Lubomír Stejskal: Referendum jako víno

13. září 2012
Publicistika

Minulý pátek se v Toužimi na Karlovarsku konalo místní lidové hlasování. V něm se naprostá většina jeho účastníků postavila záporně k myšlence vybudovat ve městě sociální centrum. Tématu si v širších souvislostech všímá Lubomír Stejskal. Svému příspěvku dal název Referendum jako víno.

Ve víně je pravda, praví lidová moudrost. Mnohdy stačí pár číší - a nestačíme se divit. V Toužimi se minulý týden ukázalo, že podobou funkci má i lokální referendum. Jeho výsledek může na první pohled překvapit. Proč lidé devadesatidvouprocentní většinou odmítli vybudování sociálního centra? Nota bene za 25 milionů korun z fondů Evropské unie. Když pojem sociální centrum ve svém širším významu může znamenat mnohem víc. Něco na způsob někdejší domů dětí a mládeže. Právě to v Toužimi mohli mít a přesto řekli NE. Důvod zjistíme při podrobnějším pohledu na celou věc.

Hovoří-li se v této souvislosti v pojmech jako „sociálně slabé rodiny“, „etnické menšiny“ nebo „nepřizpůsobiví občané“, lidé si to přeloží tak, že jde ne-li zcela, tak především o zařízení pro Romy. A když se k nim pak donese, že centrum bylo skutečně vypsáno jako projekt pomoci pro děti romských obyvatel, na což mimochodem Brusel vždycky dobře slyší, nikoli nepochopitelně se postaví proti. Přitom nejde o výlučně toužimský problém. Členové většinové populace, je-li jim dopřáno sluchu, vyjadřují velice často zklamání z toho, že jsou upozaďování před menšinovým etnikem. Mají pocit nepravedlnosti: ačkoli jsou pro společnost přínosem a nechtějí nic než klid a pocit bezpečí, zdá se jim, že svět stojí vzhůru nohama. Že kompetentní orgány a instituce zvýhodňují ty, koho oni sami za tak přínosné pro společnost nepovažují. Kdo jsou pod nich zdrojem neklidu a pocitu, že v jejich blízkosti je potenciálně spíše nebezpečno než naopak. Toto nashromážděné přesvědčení v běžném životě uplatnit plnohodnotně obykle nemohou. Stačí podívat se do Šluknovského výběžku.

Náměstí v Toužimi

Jednou z nemnoha výjimek bylo referendum v Toužimi. Aktivní obyvatelé dali najevo silný názor. Chtějí, aby město fungovalo na prostém občanském principu. Tedy: když sociální centrum, tak nikoli pouze pro vybranou skupinu, ale pro všechny. Tato myšlenka spolu s jednoznačným výsledkem referenda je důležitým příspěvkem do debaty o vzájemném soužití. A jako takové toto poselství většiny hranice Toužimi daleko přesahuje.

autor: Lubomír Stejskal
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.