Zachráněná a objevená vzácná díla – i to je výsledek výstavy barokního umění v Plzni

Lazar Widemann, Dvojice zápasících mužů, před 1730, soukromá sbírka.jpg - Foto:  Galerie města Plzně

Lazar Widemann, Dvojice zápasících mužů, před 1730, soukromá sbírka.jpgFoto:  Galerie města Plzně

Deset děl museli vzít do péče restaurátoři, další ošetřili konzervátoři. Výstava o západočeském baroku potvrzuje kvalitu artefaktů v regionu a mnoho z nich ochránila pro budoucnost.

Posledním velkým projektem Západočeské galerie v Plzni v programu Evropského hlavního města kultury je současná expozice v Masných krámech. Má název „Vznešenost a zbožnost. Barokní umění na Plzeňsku a v západních Čechách“. Projekt připravila Západočeská galerie ve spolupráci s Ústavem dějin umění AV ČR.  

 

Špičkové práce malíře Petra Brandla nebo sochaře Matyáše Brauna, ale také třeba exkluzivní sošky regionálního autora Lazara Widmana najdou návštěvníci aktuální výstavy v Masných krámech v Plzni.

Vložit na svůj web

„V dnešní době už pro nás není baroko dobou temna, jak to popisoval Jirásek ve stejnojmenné knize v roce 1915. Z historiografického hlediska je to naopak doba, která přinesla českým zemím obrovský rozmach v oblasti materiální a duchovní, a která dala vzniknout mimořádnému výtvarnému umění a architektuře,“ připomíná ředitel Západočeské galerie Roman Musil. 

Autory výstavy jsou Štěpán Vácha z Ústavu dějin umění Akademie věd České republiky a Andrea Steckerová z Národní galerie v Praze. Ti poukazují na kvalitu děl.  

„I v evropském měřítku je unikátní soubor dvanácti alabastrových sousoší z ruky západočeského sochaře Lazara Widemana,“ uvádí příklad Steckerová.  

 

Mnohé objevy a nálezy provázejí současnou výstavu v Masných krámech v Plzni „Vznešenost a zbožnost. Barokní umění na Plzeňsku" Jedním z nejzajímavějších exponátů je velký model plaského kláštera.

Vložit na svůj web

K perlám výstavy patří podle ní obraz Petra Brandla, zapůjčený z kostela v Manětíně. „Pokud je Brandl malířem světla, tento obraz je toho nejlepším důkazem,“ říká Steckerová. 

Kurátor Petr Jindra, zástupce ředitele Západočeské galerie, má radost z restaurovaných a konzervovaných uměleckých děl: „Nepřeháním, když řeknu, že díky výstavě byla některá díla vytržena z postupné záhuby.“ 

Mezi rarity patří také model kláštera v Plasích, tak jak měl vypadat podle původního návrhu Jana Blažeje Santiniho Aichla. „Předlohou k modelu je půdorysný plán, který se dochoval v rakouském klášteře. Dále posloužily veduty z konce 18. století,“ popisuje vznik modelu Štěpán Vácha. 

Více informací se dozvíte z reportáží Petry Kosové. 

Petr Brandl, Křest Krista, 1715-1716, kostel sv. Jana Křtitele, Manětín, Římskokatolická farnost Plasy a Manětín - Foto:  Západočeská galerie v Plzni


Petr Brandl, Křest Krista, 1715-1716, kostel sv. Jana Křtitele, Manětín, Římskokatolická farnost Plasy a Manětín

Autor:  Petra Kosová
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Plzeň
Čas vysílání: každý den v celou hodinu a 05:30, 06:30, 07:30  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Plzeňský kraj
  D5, mezi km 58.5 a 57.7, ve směru Praha, práce na silnici, zpevněná krajnice uzavřena, práce údržby, Od 27.03.2017 07:15 Do 27.03.2017 16:00, , údržba a opravy PHS, plotů a závor, zdroj: ŘSD
  silnice I/22, v katastru obce Libkov, okr. Domažlice, stavební práce, kyvadlový provoz jedním jízdním pruhem, Od 27.03.2017 08:00 Do 21.04.2017 16:00, Částečná uzavírka silnice I/22 Libkov (1.etapa), ...
  silnice II/233, Plzeň 4, v katastru obce Plzeň, stavební práce, kyvadlový provoz jedním jízdním pruhem, Od 27.03.2017 07:00 Do 28.04.2017 23:59, "zajištění bezpečnosti provozu při ražbě tunelu", částečná ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace