Publicistika22. dubna  2016 v 10:15  

Alena Zemančíková: Poslední sbírka Romana Knížete

Roman Kníže na křtu své básnické sbírky „Na pláních bílo“ v roce 2013 - Foto: Radovan Kodera

Roman Kníže na křtu své básnické sbírky „Na pláních bílo“ v roce 2013Foto: Radovan Kodera

Několik návrhů na Uměleckou cenu města Plzně, která bude teprve udělena, směřovalo letos k osobnosti básníka Romana Knížete. Jestli ji dostane, to se ještě neví; jisté je, že ji nepřevezme. Před týdnem totiž zemřel. Básníkovi a jeho pozici na plzeňské kulturní scéně se věnuje v dnešním nekrologu Alena Zemančíková.

Sál Západočeské galerie v Plzni byl 22. března zcela zaplněn, když se křtila poslední kniha veršů Romana Knížete „Hořce prší“. Akce měla oficiální charakter a mezi přítomnými převládali lidé starší generace. Z povahy onoho podvečera by nikdo, kdo osobnost a dílo Romana Knížete nezná, nepoznal, že básník dlouhých 40 let vytvářel v Plzni to, co Ivan Martin Jirous zvaný Magor nazval „třetí kulturou.“ 

Před revolucí Kníže nevycházel 

Až do roku 1989 se Roman Kníže o knižní vydání svých textů neucházel. Sděloval je na večerech poezie, kterých od roku 1975 bylo 48, a zval k nim jednak spoluinterprety recitátory, jednak hudebníky, mezi nimiž měl velice originální známosti. Mnoho z těch, kteří ho doprovázeli, to přivedli ke slávě a úspěchu, někteří zemřeli, jiní upadli v zapomnění. Pár jich zůstalo v Plzni. Poslední večer poezie Romana Knížete, kde ještě sám přečetl pár svých textů, se konal ve třídě Soukromé střední uměleckoprůmyslové školy Zámeček v Křimicích, nedaleko od zařízení, kde těžce nemocný básník byl osudem donucen žít. Na trubku ho tehdy doprovázel jazzman František Kučera a na foukací harmoniku básník Ivo Hucl. Spolu s ním vystoupila Eva Willigová, která je nejen recitátorkou jeho veršů, ale i editorkou poslední vydané sbírky „Hořce prší“. To bylo na jaře 2014. 

Na snímku zprava básník Roman Kníže a jeho přátelé Jana Domanická a Petr Jindra - Foto: Petr Domanický

Na snímku zprava básník Roman Kníže a jeho přátelé Jana Domanická a Petr JindraFoto: Petr Domanický

I tentokrát, v sále plzeňské galerie, Eva s láskou, zadostiučiněním z vydané knížky a viditelným pohnutím verše četla. Básník seděl v první řadě a už sám neúčinkoval, hudební doprovod nebyly žádné divoké jazzové improvizace a hraní na všechno možné od dvoukrké kytary, varhan, kravského zvonce až po kráječ na vajíčka, abych uvedla jen několik z množství nejrůznějších hudebních nástrojů, které Romanovy verše kdy doprovázely. 

Zpěv, svíce a verše 

Ale nesmím zapomenout na zpěv, většinou Romanův vlastní. Zpěv, jímž se vyjadřoval i živil a který neopustil ani v nejtěžších chvílích své nemoci, kdy nemohl skoro nic. I tenkrát si zpíval spolu se sestřičkami v domově Longe Vita v Křimicích, kde poslední léta žil. V plzeňské galerii tři klavírní skladby zahrála studentka konzervatoře. Nehořela svíce (jako vždycky na Romanových večerech poezie) a nesedělo se po zemi. Roman Kníže už před lety vstoupil mezi laureáty Polanovy ceny a na divoké časy ve sklepech, ve staré synagoze, v gotickém podzemí, v lese, v bytě, v šermířské zkušebně i na zpustlém nádraží Jižní předměstí se pomalu zapomíná. A přitom to byl takový kulturní úkaz! 

Kniha „Hořce prší“ obsahuje verše z let 1999-2011. Z nich nejpůsobivější a snad i nejlepší jsou ty z nemocnic, v nichž se mezi utrpením vlastním i bližních bilancuje život. Ty přednášel básníkův starý přítel Jindřich Kout, který byl jeho interpretem už na prvním večeru poezie v roce 1975 a pak ještě mnohokrát. Výtvarník Vladivoj Kotyza, autor básníkovy duchovní siluety na předsádce knihy řekl, že nejraději má drobné impresionistické veršové kresby (Mlha, keřík angreštu/tak skrčen, / že jej ani nevidíš. /Navíc spíš.). 

Roman Kníže měl v Plzni dva básnické učitele: Zdeňka Barborku (zemřel roku 1994) a Josefa Hrubého, který zde byl rovněž hostem a kmotrem. A mimochodem, sousloví „křest knihy“ v případě Romana Knížete není klišé, ale hluboce prožitá duchovní událost. 

V pátek 15. dubna, necelý měsíc po této události, Roman Kníže po dlouhé nemoci zemřel. 

Pořad: Publicistika  |  Stanice: Plzeň
Čas vysílání: pátek 10:10  |  Délka pořadu: 5 minut  
 

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Plzeňský kraj
  místní komunikace, U trati, v katastru obce Blovice, okr. Plzeň-jih, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 25.09.2017 07:00 Do 31.10.2017 23:59, Úplná uzavírka místních komunikací (téměř celá městská čtvrť) ...
  silnice II/183, v katastru obce Štěnovický Borek, okr. Plzeň-město, stavební práce, kyvadlový provoz jedním jízdním pruhem, Od 25.09.2017 00:00 Do 13.10.2017 23:59, "Oprava propustku", částečná uzavírka ...
  silnice III/18032a, Plzeň 6-Litice, uzavřeno, stavební práce, Od 02.10.2017 00:00 Do 06.10.2017 23:59, "Oprava propustku", -> úplná uzavírka v úseku od křižovatky s ulicí Litická v délce cca 750 m., Objížďka ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace