Lubomír Stejskal: Železnice z Ležnice

Koleje - Foto: Lukáš Marcol

KolejeFoto: Lukáš Marcol

Nové obrysy dostává záměr obnovit zrušenou železniční trať číslo 144 v oblasti Horního Slavkova. Přesněji řečeno její kratší úsek před Krásným Jezem. Téma pro Lubomíra Stejskala a jeho příspěvek nazvaný Železnice z Ležnice.

Západočeskou trať 144 pamatujeme ze starších jízdních řádů jako železniční spojnici mezi Chodovem a Krásným Jezem. Vedla přes Nové Sedlo, Loket a Horní Slavkov. Před patnácti lety byl ukončen provoz na části tratě z Nového Sedla do Krásného Jezu. Od roku 2006 opět jezdí vlaky alespoň na čtyřech kilometrech z Horního Slavkova do Lokte. Po celou tu dobu visela ve vzduchu otázka, jaký bude osud zbývajícího úseku v délce šestnácti kilometrů. Ten rok od roku pustl, jak bylo patrné ze stále bujnější vegetace podél tratě. 

Železniční zastávka Krásný Jez - Foto:  České dráhy

Železniční zastávka Krásný JezFoto:  České dráhy

Když na konci letošní zimy oznámila Správa železniční dopravní cesty, že na jaře trať vyčistí, spatřovali v tom mnozí světlo na konci tunelu. Optimisté se kochali nadějí, že provoz na kolejích bude obnoven v celé délce původní tratě. Vzápětí se ale ukázalo, že kultivace se týká pouze šestikilometrového úseku z lokality Ležnice do Krásného Jezu, kde je napojení na trať spojující Karlovy Vary s Mariánskými Lázněmi. Důvod je zřejmý. U Ležnice, hned vedle dráhy, má vyrobní haly firma produkující železniční cisterny. Jejich části dosud odvážela k dalšímu zpracování po silnici. Po rekonstrukci by mohla využít kolejí, stejně jako další společnost, která se chystá těžit nedaleko Ležnice písek. 

Zatím se zdá, že dílčí obnova pouze tohoto úseku je maximum možného. Že by někdy v budoucnu fungovala osobní přeprava v celé délce z Nového Sedla do Krásného Jezu, je víc než nepravděpodobné. Jisté není ani to, zda budou jezdit osobní vlaky v úseku Ležnice – Krásný Jez, a to s ohledem na málo pravděpodobnou rentabilitu provozu. Pokud tedy bude oprava zahájena, lhostejno zda ještě letos nebo napřesrok, budou z toho mít místní obyvatelé pouze jedinou výhodu. Na silnicích v jejich bydlišti se sníží počet projíždějících nákladních vozidel. Vše nasvědčuje tomu, že víc od tohoto záměru čekat ani nemůžeme. 

Pořad: Publicistika  |  Stanice: Plzeň
Čas vysílání: pátek 10:10  |  Délka pořadu: 5 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 21. listopadu  2014 v 10:15     Audio  rubrika: Publicistika

  Potká lokálky v Plzeňském kraji stejný osud jako vlaky na severu Čech?

  Jak se na vlakové dopravě a jejích službách podepisuje konkurence? Znamená umožnit konkurenci taky možnost přežití některých lokálek? Tím se zabývá ve svém dnešním fejetonu Jiří Stočes.

   
 • 17. listopadu  2014 v 14:45     Audio  rubrika: Publicistika

  Komunistický šéf za sklem studia skákal vzteky

  Sice až v pátek 22. listopadu 1989, ale vůbec jako první v tehdejším plzeňském studiu Československého rozhlasu řekla tehdejší moderátorka Libuše Kolářová přímo v živém vysílání pravdu o dramatických událostech v Praze.... I tak vzpomíná Libuše Kolářová, dnes vydavatelka Jihočeských týdeníků, na převratné listopadové dny roku 1989. V současnosti jí nejvíc vadí prorůstání politiky do médií a jednostranně podávané dějiny mladé generaci.

   
 • 16. listopadu  2014 v 15:15     Audio  rubrika: Publicistika

  Bobr evropský - největší hlodavec na našem území

  V tomto díle se podíváme na zub našemu největšímu hlodavci - bobru evropském, jehož hlavním poznávacím znamením jsou právě velké zuby a placatý ocas. Jedná se o chráněného tvora, který žije i na Šumavě ale na území...

   

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Plzeňský kraj
  D5, mezi km 57 a 56.6, ve směru Praha, práce na silnici, pravý jízdní pruh uzavřen, práce na silnici během dne, Od 26.11.2014 07:30 Do 11.12.2014 16:30, Oprava protihlukové stěny. Práce budou probíhat ...
  silnice I/26 (ulice Domažlická), Stod, okr. Plzeň-jih, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, očekávejte zdržení, Od 25.11.2014 07:00 Do 29.11.2014 17:00, pokládka povrchu vozovky, osobní vozidla a vozidla ...
  Od 27.11.2014 16:00 do 22:00; v ulici Folmavská v obci Plzeň; Pozor! Nadměrný náklad; očekávejte zdržení; Přeprava NN na jedné soupravě po trase Plzeň - Temelín. NN bude přepravovat strojní zařízení na ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2014 Český rozhlas