Vodní nádrž Hracholusky zachránila Plzeň před žízní

Přehradní nádrž Hracholusky - Foto: Pavel Halla

Přehradní nádrž HracholuskyFoto: Pavel Halla

Koupání, rybaření, lodní doprava nebo místo pro příjemné trávení volného času u vody. Tím vším je dnes vodní nádrž Hracholusky, která na řece Mži vznikla na začátku 60. let. Jaký byl ale původní účel gigantické stavby?

Nedostatek pitné vody v Plzni. V 60. letech minulého století totiž Plzeňané pili upravenou vodu právě z řeky Mže. Až tři čtvrtě objemu pitné vody ale odebíraly Leninovy závody, dnešní Škodovka. Hlavně v období letního sucha to byl problém. 

Na konci roku 1958 byl projekt na dodnes největší vodní nádrž v Plzeňském kraji hotov. Výstavba přes 26 metrů vysoké sypané hráze v hlubokém údolí říčky Mže trvala 5 let. Dílo začalo sloužit svému účelu, tedy zásobě vody, v roce 1964. 

Údolí zalilo ohromné množství vody, a nádrž dostala název po nedaleké obce Hracholusky. Začíná kousek za Stříbrem, nedaleko obce Vranov. Přehrada zcela změnila ráz krajiny. Místo hlubokého údolí vznikla souvislá vodní plocha o rozloze téměř 500 hektarů. Od jezu pod parkem ve Stříbře až k hrázi měří přehrada 22 kilometrů. 

Týden vody 2

Dnes je nádrž Hracholusky stále vodohospodářským dílem, ale za posledních více než 50 let její břehy obsadily chatové kolonie, kempy i lodní přístavy. Hracholuská přehrada je rájem rybářů, vodáků i všech milovníků přírody. 

V našem seriálu jsme měli exkluzivní příležitost nahlédnout do interiéru hráze. Jejím středem vede dlouhá strašidelná chodba. Po schodech sestoupáte až na samé dno původního koryta Mže. Kolem sebe vidíte jen beton a manometry, které hlídají, jaký je tlak na hrázi. 

Každá sypaná hráz totiž prosakuje  

Hracholuská patří k těm nejkvalitnějším v Česku. Její průsak je asi 0,2 l za hodinu, což je až desetkrát míň než u podobných hrází u nás. Je postavená velice kvalitně a většina jejích součástí je původních. 

Součástí hráze je také takzvaný sdružený objet, ve kterém je vodní elektrárna o výkonu 3 MWh. Nahlédli jsme až k ní. Sestoupit se dá po ocelových točitých schodech, ale rychlejší cesta je nedávno instalovaným výtahem, který má 9 pater. 

Přelivový zvon shora - Foto: Pavel Halla

Přelivový zvon shoraFoto: Pavel Halla

Zajímavý je také takzvaný přelivový zvon. Ten slouží v případě nebezpečně vysoké hladině při povodních k rychlému odvodu vody pod hráz. Kruhové betonové monstrum vypadá jako ohromný trychtýř. V jeho vnitřní straně jsou šikmé přepážky, které zrychlují tok vody. Kdyby se podobný zvon instaloval na jižní polokouli, museli by být drážky opačně.  

Za více než padesátiletou historii vodní nádrž Hracholusky neohrozila žádná povodeň, svoji kapacitou je dostatečně naddimenzovaná. To se ukázalo i při velkých povodních v roce 2002, kdy mohli vodohospodáři její pomocí snižovat průtok Mže směrem na Plzeň. 

A k Plzni se vydáme v příštím dílu seriálu, kdy navštívíme unikátní technickou památku u zámku Lobkowitzů v Křimicích i soutok Mže s Radbuzou pod plzeňským pivovarem.  

Autor:  Pavel Halla
Pořad: Tajemství řek západu Čech   |  Stanice: Plzeň
Čas vysílání: čtvrtek 09:30  |  Délka pořadu: 5 minut  
 

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Plzeňský kraj
  Od 24.2.2018 20:55 do 23:00; na silnici 182 u obce Švihov okres Klatovy; nehoda; havarované vozidlo; OA x zvěř.
  Srážky: sněžení, D5-53,0
  Od 24.2.2018 18:55 do 25.2.2018 19:00; v ulici Rokycanská v obci Plzeň , délka 289m; Pozor! Olej na vozovce; rozlitý olej na vozovce, HZS na místo.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace