Publicistika20. března  2017 v 14:45  

Házenkář Filip Jícha předává v Barceloně své zkušenosti mladším hráčům

Házenkář Filip Jícha - Foto: Pavel Petr

Házenkář Filip JíchaFoto: Pavel Petr

V roce 2010 se Filip Jícha stal nejlepším házenkářem světa. Zahrál si v Saúdské Arábii, Švýcarsku a Německu, kde prožil rodák ze Starého Plzence asi nejúspěšnější část své kariéry. Poslední roky obléká dres španělské Barcelony a pomalu už se chystá na konec kariéry. Odchovance plzeňské házené vám představíme v rubrice Náš příběh.

Filip Jícha oslaví v dubnu pětatřicáté narozeniny. Jako žák kdysi začínal ve Starém Plzenci, později hrál za plzeňskou Slavii a za Kovopetrol odehrál také jeden ligový zápas. Přes pražskou Duklu zamířil do Saúdské Arábie. Následovalo angažmá v Německu a v roce 2015 zatím poslední přestup do katalánského velkoklubu z Barcelony. S postupem času vnímá jinak svou pozici v týmu. 

„Je jasné, že v mé životní dráze, když jsem se stal nejlepším házenkářem světa, je to moje jméno relativně velké. Tomu sportu jsem dal své srdce, a proto jsem tady,“ říká Jícha. 

Házená českému reprezentantovi přinesla dobývání světové scény 

Za rok 2010 získal trofej určenou pro nejlepšího hráče světa. Dvakrát slavil prvenství v Lize mistrů, s německým Kielem. V jeho dresu se radoval sedmkrát z triumfu v bundeslize. Z roku 2016 má také španělský titul. 

Házenkář Filip Jícha - Foto: Pavel Petr

Házenkář Filip JíchaFoto: Pavel Petr

Bohaté zkušenosti může předávat mladším spoluhráčům. Bez pomoci těch starších se neobejdou. Podobně to dnes vnímají v případě Filipa Jíchy jeho mladší kolegové z kabiny. Těží ze zkušeností, které jim může předávat.  

„Myslím si, že Filip je skvělý chlap. Vždycky je velmi milý a snaží se pomoci. Vnáší dobrou atmosféru do kabiny, je vtipný. Myslím si, že je to důležitý hráč našeho týmu,“ říká jedna z opor Viran Moros. 

Jeho slova potvrdil brankář katalánského klubu Gonzalo Pérez. „Samozřejmě Filip je jeden z nejlepších hráčů historie házené. Od té doby, co jsem přestoupil, měl velikou smůlu. Po dvou operacích kolene nyní očekáváme, že bude hrát více a že bude pomáhat týmu, jak nejlépe umí,“ tvrdí Pérez. 

Tím, jak předává zkušenosti, se přesvědčuje o tom, že naopak jeho kariéra se blíží ke konci. „Můj konec kariéry je pevně naplánovaný a až tady skončím, tak se moje tělo i duch těší na konec kariéry. Já si užívám posledního dva a půl roku házenkářské kariéry,“ je přesvědčený Filip Jícha. 

Ani na vrcholu nezapomíná na pomoc druhým 

Nedávno přivítal v Barceloně devatenáctiletého hokejistu z Nymburka Dominika Skořepu. Mladíka, který po nehodě utrpěl vážná zranění. Ochrnul a hýbal jen hlavou. O rok a půl později mladík chodí o holi a měl přání se s Filipem potkat. Český reprezentant ho pozval na trénink a hlavně ke sledování dvou zápasů. Věnoval mu podepsaný dres. Navíc pro něj zajistil vstupenky na fotbalovou Barcelonu. 

Házenkář Filip Jícha - Foto: Pavel Petr

Házenkář Filip JíchaFoto: Pavel Petr

Filip Jícha se pochopitelně, i po tolika sezónách v zahraničí, nejvíc cítí být Čechem. Kdyby ale měl volit mezi Španělskem a Německem, má v tom jasno. Po sportovní stránce. 

„Filip Jícha je Čech. Španělsko je skvělá země, úžasná kultura, ale sever Německa mi zůstal v srdci a tam jsem nechal svoje zdraví. Mám to tam moc rád. Abych byl upřímný, asi jsem víc Němec,“ myslí si Jícha. 

A život ve Španělsku nebo Německu? To jsou pro brzy pětatřicetiletého házenkáře dva rozdílné světy. „Život v Německu je takový sychravý. Kdežto tady v mikině v lednu je ve své podstatě ráj pro staršího házenkáře - veterána,“ uzavírá Filip Jícha, odchovanec plzeňské házené. 

Autor:  Pavel Petr  (ppe)
Pořad: Náš příběh  |  Stanice: Plzeň
Čas vysílání: pondělí 14:45; repríza: čtvrtek 10:10, neděle 14:35  |  Délka pořadu: 6 minut  
 

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Plzeňský kraj
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, Gerlova Huť
  Srážky: sněžení, D5-141,7
  Od 20.2.2018 18:35 do 21.2.2018 02:00; na silnici 226 u obce Vroutek okres Louny; Pozor! Nadměrný náklad; očekávejte zdržení; Přeprava strojního zařízení. PARAMETRY SOUPRAVY (d x š x v x m): 35,00 m x ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace