Publicistika30. prosince  2014 v 10:00  

Dokázal předělat skladby tak, že jste je poslouchali raději než originál

Joe Cocker - Foto: Live Nation

Joe CockerFoto: Live Nation

Britský bouřlivák Joe Cocker odešel do nebe mezi své pěvecké kolegy. Po dlouhých letech sebezničování se dostal v osmdesátých letech opět nahoru a od té doby byl světovou hvězdou, získal cenu Grammy, byl důstojníkem řádu britského impéria za přínos britské hudbě a časopis Rolling Stone ho zařadil na 97. místo nejlepších zpěváků všech dob.

Joe Cocker, rodák z britského Shefieldu, nebyl rozhodně žádný skladatel nebo hudební znalec. Mládí si zejména užíval, a když jím byl příliš unaven, postavil se za mikrofon. Bylo mu 24 let, když se dostal na první místo britské hitparády s písní With A Little Help From My Friends od slavné dvojice John Lennon a Paul McCartney. Úplně ji předělal a byl na vrcholu. Tam zůstal i po svém následném vystoupení na festivalu v americkém Woodstocku v roce 1969. 

 

Z anglického Sheffieldu pochází řada výborných kapel i zpěváků. Tím nejoriginálnějších byl ovšem zpěvák Joe Cocker, který za svůj přínos britské hudbě získal Řád britského impéria. Připravil Jaroslav Kopejtko. (repríza)

Vložit na svůj web

Joe Cocker - Foto:  RED ROMERO RAMOS

Joe CockerFoto:  RED ROMERO RAMOS

Jeho další život byl však příliš divoký a Joe se několikrát dostal na samé dno svých fyzických i psychických sil, objevily se pověsti o drogách a v souvislosti s nimi byl také v roce 1972 na svém turné zatčen v Austrálii a jeho soubor se rozpadl. I nadále nestřídmě holdoval alkoholu, až si ve svých padesáti sedmi letech řekl, že už takhle dál žít nechce. 

Začal si užívat dlouhé procházky v horách se svým psem, muškaření v Černém kaňonu, hrál kulečník s přáteli, celoročně pěstoval ve svém skleníku rajčata, rád se v televizi díval na fotbal. 

Tvrdě bojoval s karcinomem plic. Zemřel 22. prosince 2014 na své farmě ve městě Crawford v americkém státu Colorado. Zůstala po něm manželka Pam, bratr, nevlastní dcera a dvě vnoučata. 

Poslechnět si záznam pořadu Jaroslava Kopejtka věnovaný Joe Cockerovi. 

Pořad: Hvězdy, hity, legendy  |  Stanice: Plzeň
Čas vysílání: pondělí-pátek 09:45; sobota-neděle 14:45  |  Délka pořadu: 15 minut  
 

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Plzeňský kraj
  Od 15.12.2017 12:50 do 13:50; na silnici u obce Černíkov okres Klatovy; zvěř na vozovce
  Od 15.12.2017 12:30 do 13:30; na silnici 605 u obce Přimda okres Tachov; Křižovatka silnice II/605 se silnicí na Mlýnec a Kunratice; nehoda; 2 havarovaná vozidla; 2 x OA bez zranění a bez úniku provozních ...
  Od 15.12.2017 12:25 do 13:25; na silnici 19128 v obci Nýrsko okres Klatovy; Křižovatka se silnicí č. 191; nehoda; 2 havarovaná vozidla; 2 x Oa bez zranění a bez úniku provozních kapalin. Místo je prů ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace