Zapomenutý architekt Václav Neckář

19. červenec 2014
Kaleidoskop

Jméno Václava Neckáře ve spojení s Plzní evokuje v pamětnících šedesátá léta a plzeňské Divadlo Alfa, které tehdy ještě nebylo loutkové. Pořad Kaleidoskop se ale bude zabývat Václavem Neckářem - architektem, který je autorem několika zajímavých plzeňských domů.

Mnohé z osobností, které natrvalo poznamenaly tvář Plzně, se na západě Čech vůbec nenarodily. A přitom mezi nimi byli významní tvůrci: v Plzni se usadili, přijali město za své a promlouvali do jeho budoucí podoby.

Do tohoto okruhu patří i doktor architekt Václav Neckář, rodák z Mladé Boleslavi, který po studiích a praxi v Praze odešel počátkem dvacátých let minulého století do Plzně.

Václava Neckáře řadí památkář a znalec plzeňské moderní architektury Petr Domanický k nejvýznamnějším plzeňským architektům minulého století v období mezi dvěma světovými válkami. Společně s Hanušem Zápalem, Bohumilem Chvojkou, Václavem Kleinem či Rudolfem Černým. Že jste jméno Václav Neckář dosud slyšeli pouze v souvislosti s populární hudbou?

Poslechněte si pořad Kaleidoskop, ve kterém Vás jeho autorka Petra Kosová pozve na procházku Plzní a vůbec Plzeňským krajem: a uvidíte, že mnohé stavby či přestavby Václava Neckáře znáte a třeba i často míjíte.

autor: Petra Kosová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.