Vodní nádrž Hracholusky zachránila Plzeň před žízní

Přehradní nádrž Hracholusky - Foto: Pavel Halla

Přehradní nádrž HracholuskyFoto: Pavel Halla

Koupání, rybaření, lodní doprava nebo místo pro příjemné trávení volného času u vody. Tím vším je dnes vodní nádrž Hracholusky, která na řece Mži vznikla na začátku 60. let. Jaký byl ale původní účel gigantické stavby?

Nedostatek pitné vody v Plzni. V 60. letech minulého století totiž Plzeňané pili upravenou vodu právě z řeky Mže. Až tři čtvrtě objemu pitné vody ale odebíraly Leninovy závody, dnešní Škodovka. Hlavně v období letního sucha to byl problém. 

Na konci roku 1958 byl projekt na dodnes největší vodní nádrž v Plzeňském kraji hotov. Výstavba přes 26 metrů vysoké sypané hráze v hlubokém údolí říčky Mže trvala 5 let. Dílo začalo sloužit svému účelu, tedy zásobě vody, v roce 1964. 

Údolí zalilo ohromné množství vody, a nádrž dostala název po nedaleké obce Hracholusky. Začíná kousek za Stříbrem, nedaleko obce Vranov. Přehrada zcela změnila ráz krajiny. Místo hlubokého údolí vznikla souvislá vodní plocha o rozloze téměř 500 hektarů. Od jezu pod parkem ve Stříbře až k hrázi měří přehrada 22 kilometrů. 

Týden vody 2

Dnes je nádrž Hracholusky stále vodohospodářským dílem, ale za posledních více než 50 let její břehy obsadily chatové kolonie, kempy i lodní přístavy. Hracholuská přehrada je rájem rybářů, vodáků i všech milovníků přírody. 

V našem seriálu jsme měli exkluzivní příležitost nahlédnout do interiéru hráze. Jejím středem vede dlouhá strašidelná chodba. Po schodech sestoupáte až na samé dno původního koryta Mže. Kolem sebe vidíte jen beton a manometry, které hlídají, jaký je tlak na hrázi. 

Každá sypaná hráz totiž prosakuje  

Hracholuská patří k těm nejkvalitnějším v Česku. Její průsak je asi 0,2 l za hodinu, což je až desetkrát míň než u podobných hrází u nás. Je postavená velice kvalitně a většina jejích součástí je původních. 

Součástí hráze je také takzvaný sdružený objet, ve kterém je vodní elektrárna o výkonu 3 MWh. Nahlédli jsme až k ní. Sestoupit se dá po ocelových točitých schodech, ale rychlejší cesta je nedávno instalovaným výtahem, který má 9 pater. 

Přelivový zvon shora - Foto: Pavel Halla

Přelivový zvon shoraFoto: Pavel Halla

Zajímavý je také takzvaný přelivový zvon. Ten slouží v případě nebezpečně vysoké hladině při povodních k rychlému odvodu vody pod hráz. Kruhové betonové monstrum vypadá jako ohromný trychtýř. V jeho vnitřní straně jsou šikmé přepážky, které zrychlují tok vody. Kdyby se podobný zvon instaloval na jižní polokouli, museli by být drážky opačně.  

Za více než padesátiletou historii vodní nádrž Hracholusky neohrozila žádná povodeň, svoji kapacitou je dostatečně naddimenzovaná. To se ukázalo i při velkých povodních v roce 2002, kdy mohli vodohospodáři její pomocí snižovat průtok Mže směrem na Plzeň. 

A k Plzni se vydáme v příštím dílu seriálu, kdy navštívíme unikátní technickou památku u zámku Lobkowitzů v Křimicích i soutok Mže s Radbuzou pod plzeňským pivovarem.  

Autor:  Pavel Halla
Pořad: Tajemství řek západu Čech   |  Stanice: Plzeň
Čas vysílání: čtvrtek 09:30  |  Délka pořadu: 5 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 17. srpna  2017     FotogalerieAudio  rubrika: Naše seriály

  Střední tok řeky Úhlavy: Poučení z chyb pro budoucí generace

  Střední část řeky Úhlavy nabízí přímo učebnicové chyby, jak se nemáme chovat k řece v krajině. Narovnání toků a ničení přirozených meandrů. Úsek Úhlavy u Švihova ukrývá i jeden poklad. Přírodní památku Stará Úhlava.

   
 • 10. srpna  2017     Audio  rubrika: Naše seriály

  Od šumavského pramene Úhlavy až po nádrž v Nýrsku

  Řeka Úhlava pramení v překrásné šumavské přírodě. O důvod víc, proč se k jejímu prameni pod vrchem Pancíř vypravit. Nečekejte velikou řeku. Nebýt směrovek, pramen Úhlavu byste určitě nenašli. Přibližně padesát metrů...

   
 • 3. srpna  2017     FotogalerieAudio  rubrika: Naše seriály

  Řeka Otava, od Sušice vodáky milovaná

  Není divu. Stále čistá voda, krásná okolní příroda, mohutná zřícenina hradu Rabí a k tomu minimum jezů, takže žádné zdlouhavé pádlování a otravné přenášené lodí. Velice oblíbený je úsek mezi Sušicí a Horažďovicemi a...

   

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Plzeňský kraj
  v katastru obce Blovice, okr. Plzeň-jih, Cihlářská - U lípy - U OSP, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 21.08.2017 07:00 Do 17.09.2017 23:59, Úplná uzavírka místních komunikací (téměř celá městská čtvrť) ...
  silnice III/18415, v katastru obce Kdyně, část obce Starec, okr. Domažlice, uzavřeno, Od 20.09.2017 00:00 Do 22.09.2017 23:59, úplná (pro veškerý provoz) uzavírka provozu na silnici III. tř. č. 18415 ...
  ulice Bukovecká, mezi křižovatkami ulic Ke Sv. Jiří a Potoční, Plzeň 4, Plzeň, stavební práce, zúžená vozovka na jeden jízdní pruh, Od 18.09.2017 00:00 Do 01.10.2017 23:59, uzavírka Bukovecká, Vydal: ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace