Lubomír Stejskal: Kam s nimi?

20. leden 2017
Publicistika

Nerudovská otázka se tentokrát týká podnapilých lidí z celého karlovarského regionu, kteří končí v Sokolově, v tamní záchytné stanici. Ve městě pak zůstávají a následně působí problémy.

V průměru méně než tři propuštění z protialkoholní záchytné stanice denně. Je to hodně, nebo málo? Starosta Ostrova na Karlovarsku Pavel Čekan v tom velký problém nevidí. Jiného názoru je starosta Sokolova Jan Picka. Důvod je nasnadě: v Sokolově je jediné zařízení tohoto druhu v celém Karlovarském kraji. Část z jeho klientů pocházejících odjinud ve městě zůstává a s nimi také problémy, které s alkoholiky souvisejí. Sokolovská radnice proto symbolicky volá SOS: Záchytku u nás nechceme, s opilci jsme si užili dost.

Kam ale s nimi? Starosta Picka navrhuje přemístit záchytku do Ostrova. Kvůli tamní lůžkové psychiatrii, kde by se alkoholici mohli léčit. V rámci následné zdravotní péče. To se zase nelíbí šéfovi ostrovské radnice. Proto v počtu dvou až tří propuštěných ze záchytky denně nevidí problém. Zde by sokolovští mohli namítnout, ať si to v Ostrově zkusí, když to není problém. Ovšem invektivy nejsou cestou k nápravě situace. Ta musí být systémová.

Rozhodnutí, co s tímto problémem, leží tudíž na bedrech kraje. Členové nové krajské rady mají nyní důležité politické zadání. Najít způsob, jak vyřešit problém, jehož součástí je i žádost Sokolova, aby byl zbaven záchytné stanice. Oříšek to bude nanejvýš tvrdý. Neumožňuje totiž tak snadné řešení, jakým je kontroverzní zákaz kouření v restauracích. Lidé budou i nadále svobodně požívat alkohol – a orgány státu, potažmo kraje, se o ty, kdo páchají opilecké excesy, budou muset lidským způsobem postarat.

Je to paradox: zatímco kuřáky z restaurací administrativním rozhodnutím vystrnadit lze, opilce z veřejného prostoru v souladu se zájmy obce vlastně nikoli. Proto na celé toto úsilí padá tak jako tak stín bájného Sisyfa.

autor: Lubomír Stejskal
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.