Lubomír Stejskal: Železnice z Ležnice

Koleje - Foto: Lukáš Marcol

KolejeFoto: Lukáš Marcol

Nové obrysy dostává záměr obnovit zrušenou železniční trať číslo 144 v oblasti Horního Slavkova. Přesněji řečeno její kratší úsek před Krásným Jezem. Téma pro Lubomíra Stejskala a jeho příspěvek nazvaný Železnice z Ležnice.

Západočeskou trať 144 pamatujeme ze starších jízdních řádů jako železniční spojnici mezi Chodovem a Krásným Jezem. Vedla přes Nové Sedlo, Loket a Horní Slavkov. Před patnácti lety byl ukončen provoz na části tratě z Nového Sedla do Krásného Jezu. Od roku 2006 opět jezdí vlaky alespoň na čtyřech kilometrech z Horního Slavkova do Lokte. Po celou tu dobu visela ve vzduchu otázka, jaký bude osud zbývajícího úseku v délce šestnácti kilometrů. Ten rok od roku pustl, jak bylo patrné ze stále bujnější vegetace podél tratě. 

Železniční zastávka Krásný Jez - Foto:  České dráhy

Železniční zastávka Krásný JezFoto:  České dráhy

Když na konci letošní zimy oznámila Správa železniční dopravní cesty, že na jaře trať vyčistí, spatřovali v tom mnozí světlo na konci tunelu. Optimisté se kochali nadějí, že provoz na kolejích bude obnoven v celé délce původní tratě. Vzápětí se ale ukázalo, že kultivace se týká pouze šestikilometrového úseku z lokality Ležnice do Krásného Jezu, kde je napojení na trať spojující Karlovy Vary s Mariánskými Lázněmi. Důvod je zřejmý. U Ležnice, hned vedle dráhy, má vyrobní haly firma produkující železniční cisterny. Jejich části dosud odvážela k dalšímu zpracování po silnici. Po rekonstrukci by mohla využít kolejí, stejně jako další společnost, která se chystá těžit nedaleko Ležnice písek. 

Zatím se zdá, že dílčí obnova pouze tohoto úseku je maximum možného. Že by někdy v budoucnu fungovala osobní přeprava v celé délce z Nového Sedla do Krásného Jezu, je víc než nepravděpodobné. Jisté není ani to, zda budou jezdit osobní vlaky v úseku Ležnice – Krásný Jez, a to s ohledem na málo pravděpodobnou rentabilitu provozu. Pokud tedy bude oprava zahájena, lhostejno zda ještě letos nebo napřesrok, budou z toho mít místní obyvatelé pouze jedinou výhodu. Na silnicích v jejich bydlišti se sníží počet projíždějících nákladních vozidel. Vše nasvědčuje tomu, že víc od tohoto záměru čekat ani nemůžeme. 

Pořad: Publicistika  |  Stanice: Plzeň
Čas vysílání: pátek 10:10  |  Délka pořadu: 5 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 30. července  2015 v 08:48     FotogalerieAudio  rubrika: Publicistika

  S palcátem v erbu

  Svojšín patří k nejstarším feudálním sídlům na západě Čech. Letos, 29. srpna, tu budou slavit 840. výročí první písemné zmínky o obci. Nás ale teď bude zajímat historie mnohem mladší. Naším cílem je totiž zdejší barokní...

   
 • 24. července  2015 v 10:10     Audio  rubrika: Publicistika

  Alena Zemančíková: Přestaňme stav pohraničí svádět na odsun Němců

  Oblast u hranic s Německem je stále problematická. Proč? Nad tím se zamýšlí ve svém fejetonu Alena Zemančíková. Inspiroval jí k tomu německý dokument, který se zabývá českými vesnicemi v pohraničí.

   
 • 23. července  2015 v 09:00     FotogalerieAudio  rubrika: Publicistika

  Cesta na kirchberg

  Když se Jan Šícha v roce 2000 dozvěděl, že je na prodej barokní fara, jel se tam hned s rodinou podívat. Místo jim učarovalo a dům navzdory jeho zdevastovanému stavu koupili. Pojďte se tam s námi podívat.

   

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Plzeňský kraj
  Od 31.7.2015 08:30 do 09:35; v ulici Na Štěbetce v obci Sušice okres Klatovy , délka 413m; v ulici na Štěbetce v Sušici od ulice Tylova; Pozor! Rozlitá látka na vozovce; olej na vozovce, nebezpečí, na ...
  silnice III/19310, část obce Mezí - část obce Újezd, Manětín, okr. Plzeň-sever, oprava povrchu vozovky ve dne, Od 31.07.2015 07:00 Do 31.07.2015 15:00
  D5, mezi km 54 a 62, ve směru Rozvadov, pomalu jedoucí vozidlo údržby, pravý jízdní pruh uzavřen, Od 31.07.2015 07:00 Do 31.07.2015 15:00, sestava se pohybuje, oprava trhlin nebo výtluků, zdroj: ŘSD

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2015 Český rozhlas