Zpravodajství19. března  2016 v 23:31  

Hned několik unikátů se letos vrátí do kláštera v Plasích

Klášter Plasy - Foto:  www.klaster-plasy.cz

Klášter PlasyFoto:  www.klaster-plasy.cz

Prohlídkový okruh památky doplní dosud ztracený barokní obraz, vzácný oltář a také flakon opata Tyttla. Předměty, které sem kdysi patřily, se teď znovu vracejí - některé po více než dvou stoletích.

Národní kulturní památka klášter Plasy letos nabídne návštěvníkům hned několik novinek. Na prohlídkový okruh se vrátí unikátní a vzácný želvovinový oltář, barokní obraz nebo také flakon vyrobený speciálně pro bývalého opata Evžena Tyttla. 

Správa památky se už více než deset let snaží do kláštera postupně vracet jednotlivé předměty, které zmizely po odchodu mnichů roku 1786. Tu a tam se podaří skutečně něco najít, pro letošní sezonu se tak podařilo zapůjčit hned čtyři takové předměty. 

Největším úspěchem je podle správy kláštera želvovinový tabernákl se dvěma ostatky. Ten se z Plas dostal k premonstrátům na Strahov. Zpátky do plaského kláštera se letos vrátí po 230 letech. Správa také zjistila, že se podle všeho jedná přímo o návrh Jana Blažeje Santiniho Aichla a nebývá až tak běžné, aby architekt navrhoval i mobiliář. 

Tento oltář byl vyroben nejspíš pro někdejšího významného opata Evžena Tyttla. Návštěvníci tento unikát najdou na jeho původním místě, tedy v kapli sv. Bernarda a budou tak moci sami posoudit, jak k sobě patří architektura, freska a tento oltář z vzácných materiálů.

Desítky let ztracený obraz se našel v Plzni 

O aktuálním umístění oltáře se ovšem vědělo na rozdíl od vzácného barokního obrazu Jana Kryštofa Lišky Sv. Václav v nebeské slávě. Jeho stopa se ve 20. století na desítky let ztratila. Naposledy byl lokalizován v kostele ve Smrkovci, kam putoval po zrušení plaského kláštera v 19. století. 

Po druhé světové válce se odtamtud ztratil a najít se ho podařilo teprve nedávno. Jedna z prvních prací, které Liška v Plasích udělal, byla zastrčená v boční kapli františkánského kláštera v Plzni. 

Dalším z předmětů, které se na letošní sezonu znovu vrátí do klástera Plasy, je také dvojstěnný skleněný flakon. Vyroben byl kolem roku 1730 a patřil původně do osobního majetku opata Tyttla. 

Návštěvníci kromě toho uvidí i model ideální podoby kláštera tak, jak ho navrhoval stavitel Santini Aichl. Tyto věci měli lidé možnost vidět už loni v Plzni a to na výstavě barokního umění Vznešenost a zbožnost. 

Autor:  Směna ČRo Plzeň
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Plzeň
Čas vysílání: každý den v celou hodinu a 05:30, 06:30, 07:30  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

 • 21. září  2017 v 15:06     Audio  rubrika: Zpravodajství

  Do západočeské metropole se sjeli pouliční umělci z celého světa

  Plzeň se na čtyři dny stala světovou metropolí pouličního umění. Ve městě se koná největší festival tohoto druhu v Česku. Na Pilsen Busking Fest 2017 opět přijeli muzikanti, tanečníci, divadelníci nebo performeři z...

   
 • 21. září  2017 v 14:28       rubrika: Zpravodajství

  Prazdroj má nového ředitele

  Novým generálním ředitelem Plzeňského Prazdroje je ode dneška padesátiletý Grant Liversage. Naposledy byl finančním ředitelem jihoafrických firem pivovarnické skupiny SABMiller. Pochází z jižní Afriky, kde vystudoval...

   
 • 21. září  2017 v 14:27     Fotogalerie  rubrika: Zpravodajství

  Město Plzeň rozdalo Umělecké ceny za rok 2016

  Již od roku 2013 uděluje město Plzeň ocenění umělcům za významnou činnost, dílo či kulturní počin, které v předešlém roce významně obohatily kulturní dění a rozvoj Plzně a přispěly k posílení dobrého jména města. Laureáty...

   

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Plzeňský kraj
  silnice III/18032a, Plzeň 6-Litice, uzavřeno, stavební práce, Od 02.10.2017 00:00 Do 06.10.2017 23:59, "Oprava propustku", -> úplná uzavírka v úseku od křižovatky s ulicí Litická v délce cca 750 m., Objížďka ...
  Od 9.10.2017 09:05 do 18.10.2017 10:05; na silnici třídy I na výjezdu z obce Dobřany okres Plzeň-jih , délka 1.4km; Uzavírka (částečná) silnice I/27 v úseku Litice – Šlovice; práce na silnici; uzavírka ...
  místní komunikace, náměstí Míru, Domažlice, okr. Domažlice, uzavřeno, Od 22.09.2017 08:00 Do 22.09.2017 22:00, nám. Míru ve městě Domažlice, Vydal: Městský úřad Domažlice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace