Závěrečný úsek řeky Odravy milují vodáci

Odrava od přehrady teče ještě pět kilometrů do Ohře - Foto: Pavel Halla

Odrava od přehrady teče ještě pět kilometrů do OhřeFoto: Pavel Halla

Úsek řeky od přehrady Jesenice po soutok s mnohem větší i delší Ohří je téměř celý regulovaný. Břehy jsou upravené. Přesto se tu najdou krásná a romantická zákoutí. A těsně pod soutokem i zámek s vodotryskem.

Řece zbývá pár posledních kilometrů, než se vlije z pravé strany do Ohře. Teče poli a voňavými loukami a romantickou chatovou oblastí. Z divoké řeky v Německu a částečně i na našem území, kde Odrava tvoří i část státní hranice, přes obrovské vodní dílo Jesenice, se voda konečně dostane ke svému cíli - do Ohře. 

Kapka vody, která pršela na zalesněném hřebeni pod Hraničním vrchem, proplula obloukem částí Německa, naplnila jesenickou přehradu a přes Ohři se nakonec dostane do Labe, Severního moře a třeba i do Atlantiku. 

Tip na výlet:
Pod soutokem s Ohří je malá obec jménem Mostov. A také stejnojmenný krásně opravený zámek. Jeho historie sahá až do 14. století. Zámek Mostov je kulturní památkou díky unikátnímu souboru 15zachovalých kachlových kamen. Také tu můžete obdivovat krásné vitráže a historické malby. Zámek dnes sice funguje jako wellness hotel, ale jeho venkovní prostory jsou volně přístupné.

Dá se Odrava splout na lodi?  

Ano, dá. Podle vodáckého průvodce se nejčastěji splouvá právě úsek pod Jesenickou přehradou. Pětikilometrová plavba vede po bezproblémové tekoucí vodě. Koryto je upravované správci toku z Povodí Ohře a nenajdete tu v cestě ani jeden jez. 

Část od hranic po přehradu bývá zarostlá a úřadují tu čtyřnozí vodohospodáři – bobři. Prostřední úsek – vodní dílo Jesenice, je zase pro mnohé říční vodáky neskutečnou nudou. Přepádlovat přehradu třeba proti větru není na pětikilometrové přehradě pro každého.
Právě závěrečný úsek řeky, jehož břehy byly v minulosti narovnány a upraveny, ale přesto se tu najde stále mnoho zábavný meandrů, je pro vodáky nejlepší a nejlákavější.  

Vody Odravy i Ohře mají stejnou barvu. Protékají i podobnou krajinou. Ale podívat se suchou nohou k soutoku Odravy s Ohří není jen tak. Kopřivy, bláto, vrby. Z lodi by to bylo mnohem zábavnější. 

Autor:  Pavel Halla
Pořad: Tajemství řek západu Čech   |  Stanice: Plzeň
Čas vysílání: čtvrtek 09:30  |  Délka pořadu: 5 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 19. října  2017     FotogalerieAudio  rubrika: Naše seriály

  Nezakytkovanější řeka, tak říkají Ohři botanici

  Řeka Ohře pramení daleko za našimi západními hranicemi v Bavorsku. Jako řeka jménem Eger překoná desítky kilometrů německou krajinou a dnes prakticky jen symbolickou státní hranice, kdysi obávanou železnou oponu, překročí...

   
 • 13. října  2017     FotogalerieAudio  rubrika: Naše seriály

  Sucho nebo povodně, nejhůř to snáší Úslava

  Při povodni v roce 2002 přinesla největší problémy právě rozvodněná Úslava ve svém dolním toku u Plzně. Opačný problém znamenalo pro Úslavu i katastrofální sucho v roce 2015.

   
 • 6. října  2017     FotogalerieAudio  rubrika: Naše seriály

  Ve střední části Úslava meandruje ostošest

  Od obce Žinkovy už teče řeka s názvem Úslava, i když na jednom místě na jihu Plzeňska se ještě s názvem odkazujícím na původní označení Bradlava nebo Bradava setkáme. Také navštívíme místo, které sehrálo důležitou roli...

   

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Plzeňský kraj
  Od 22.10.2017 10:25 do 15:00; na silnici 27 u obce Čachrov okres Klatovy; - ve směru na Plzeň, - ve směru na Plzeň, objízdná trasa v obou směrech: Železná Ruda, II/190 směr Hartmanice, III/1451 směr Velhartice, ...
  silnice II/191, Klatovy - Dolní Lhota, okr. Klatovy, oprava povrchu vozovky, zúžení vozovky na jeden jízdní pruh, Od 25.10.2017 07:00 Do 30.11.2017 23:59, Částečná uzavírka provozu sil. II/191 v úseku ...
  ulice Mánesova, Domažlice, okr. Domažlice, uzavřeno, stavební práce, Od 23.10.2017 00:00 Do 03.11.2017 23:59, ul. Mánesova ve městě Domažlice, Vydal: Městský úřad Domažlice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace