Publicistika19. dubna  2014 v 15:20  

Na skalní stezce v Bečově nad Teplou vás čeká zábava i poučení

Přístup k bioferratě vede bečovským údolím - Foto: Pavel Halla

Přístup k bioferratě vede bečovským údolímFoto: Pavel Halla

Byli jste už někdy na bioferratě? Že nevíte, co to je? Tak to se musíte vypravit do Botanické zahrady v Bečově nad Teplou na Karlovarsku. Tam vznikla první česká skalní stezka zaměřená na skalní vegetaci, tedy bioferrata.

Stezka má tři různé obtížnosti, a tak ji zvládne opravdu každý, kdo se chce zblízka a na vlastní oči podívat na skalní rostlinnou říši – ta je popsána na cedulích umístěných přímo na skalní stěně. Nejnáročnější je trasa po skobách a lanech, nejméně náročná varianta vede schůdnou lesní pěšinou, na kterou horolezecké vybavení ani odvahu potřebovat nebudete. 

Přístup do botanické zahrady je zatím trochu komplikovaný, vede přes vrátnici výrobního elektro družstva, kde dříve - za první republiky - byly skleníky původní botanické zahrady. Mimo hlavní sezónu si proto raději návštěvu dohodněte předem přes kontakt na webových stránkách bečovské botanické zahrady. 

Ferraty vznikaly už před více než sto lety v Itálii, odkud jejich název pochází 

Nejtěžší varianta bioferraty - Foto: Pavel Halla

Nejtěžší varianta bioferratyFoto: Pavel Halla

Toto drobné omezení ovšem rozhodně stojí za to vydržet. Po pravé straně teče řeka Teplá a po pár krocích dojdete až k areálu botanické zahrady. Ta je od roku 2005, kdy parta nadšenců začala s jejím znovuobnovováním, stále ještě tak trochu staveništěm, větší část už ale může směle konkurovat velkým městským botanickým zahradám. Na každém kroku vás osloví originalita, cit pro přírodu a přírodní materiály.  

Projdete zahradou kolem nových bio rybníků s rostlinami a dostanete se až ke krásným žulovým skalám na levém břehu bečovského údolí. Za nimi už vás čeká první česká bioferrata v České republice. 

První česká bioferrata je součástí Bečovské botanické zahrady - Foto: Pavel Halla

První česká bioferrata je součástí Bečovské botanické zahradyFoto: Pavel Halla

„Ferrata“, tedy železem zajištěná cesta, je termín převzatý z Itálie, kde tyto naučné stezky vznikaly před více než sto lety v oblasti dolomitů. 

Bečovská bioferrata má tři části: výstupní a sestupní, které jsou propojeny přechodem po lesní pěšině. Součástí stezky je i znovuobnovená vyhlídka, ze které si můžete prohlédnout překrásné bečovské skalní údolí. 

Nejtěžší varianta stezky pro horolezce s vybavením, které si ale v areálu botanické zahrady můžete vypůjčit, je opatřena jistícími lany a skobami. Nejjednodušší varianta vede pozvolnou lesní pěšinou a zvládnou ji i rodiny s dětmi. 


Zvětšit mapu

Autor:  Pavel Halla
Pořad: Turistický tip  |  Stanice: Plzeň
Čas vysílání: pátek 15:35 (Poznámka: V případě aktuálního zpravodajského příspěvku, tuto rubriku nevysíláme.)  |  Délka pořadu: 3 minuty  
 

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Plzeňský kraj
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, Gerlova Huť
  Od 17.2.2018 23:55 do 18.2.2018 17:30; na silnici 6 u obce Bochov okres Karlovy Vary; Pozor! Nadměrný náklad; očekávejte zdržení; Přeprava strojního zařízení z obce Plzeň do přístavu v obci Lovosice. Nadměrný ...
  Od 17.2.2018 10:45 do 19.2.2018 10:00; v ulici Rokycanská v obci Plzeň; Křižovatka Rokycanská x Jateční ve všech směrech.; porucha světelné signalizace

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace