Receptář10. listopadu  2017 v 09:20  

Červené zelí s jablky

Červené zelí s jablky - Foto: Rostislav Duršpek

Červené zelí s jablkyFoto: Rostislav Duršpek

Trochu jiná úprava zelí. Můžeme však občas ochutnat něco jiného než to, na co jsme zvyklí. Věřím, že takto upravené zelí si najde místo v jídelníčku u většiny posluchačů. Jeho kombinace s jablky je velmi vhodná k uvedenému receptu na pečenou husu.

Suroviny: 

cca 1 kg nakrouhaného červeného hlávkového zelí
2 oloupaná jablka
1 lžíce oleje
1 cibule
1 stroužek česneku
špetka kmínu
5 lžic vinného octa
3 lžíce vody
2 lžíce cukru
3 jalovčinky
sůl 

Postup: 

Na oleji zpěníme cibuli nakrájenou na kolečka, potom přidáme nakrouhané zelí, na plátky nakrájená oloupaná jablka a česnek, ocet, kmín, vodu, cukr, jalovčinky a sůl. Promícháme a pod poklicí dusíme, dokud zelí není měkké. Zelí nezahušťujeme, jen šťávu, kterou pustí, vydusíme. 

Podáváme k vepřové pečeni, klobásám, drůbeži, zvěřině apod. 

Celková doba přípravy cca 50 minut. 

Vaříme s rozhlasem

Pečená husa s jablky 

Pečená husa s jablky - Foto: Josef Kubát

Pečená husa s jablkyFoto: Josef Kubát

Suroviny: 

1 mladá husa o hmotnosti cca 3 kg
4–6 jablek
trochu cukru
kmín
mléko na potření
sůl 

Postup: 

Vykuchanou a dobře očištěnou husu zevnitř i zvenku osolíme a necháme ji několik hodin v chladu odležet. Poté ji otřeme vlhkým hadříkem, kterým setřeme přebytečnou sůl. Takto připravenou husu potřeme studeným mlékem, okmínujeme a pomalu pečeme ve středně vyhřáté troubě. Během pečení odebíráme vypečené sádlo. Je-li husa tučnější, kůži propícháme, aby sádlo mohlo vytékat.  

Husu podle potřeby obracíme a poléváme vypečenou šťávou. Když je téměř měkká, podlijeme ji malým množstvím vody a kolem ní naskládáme oloupaná, jádřinců zbavená a na čtvrtky či osminky nakrájená jablka, která jsme posypali malým množstvím cukru. Takto připravenou husu dopečeme. Během dopékání jablka nasáknou výpekem a krásně zkaramelizují. Podáváme s kysaným nebo hlávkový zelím a knedlíky. Takto upravená husa však chutná i s bramborem a v tom případě k ní podáváme jablkový kompot. 

Celková doba přípravy cca 4 – 6 hodin. 

Aby byla husa dobře propečená, šťavnatá a měkká, platí jedno staré pravidlo. Kolik kilogramů husa váží, tolik hodin se peče. 

Pořad: Vaříte s Českým rozhlasem Plzeň  |  Stanice: Plzeň
Čas vysílání: pondělí, pátek 09:20  |  Délka pořadu: 5 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 17. listopadu  2017 v 09:30       rubrika: Receptář

  Pohankové rizoto

  Tento recept je dalším „pohankovým“. Vhodná kombinace pohanky a zeleniny je velmi zdravá. Maso je zde jakýmsi bonusem. Kdo se bez něj obejde, lze připravit toto rizoto bezmasé. V tom případě bychom použili o něco větší...

   
 • 15. listopadu  2017     Audio  rubrika: Receptář

  Kytkožroutský listopad? Posvícení s husou na pelyňku

  Někdo by mohl soudit, že kytkožrout nemůže být masožrout, ale to je velký omyl. I kytkožrouti drží pořádně mastné posvícení. Jen se jim lépe tráví.

   
 • 3. listopadu  2017 v 09:30     Audio  rubrika: Receptář

  Uzlíky od Evy

  Toto pečivo není příliš náročné, ale výsledek je velkolepý. Uzlíky nebo i jiné tvary, které z těsta můžeme připravit, jsem se naučila od své kamarádky Evy, která je mistrní ve svém oboru. Než se s ní stačíte pořádně...

   

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Plzeňský kraj
  Srážky: přeháňky, D5-136,2
  Od 19.11.2017 15:20 do 17:25; na silnici 1852 u obce Holýšov okres Domažlice; nehoda; probíhá vyšetřování nehody, nebezpečí; převrácené vozidlo, zdržení; havárie OA, se zraněním.
  Od 19.11.2017 15:10 do 17:15; na silnici 1852 u obce Holýšov okres Domažlice; nehoda; probíhá vyšetřování nehody, nebezpečí; havarované vozidlo; havárie OA, se zraněním.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace