silnici, oprava povrchu vozovky, jeden jízdní pruh uzavřen, Od 21.08.2017 08:00 Do 23.08.2017 ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace