Publicistika23. března  2017 v 09:20  

Hokynář aneb kupec. A jeho koloniální království

Koloniální obchod z období kolem roku 1930 - Foto: Pavel Halla

Koloniální obchod z období kolem roku 1930Foto: Pavel Halla

Teď se vypravíme do kupeckého krámku v první polovině minulého století. Na zboží se neuváděly údaje o energetických hodnotách potravin, ani detailní složení, tak jak to známe dnes. Nebylo divu. Podvádět si dobrý kupec nemohl dovolit. Na dobré pověsti totiž doslova závisela jeho živnost.

Název koloniální je odvozen od exotického zboží z tehdejších britských a dalších kolonií. Kromě potravinářského a drogistického zboží nabízel dobrý hokynář i další průmyslové zboží každodenní potřeby. Od hřebenu po prací prášky a podobně.  

Sortiment se řídil hlavně tím, kde se samotný obchod nacházel. Jiné potřeby mělo obyvatelstvo ve městech a jiné na vesnici. Specifikou bylo rozvažování, kdy byl sortiment obchodníkovi dodáván pouze ve velkoobchodních baleních. A protože peněz nebylo nazbyt, každý si koupil jen tolik, kolik nezbytně potřeboval. Káva se většinou mlela v obchodě, někteří kupci si ji i sami pražili.  

Od hokynářství, přes družstva až k nadnárodním řetězcům 

Tak jako dnes hlavně na malých vesnicích fungují vietnamské večerky, byl v minulosti nenahraditelný dobrý hokynář, u kterého se dalo koupit prostě všechno. Kromě drogistického zboží také průmyslové zboží jako třeba nádobí nebo pracovní nářadí. 

Smíšení zboží přineslo až znárodnění. Soukromá hokynářství se za socialismu přeměnila na síť maloobchodních prodejen. Vznikala spotřebitelská družstva jako Jednota, Včela nebo Budoucnost. 

I dnes, ve světě rozlehlých hypermarketů a bující konkurence, mají malé obchůdky svoje místo na trhu. Malý obchod, kde se majitel zná s nakupujícími, je i místem společenského dění. A co vy, máte svého oblíbeného a kvalitního hokynáře?  

Autor:  Pavel Halla
Pořad: O řemeslech   |  Stanice: Plzeň
Čas vysílání: čtvrtek 9:25  |  Délka pořadu: 3 minuty  
 

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Plzeňský kraj
  Od 17.12.2017 19:45 do 20:20; D5 - 119.4km na trase Praha - Rozvadov; (zpráva zrušena); havárie OA do svodidel.
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, Gerlova Huť
  Srážky: sněžení, Gerlova Huť

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace