Zpravodajství16. března  2014 v 00:16  

Areál kláštera v Plasích nabídne po opravě historii stavebnictví i Kaplického ateliér

Plasy, zdevastovaný areál bývalého hospodářského dvora cisterciáckého kláštera před začátkem rekonstrukce - Foto:  ČTK

Plasy, zdevastovaný areál bývalého hospodářského dvora cisterciáckého kláštera před začátkem rekonstrukceFoto:  ČTK

V rekonstruovaném areálu kláštera v Plasích najdou lidé v budoucnu ukázky z historie stavebnictví i nejmodernější architekturu. Za přispění státu i evropských fondů tam vzniká Centrum stavitelského dědictví. To nabídne repliky historických stavebních strojů, ale také třeba expozici věnovanou architektu Janu Kaplickému

„Po dokončení rekonstrukce hlavní budovy Národního technického muzea na Letné je to v současnosti největší projekt, který Národní technické muzeum řeší,“ poznamenal k rekonstrukci v Plasích ředitel muzea Karel Ksandr. 

První etapa projektu za více než 350 milionů korun skončila v prosinci loňského roku. Nedávno začala druhá – záchrana hospodářského dvora. Hotovo by mělo být příští rok. 

 

Příspěvek o chystané rekonstrukci a budoucnosti areálu plaského kláštera natočila redaktorka Monika Zettlová

Vložit na svůj web

„Tak, aby byl příští rok v létě celý projekt ukončen a naše objekty v Plasích, tedy mlýn, pivovar a hospodářský dvůr začaly sloužit veřejnosti jako centrum stavitelského dědictví,“ řekl Ksandr. 

Podle Pavla Kodery, který je koordinátorem projektu obnovy hospodářského dvora, jsou tamní budovy mimořádně cenné. Dějiny dvora totiž patrně sahají až k počátkům plaského kláštera, tedy do poloviny 12.století.  

Budovy jsou však také ve velmi špatném stavu, protože dlouhá léta chátraly. 

„Do roku 1991 zde sídlila ovoce a zelenina, velkosklad, následně se dostal do soukromého vlastnictví, byly sejmuty střechy, které byly nahrazeny provizorním krovem, jsou tady závažné statické poruchy a v podstatě je objekt zdevastovaný,“ poznamenal. 

Po rekonstrukci hospodářského dvora, která vyjde na 100 milionů, by tam mělo vzniknout zázemí pro předvádění a výuku stavebního řemesla. 

Lidé si tam budou moci například vyzkoušet historické stavební postupy, jako třeba hašení vápna, vytvoří si vlastní cihlu, sestaví tesařské spoje a uvidí historickou slévárnu, tradiční kovárnu nebo klempířskou dílnu.  

Plasy, zdevastovaný areál bývalého hospodářského dvora cisterciáckého kláštera před začátkem rekonstrukce - Foto:  ČTK

Chybět by neměl ani dvůr s replikami historických stavebních strojů. „Muzeum má už ve sbírce jeřáb z doby Václava IV. Chceme tady postavit beranidlo, kterým se zarážely piloty, které zpevňovaly základy konventu a podobně,“ uvedl Kodera. 

Jedna z místností se nebude opravovat vůbec, aby návštěvník mohl číst ve stavební historii. 

V už opraveném bývalém pivovaru pak bude expozice stavebních prvků, konstrukcí a materiálů a lidé by tam měli najít také dílo zesnulého architekta Jana Kaplického. 

„Není to jen nějaký kousek, bude tu opravdu celé dílo mého muže a to je pro mě podstatné. Byly nabídky ze světa, z muzeí designu různých měst a světadílů, ale vždy měli zájem jen o ty nejdokonalejší výkresy a modely. Zde bude unikátnost toho, že je to možné ukázat jako celé dílo,“ citovala agentura ČTK manželku Jana Kaplického Elišku Kaplicky.  

Kaplického kompletní archiv čítá několik desítek tisíc položek. Součástí tří místností bude i expozice a ateliér. 

Autor:  Monika Zettlová,  ČTK,  kov

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Plzeňský kraj
  Od 19.2.2018 23:50 do 21.2.2018 02:00; v ulici Domažlická v obci Plzeň; Pozor! Nadměrný náklad; očekávejte zdržení; Přeprava strojního zařízení z obce Plzeň do přístavu v obci Lovosice. Nadměrný náklad ...
  silnice III/18027, Dolní Lukavice, okr. Plzeň-jih, práce na silnici, zúžení vozovky na jeden jízdní pruh, Od 19.02.2018 08:00 Do 17.06.2018 23:59, částečná uzavírka silnice č. III/18027 v obci Dolní Lukavice ...
  ulice Sulkovská, Plzeň 3, uzavřeno, práce na inženýrských sítích, Od 12.02.2018 08:00 Do 30.06.2018 23:59, úplná uzavírka v úseku mezi křížením s místními komunikacemi Severní a K Silu, Vydal: ÚMO Plzeň ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace