Lubomír Stejskal: Ta, která to dokázala

Ivana Sekyrová v cílové rovince běhu Běchovice-Praha - Foto: Tereza Jelínková

Ivana Sekyrová v cílové rovince běhu Běchovice-PrahaFoto: Tereza Jelínková

Už jen tři dny zbývají do zahájení ženského maratonu na londýnské olympiádě. K tomuto více než náročnému běhu bude upřena pozornost všech Západočechů. Ve více než stočlenném startovním poli najdeme také jednu reprezentantku z naší země – Ivanu Sekyrovou. Ženu, které je věnován dnešní příspěvek Lubomíra Stejskala nazvaný Ta, která to dokázala.

Málokdo dokázal povzbudit regionální patriotismus tak jako Ivana Sekyrová. Rodačka z Klatov a dnes učitelka sokolovského gymnázia symbolicky spojila oba západočeské kraje do jedné velké naděje a hrdosti. Do upřímného obdivu. Maraton, ať už žen či mužů, vzbuzuje po zásluze respekt. O to víc, uvědomíme-li si, jakými cestami se Ivana na hry do Londýna dostala. Její věk není tajemstvím, datum narození najdeme na olympijském webu. Na podzim jí bude jednačtyřicet. 

Běžkyně Ivana Sekyrová - Foto: Tereza Jelínková

Běžkyně Ivana SekyrováFoto: Tereza Jelínková

Jak sama přiznává – začínala z hecu a ze srandy. Ovšem trénink, to nebyla legrace, ale dřina, řehole a zase dřina. Nikoli se špičkovým přípravným centrem za zády, ale na cestách kolem Sokolova. Důkaz, že i v méně atraktivním prostředí hornickém města je možné dosáhnout kýžené mety. Tou byla kvalifikace na letní hry v Londýně. Na olympijské stránce Mezinárodní atletické federace je uveden kvalifikační čas, který je současně jejím osobním rekordem. Vzdálenost 42 kilometrů 195 metrů uběhne Ivana za 2 hodiny 34 minut a 23 sekund. Ve startovní listině tohoto závodu najdeme kvalifikační i osobní časy lepší, ale také horší. Co na tom, že za olympijským rekordem vytvořeným Japonkou Takahašiovou na hrách v Sydney zaostává západočeská vytrvalkyně o 11 minut a devět sekund. Zde více než kde jinde platí slogan, že důležitější než vítězství je účast. Neboť ta sama o sobě představuje obrovský triumf člověka nad sebou samým.  

Ivana Sekyrová to dokázala a právem na ni bude tuto neděli úderem poledne našeho času upřena pozornost celého světa. Jako jediná Češka poběží místy, která jsou více než turistickým pojmem – Trafalgarské náměstí, katedrála svatého Pavla, londýnský Tower, Big Ben, Buckinghamský palác. Bude to bonus splněného životní snu. Jím vrcholí obdivohodný příběh člověka žijícího mezi námi. Z obyčejné žákyně klatovské sportovní školy se stala neobyčejně silná sportovní osobnost. Maratónská olympionička, která zůstala sama svá. Její odkaz bychom neměli přehlédnout. Když se chce, a zdraví se nepostaví proti, tak to jde. 

Pořad: Publicistika  |  Stanice: Plzeň
Čas vysílání: pátek 10:10  |  Délka pořadu: 5 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 21. listopadu  2014 v 10:15     Audio  rubrika: Publicistika

  Potká lokálky v Plzeňském kraji stejný osud jako vlaky na severu Čech?

  Jak se na vlakové dopravě a jejích službách podepisuje konkurence? Znamená umožnit konkurenci taky možnost přežití některých lokálek? Tím se zabývá ve svém dnešním fejetonu Jiří Stočes.

   
 • 17. listopadu  2014 v 14:45     Audio  rubrika: Publicistika

  Komunistický šéf za sklem studia skákal vzteky

  Sice až v pátek 22. listopadu 1989, ale vůbec jako první v tehdejším plzeňském studiu Československého rozhlasu řekla tehdejší moderátorka Libuše Kolářová přímo v živém vysílání pravdu o dramatických událostech v Praze.... I tak vzpomíná Libuše Kolářová, dnes vydavatelka Jihočeských týdeníků, na převratné listopadové dny roku 1989. V současnosti jí nejvíc vadí prorůstání politiky do médií a jednostranně podávané dějiny mladé generaci.

   
 • aktualizováno 14. listopadu 2014     FotogalerieAudio  rubrika: Publicistika

  Procházka po Medvědí stezce

  Na celé Šumavě se můžeme projít po více než dvaceti naučných stezkách. Tou nejstarší na Šumavě a zároveň druhou nejstarší v celé České republice je Medvědí stezka v jižní části Šumavy, kterou nám v seriálu Poznáváme...

   

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Plzeňský kraj
  Viditelnost, Povětrnostní podmínky: snížená viditelnost na méně než 100 msilný vítr, Bezvěrov
  Od 23.11.2014 19:20 do 21:25; na silnici 230 u obce Černošín okres Tachov; v serpentinách směr Planá; nehoda; 1 x OA se zraněním, průjezdné s opatrností.
  Od 23.11.2014 19:15 do 21:20; na silnici 20 u obce Město Touškov okres Plzeň-sever; před obcí Chotíkov, směr Plzeň; nehoda; 3 havarovaná vozidla; 3 x OA bez zranění, průjezdné s opatrností.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2014 Český rozhlas