Zpravodajství15. října  2014 v 07:01  

Dvě velké plzeňské výstavy připomenou Jiřího Trnku. Chystají je výtvarníkův syn a vnuk

Jiří Trnka: Sen noci svatojánské - Foto: Česká televize

Jiří Trnka: Sen noci svatojánskéFoto: Česká televize

Plzeň 2015 uctí Jiřího Trnku. Na příští rok se ve městě chystají dvě velké výstavy, které odkazují na světově známého animátora, výtvarníka a ilustrátora. Obě výstavy budou úplně nové a na obou pracují potomci Jiřího Trnky – jeho syn Jan a vnuk Matyáš.

Jan Trnka dohlíží na výstavu nazvanou Ateliér Jiřího Trnky. 

„Pro mého otce byl ateliér, jako pro všechny výtvarníky, důležité prostředí, které svým způsobem formovalo jeho osobnost a on zase formoval prostředí těch ateliérů,“ říká Jan Trnka. 

 

O chystané výstavy, které se věnují osobnosti a dílu Jiřího Trnky, se zajímal redaktor Adam Vlček

Vložit na svůj web

Výstava zmapuje důležitá místa, ve kterých Jiří Trnka tvořil. Prostory Galerie města Plzně se promění v jednotlivé ateliéry. 

„Návštěvník výstavy se ocitne nečekaně v atelieru malířském sochařském a také filmovém. Filmovému ateliéru bude věnovaná celá vlastní místnost, kde bude vytvořená jakási replika studia loutkového filmu, a zde si budou moci návštěvníci vyzkoušet animaci loutek s kopiemi Trnkových loutek,“ dodává Jan Trnka. 

Na výstavě lidé uvidí více než 300 exponátů – mnoho olejomaleb včetně řady portrétů, které ještě nikde vystaveny nebyly, kolekci ilustrací nebo loutky – z filmů i ze soukromé sbírky. 

Jiří Trnka - Foto:  nomenomen.cz

Jiří TrnkaFoto:  nomenomen.cz

Druhou výstavu, která se jmenuje Trnkova zahrada 2, má na starosti Matyáš Trnka. Tato výstava bude určená především dětem a jak už název napovídá, bude mít podobu zahrady. 

„Budeme pracovat kromě animací také se scénografickými prvky, to znamená, že ten prostor upravíme kulisami – uděláme nějaké dřevěné keře, bude tam umělá tráva,“ přibližuje Matyáš Trnka. 

Zahrada by podle něj měla být jakýmsi netradičním, výtvarně zpracovaným hřištěm. „Děti by si to tam měly užít – hrát si, ležet v trávě, koukat na animace nebo běhat, honit se, chytat,“ říká Matyáš Trnka. 

Netradiční zahradu budou moci lidé navštívit v Západočeském muzeu. Autoři podle Matyáše Trnky počítají s tím, že děti při hrách výstavu poničí, i proto bude otevřená jen po určitou dobu, zhruba tři až čtyři měsíce. 

„Jsme sami zvědaví, jak moc často to bude třeba opravovat, dodělávat. Ty tři měsíce se zdají být jako optimální doba,“ poznamenává Matyáš Trnka. 

K oběma výstavám je připraven také bohatý doprovodný program, například premiéra digitalizovaného Trnkova loutkového filmu Staré pověsti české. 

Autor:  Adam Vlček,  kov

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Plzeňský kraj
  Od 22.2.2018 19:25 do 23.2.2018 19:30; v ulici Těšínská v obci Plzeň , délka 81m; rozlitá látka na vozovce; nafta na úseku cca 100 m
  Od 21.3.2018 07:00 do 30.7.2018 23:55; v ulici Karlovarská v obci Plzeň; most Generála Pattona ev. č. 20-036. směr centrum města.; práce na silnici, pravý jízdní pruh uzavřen; v rámci stavby I/20 Plzeň ...
  Od 6.3.2018 07:00 do 20.3.2018 23:55; v ulici Karlovarská v obci Plzeň; most Generála Pattona ev. č. 20-036, směr centrum města.; práce na silnici, levý jízdní pruh uzavřen; v rámci stavby 1. a 2. e ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace