Publicistika17. března  2017 v 08:10  

Trasa festivalu BLIK BLIK povede letos na Roudnou, svítit bude i řeka Mže

Benedikt Tolar - Auta - Foto:  Plzeň 2015

Benedikt Tolar - AutaFoto:  Plzeň 2015

Plzeňská čtvrť Roudná je letos cílem festivalu světelných instalací ve veřejném prostoru. Trasa povede z centra a měří tři a půl kilometru.

Už potřetí chystá společnost Plzeň 2015 festival BLIK BLIK. V roce 2015, kdy byla Plzeň Evropským hlavním městem kultury, navštívily dvoudenní akci tisíce lidí. Zájem přetrval i v loňském ročníku, kdy vedla trasa sídlištěm Lochotín. 

„Letos je cílem Roudná, která má silnou identitu, zajímavé obyvatele a důležité příběhy,“ vysvětluje programový ředitel společnosti Plzeň 2015 Jiří Sulženko. 

Lidé si mohou naplánovat cestu podle svého uvážení. Mapku najdou v informačním stánku na náměstí Republiky. První instalace bude už v Riegrově ulici u náměstí 

Maxim Velcovský - Slunečnice - Foto:  Plzeň 2015

„Nad Riegrovkou bude viset 140 digitálních lampionů, to bude takový osvětlený boulevard. Dále představíme obrovskou instalaci Maxima Velčovského Slunečnice, v ulici Na Roudné pod ní vznikne improvizovaná kavárna. Velčovský za ní získal cenu, takže přestavíme opravdu špičkový současný design,“ zdůrazňuje Sulženko. 

Lidé budou mít také příležitost podívat se na nádvoří bývalého barokního špejcharu nebo do kostela na hřbitově Pod Všemi svatými. „Tam budou tři křehké světelné sochy. Jmenují se Netykavky a uhýbají před diváky,“ usmívá se Sulženko. 

Trochu stranou hlavní linie bude PETOTEM slovenského umělce Šimona Kerna před Sokolovnou ve Štruncových sadech. Vznikal v DEPU2015 a na jeho výrobu spotřeboval Kern tři a půl tisíce PET lahví. 

Dan Gregor - Netykavky - Foto:  Plzeň 2015

„Mělo by to být prosvícené a vysoké zhruba 5 metrů. Děti mohou kolem tančit,“ nabízí umělec. Nedaleko, na nádvoří plzeňského pivovaru, vzdá plzeňský sochař Benedikt Tolar světelný hold místním bednářům. 

Podrobný program Festivalu světla naleznete zde.

Festival BLIK BLIK rozsvítí ulice a další zákoutí centra a Roudné 17. a 18. března od 18 do 23 hodin. Vzhledem k předpokládanému zájmu plánují organizátoři uzavírky. 

„Nakonec jsme se s dopravní policií dohodli, že v té době zavřeme Rooseveltův most a ulici Pod Všemi svatými,“ říká produkční Veronika Kreysová a doporučuje pohled z mostu na řeku Mži, kde instaluje své světelné objekty německý umělec Jürgen Böhm. 

Autor:  Petra Kosová
Pořad: Publicistika  |  Stanice: Plzeň
Čas vysílání: pátek 10:10  |  Délka pořadu: 5 minut  
 

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Plzeňský kraj
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, Gerlova Huť
  Srážky: sněžení, D5-141,7
  Od 20.2.2018 18:35 do 21.2.2018 02:00; na silnici 226 u obce Vroutek okres Louny; Pozor! Nadměrný náklad; očekávejte zdržení; Přeprava strojního zařízení. PARAMETRY SOUPRAVY (d x š x v x m): 35,00 m x ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace