Výzva pro region

Plzeň, chrám svatého Bartoloměje

Plzeň, chrám svatého Bartoloměje

Důležitou roli hraje region v kandidatuře Plzně na Evropské hlavní město kultury 2015. Petra Kosová přemýšlí v následujícím komentáři o tom, v čem může být region pro Evropu zajímavý.

 

Komentář Petry Kosové: Výzva pro region

Vložit na svůj web

O regionu se v souvislosti s kandidaturou Plzně na prestižní titul mluví hodně. Zatím ale ne příliš konkrétně. Přitom jeho role v projektu je velmi důležitá. I kdyby Plzeň dokázala vymyslet sebeatraktivnější program, není tak velká, aby sama přilákala návštěvníky z Evropy na delší dobu. 

Plasy - klášter - knihovní sál

Plasy - klášter - knihovní sál

Iniciativu by měl začít vyvíjet krajský úřad i jednotlivé regionální instituce, spolky a sdružení už teď. Evropské hlavní město kultury je totiž lákavý mezinárodní projekt, který by při dobré strategii dokázal na delší čas, než je doba jednoho roku, přilákat do regionu návštěvníky. 

Kdo by mohl být ve hře? Například klášter v Plasích, kde by mělo vzniknout Centrum architektonického dědictví. Projekt je dílem pražského Národního technického muzea. Areál sám je stavebně velmi zajímavý. 

Navíc samotný plaský klášter je součástí barokního "seriálu", vezmeme-li v úvahu i jeho zachované hospodářské dvory nebo bývalé probošství, dnes Muzeum a galerii Mariánská Týnice. Anebo se vůbec obrátit k baroku a zařadit do sítě i zámek v Manětíně. Další možnost je pochlubit se třeba rozsáhlými klášterními areály v již zmiňovaných Plasích, dále v Kladrubech a nezapomenout ani na zdevastovaný Chotěšov. 

Joseph Haydn - Foto:  Radioservis

Joseph HaydnFoto:  Radioservis

Když zalovíme mezi slavnými jmény, nesmíme pominout sv. Jana Nepomuckého, který je oblíbený minimálně ve střední Evropě, ale také v zemích Latinské Ameriky. Dále je tu zámek v Dolní Lukavici spojený s pobytem významného skladatele Franze Josepha Haydna a sám je architektonicky cenný. Šumava je zase neodlučně spojena se jmény Karel Klostermann a Josef Váchal, v obou případech je ovšem třeba na propagaci ještě pracovat. Velké rezervy a přitom velký potenciál je zatím skryt v destinaci Český les. 

Své mohou říci také obce sdružené v jednotlivých mikroregionech a vůbec každý zajímavý menší projekt, který ve výsledku napomůže žánrové různorodosti regionální nabídky. 

I když Plzeň třeba titul Evropské hlavní město kultury roku 2015 nakonec nezíská, už samotná kandidatura je velkou výzvou a možností procitnutí z letargie. A také možností k nové spolupráci, k atraktivnějším nabídkám a k lepší propagaci. To platí nejen pro vztahy mezi jednotlivými institucemi, ale i pro vzájemné vazby s krajským městem. 

Autor:  Petra Kosová
Pořad: Publicistika  |  Stanice: Plzeň
Čas vysílání: pátek 10:10  |  Délka pořadu: 5 minut  
 

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Plzeňský kraj
  Od 19.2.2018 23:50 do 21.2.2018 02:00; v ulici Domažlická v obci Plzeň; Pozor! Nadměrný náklad; očekávejte zdržení; Přeprava strojního zařízení z obce Plzeň do přístavu v obci Lovosice. Nadměrný náklad ...
  silnice III/18027, Dolní Lukavice, okr. Plzeň-jih, práce na silnici, zúžení vozovky na jeden jízdní pruh, Od 19.02.2018 08:00 Do 17.06.2018 23:59, částečná uzavírka silnice č. III/18027 v obci Dolní Lukavice ...
  ulice Sulkovská, Plzeň 3, uzavřeno, práce na inženýrských sítích, Od 12.02.2018 08:00 Do 30.06.2018 23:59, úplná uzavírka v úseku mezi křížením s místními komunikacemi Severní a K Silu, Vydal: ÚMO Plzeň ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace