V současném vytrvalostním běhu nemám komu fandit. Nadvláda afrických běžců je obrovská

Pavel Faschingbauer - Foto: Rostislav Duršpek

Pavel FaschingbauerFoto: Rostislav Duršpek

V druhé polovině šedesátých let byl několikrát mistrem republiky v běhu na dlouhých tratích, působil i v československé reprezentaci, po vyslovení nesouhlasu s okupací v roce 1968 byl vyhozen ze školství, ale nezahořkl, sportu a nejen tomu se aktivně věnoval dál. Domažlický rodák Pavel Faschingbauer slaví v těchto dnech 80. narozeniny.

Původně chtěl být po otci zvěrolékařem, ale když několikrát na běžeckých závodech porazil svého o rok staršího bratra a v 18 letech se stal dorosteneckým mistrem republiky v přespolním běhu, události nabraly jiný směr. Chtěl jít studovat tělocvik na Institut tělesné výchovy a sportu, ale úraz mu zabránil zúčastnit se přijímacích zkoušek. Bylo to štěstí v neštěstí, Pavel Fashingbauer, jelikož další rok čekat nechtěl, se přihlásil na Pedagogickou fakultu v Plzni ke studiu matematiky. Štěstí bylo v tom, že na stejný obor se přihlásila i jeho velká gymnaziální láska, jeho budoucí manželka a matka jeho dětí. 

V roce 1968 mě hodně podržela moje manželka 

Pavel Faschingbauer s moderátorem Romanem Stupkou - Foto: Rostislav Duršpek

Pavel Faschingbauer s moderátorem Romanem StupkouFoto: Rostislav Duršpek

V letech 1967 a 1968 byl Pavel Faschingbauer na vrcholu své běžecké výkonosti, přišla ovšem invaze vojsk Varšavské smlouvy a následná normalizace. Hlasitě vyjadřoval svůj nesouhlas, ačkoliv ho nutili, jako v té době hodně známého člověka, aby se podvolil. „V té době mně hodně pomohla moje manželka, řekla mi, abych zůstal takový, jaký jsem, i když to znamenalo velké riziko ohledně budoucnosti našich dětí,“ svěřuje se Pavel Faschingbauer. Následky byly fatální. Musel opustit školu a přijmout místo takzvaně u lopaty v melioračním podniku Radbúza Horšovský Týn. Na lidi, které tam potkal, dodnes s láskou vzpomíná a někteří z nich se stali jeho celoživotními přáteli. 

Sledovat dnešní vytrvalecké závody už mě nebaví 

„Když jsem sledoval závody za mých mladých let, bylo komu fandit, třeba Zátopkovi nebo Jungwirthovi. Teď je tady spousta běžců z Afriky, o kterých ani nevíte, jak se jmenují a přece jsou o třídu lepší než ostatní, asi je to i jejich zcela odlišným somatotypem“, říká náš host Pavel Faschingbauer. V 80 letech luští doma křížovky, zajímá se o svých šest vnoučat a taky choval a ještě chová poštovní holuby. Poštovní holub totiž podle něj spojuje to, co má rád. Náklonnost ke zvířatům zděděnou po tatínkovi a soutěživost, kterou v sobě musí mít každý běžec. 

Autor:  Roman Stupka
Pořad: Náš host  |  Stanice: Plzeň
Čas vysílání: pondělí-pátek 11:07  |  Délka pořadu: 40 minut  
 

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Plzeňský kraj
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, Gerlova Huť
  Od 19.1.2018 00:00 do 05:00; v ulici Edvarda Beneše v obci Plzeň; Pozor! Nadměrný náklad; očekávejte zdržení; Přeprava rotoru. Parametry NN: d=27 m; š=3 m; v=4 m; hmotnost=157 t. Trasa přepravy: Plzeň ...
  D5, mezi km 80 a 151, ve směru Rozvadov, kluzká vozovka, sníh, Od 17.01.2018 18:32 Do 18.01.2018 06:00

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace