Publicistika17. března  2017 v 08:10  

Trasa festivalu BLIK BLIK povede letos na Roudnou, svítit bude i řeka Mže

Benedikt Tolar - Auta - Foto:  Plzeň 2015

Benedikt Tolar - AutaFoto:  Plzeň 2015

Plzeňská čtvrť Roudná je letos cílem festivalu světelných instalací ve veřejném prostoru. Trasa povede z centra a měří tři a půl kilometru.

Už potřetí chystá společnost Plzeň 2015 festival BLIK BLIK. V roce 2015, kdy byla Plzeň Evropským hlavním městem kultury, navštívily dvoudenní akci tisíce lidí. Zájem přetrval i v loňském ročníku, kdy vedla trasa sídlištěm Lochotín. 

„Letos je cílem Roudná, která má silnou identitu, zajímavé obyvatele a důležité příběhy,“ vysvětluje programový ředitel společnosti Plzeň 2015 Jiří Sulženko. 

Lidé si mohou naplánovat cestu podle svého uvážení. Mapku najdou v informačním stánku na náměstí Republiky. První instalace bude už v Riegrově ulici u náměstí 

Maxim Velcovský - Slunečnice - Foto:  Plzeň 2015

„Nad Riegrovkou bude viset 140 digitálních lampionů, to bude takový osvětlený boulevard. Dále představíme obrovskou instalaci Maxima Velčovského Slunečnice, v ulici Na Roudné pod ní vznikne improvizovaná kavárna. Velčovský za ní získal cenu, takže přestavíme opravdu špičkový současný design,“ zdůrazňuje Sulženko. 

Lidé budou mít také příležitost podívat se na nádvoří bývalého barokního špejcharu nebo do kostela na hřbitově Pod Všemi svatými. „Tam budou tři křehké světelné sochy. Jmenují se Netykavky a uhýbají před diváky,“ usmívá se Sulženko. 

Trochu stranou hlavní linie bude PETOTEM slovenského umělce Šimona Kerna před Sokolovnou ve Štruncových sadech. Vznikal v DEPU2015 a na jeho výrobu spotřeboval Kern tři a půl tisíce PET lahví. 

Dan Gregor - Netykavky - Foto:  Plzeň 2015

„Mělo by to být prosvícené a vysoké zhruba 5 metrů. Děti mohou kolem tančit,“ nabízí umělec. Nedaleko, na nádvoří plzeňského pivovaru, vzdá plzeňský sochař Benedikt Tolar světelný hold místním bednářům. 

Podrobný program Festivalu světla naleznete zde.

Festival BLIK BLIK rozsvítí ulice a další zákoutí centra a Roudné 17. a 18. března od 18 do 23 hodin. Vzhledem k předpokládanému zájmu plánují organizátoři uzavírky. 

„Nakonec jsme se s dopravní policií dohodli, že v té době zavřeme Rooseveltův most a ulici Pod Všemi svatými,“ říká produkční Veronika Kreysová a doporučuje pohled z mostu na řeku Mži, kde instaluje své světelné objekty německý umělec Jürgen Böhm. 

Autor:  Petra Kosová
Pořad: Publicistika  |  Stanice: Plzeň
Čas vysílání: pátek 10:10  |  Délka pořadu: 5 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 24. dubna  2017 v 14:45     Audio  rubrika: Publicistika

  Láska ke včelám je na celý život

  Bude letos kvalitní med a kolik ho bude? Uchráním včelstvo? Tyto a další otázky si téměř 80letý František Černoch z Kladrub na Tachovsku položil za svůj život opravdu mnohokrát. Chovu včel se totiž věnuje přesně 65...

   
 • 21. dubna  2017 v 10:15     Audio  rubrika: Publicistika

  Lubomír Stejskal: Vyšší cíl

  Během letošní velikonoční neděle zaznamenala životní úspěch tenistka Markéta Vondroušová. Sokolovská rodačka získala první titul na jednom z turnajů světové úrovně, které organizuje Ženská tenisová asociace WTA. K...

   
 • 14. dubna  2017 v 10:15     Audio  rubrika: Publicistika

  Jiří Stočes: Co slaví o Velkém pátku převážně ateističtí Češi?

  Radujete se z volna na Velký pátek? Je to ovšem ryze křesťanský svátek. Tak proč ho slavit v ateistickém Česku? Hloubá ve svém fejetonu historik Jiří Stočes.

   

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Plzeňský kraj
  Od 24.4.2017 22:10 do 25.4.2017 00:15; na silnici 20 u obce Bezvěrov okres Plzeň-sever; nehoda; havarované vozidlo; zvěř na vozovce; OA x zvěř, bez zranění.
  Od 24.4.2017 21:25 do 23:30; na silnici 605 u obce Benešovice okres Tachov; nehoda; havarované vozidlo; probíhá vyšetřování nehody, nebezpečí; OA x zvěř, bez zranění.
  Od 24.4.2017 20:50 do 22:55; na silnici 193 u obce Kostelec okres Tachov; nehoda; havarované vozidlo; probíhá vyšetřování nehody, nebezpečí; OA x zvěř, bez zranění.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace