Naši hosté26. září  2014 v 11:25  

Podepsáno kosmickým perem Andrewa Feustela

Lumír Honzík, ředitel Hvězdárny a planetária Plzeň - Foto: Pavel Bouda

Lumír Honzík, ředitel Hvězdárny a planetária PlzeňFoto: Pavel Bouda

Memorandum o založení Manětínské oblasti tmavé oblohy zdobí čtrnáct modrých podpisů a jeden černý. Ten připojil kosmickým perem amerického astronauta Andrewa Feustela, které používal při svém letu v raketoplánu Atlantis, Dr. Jiří Grygar. Řekl, že se mu zdá neuvěřitelné, že v České republice vzniká třetí oblast tmavé oblohy a tím se dostáváme na přední pozici v Evropě.

Ta Manětínská se stala první vnitrozemskou oblastí temného nebe v České republice s největším územím a největším počtem zakladatelů. Její rozloha je 346 km2. Astronomové sem jezdili a měřili tmu. Zjistili, že Manětínsko je, co se noční oblohy týká, srovnatelné například se Šumavou. Jaký je mezi městskou oblohou a tmavou oblohou na Manětínsku rozdíl? A víte, že nejmarkantnější je, pokud si chceme prohlédnout Mléčnou dráhu? Za příznivých okolností můžeme spatřit i některé vzácnější jevy jako například zvířetníkové světlo. Co je to? A kolik hvězd vůbec můžeme vidět? Prý na tomto místě až desetkrát více hvězd. 

Tušili jste, že v Manětíně je jedna z největších kolonií netopýrů u nás? A že v České republice žije deset druhů sov, z toho sedm můžeme spatřit právě na Manětínsku? To všechno jsou otázky pro našeho hosta, ředitele Hvězdárny a planetária Plzeň Lumíra Honzíka. (zde) 

Tuším, že vás jeho odpovědi budou zajímat. Stejně jako povídání o tom, že světelné znečištění znemožňuje pohled na hvězdnou oblohu a už postihuje více než dvě třetiny lidí na planetě. Začali jsme proměňovat noční prostředí výrazněji, než kdykoliv jindy v historii civilizace. Tím, že do noci vnášíme umělé světlo, porušujeme přirozenou rovnováhu světla a tmy v přírodě, která tu byla po tisíce let. 

Pořad: Náš host  |  Stanice: Plzeň
Čas vysílání: pondělí-pátek 11:07  |  Délka pořadu: 40 minut  
 

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Plzeňský kraj
  Od 16.12.2017 00:25 do 05:00; na silnici 20 u obce Chotíkov okres Plzeň-sever; Pozor! 4 nadměrné náklady; očekávejte zdržení; Přeprava pivovarských van na 4 soupravách jedoucích v konvoji. Parametry: ...
  Od 16.12.2017 00:10 do 01:10; D5 - 95km na trase Rozvadov - Praha; porouchané vozidlo, zdržení; neprůjezdná zpevněná krajnice; odstavené OA.
  Od 16.12.2017 00:05 do 01:05; na silnici 200 u obce Stráž okres Tachov; před obcí Olešná ve směru od Boru; nehoda; srážka OA se srnou, bez zranění a bez úniku provozních kapalin. Na místo hlídka PČR.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace