Zpravodajství30. ledna  2018 v 13:34  

Senioři v pěti charitních domovech v Plzni cvičí jógu

Plzeňští senioři cvičí jógu. Do projektu, který pořádá Nadační fond pro rozvoj plného vědomí, se zapojilo přes 50 klientů v pěti domovech pro seniory v Plzni. Během jógy se soustředí na sebe, na své dýchání, uvolní tělo a navodí příjemné pocity - Foto: Jana Kosová

Plzeňští senioři cvičí jógu. Do projektu, který pořádá Nadační fond pro rozvoj plného vědomí, se zapojilo přes 50 klientů v pěti domovech pro seniory v Plzni. Během jógy se soustředí na sebe, na své dýchání, uvolní tělo a navodí příjemné pocityFoto: Jana Kosová

Do celorepublikového projektu, který pořádá Nadační fond pro rozvoj plného vědomí, se zapojilo přes 50 klientů v pěti domovech pro seniory v Plzni. Během jógy se soustředí na sebe, na své dýchání, uvolní tělo a navodí příjemné pocity.

„Dostala jsem se k tomu náhodou. Obdržela jsem kontakt na nadaci, kde mi doporučili různé domy pro seniory. V současné době mám čtyři. Od běžných hodin se to liší hlavně tím, že cvičení probíhá na židlích, protože většině seniorů je 80 a více let. Myslím, že je cvičení baví a jsou rádi, že se to koná,“ uvedla lektorka jógy Jana Kufnerová. 

Jóga i jako životní restart 

Zacvičit jógu si přišla i téměř devadesátiletá paní Ludmila Šediváková. „Chodila jsem cvičit už dříve, ale přestala jsem, protože se mi to zdálo pomalé. Teď už mi nohy tolik neslouží, a tak jsem ráda, že je to pomalé, a že to můžeme cvičit. Pomáhá nám to jednak duševně, že se člověk cítí lépe, že pro sebe ještě může něco udělat, a je to dobré i na to, že tolik netloustneme,“ řekla paní Šediváková. 

Většina cvičení začíná dechem, kdy lektorka učí seniory správně dýchat do břicha. Potom následují základní pohyby od hlavy, přes ruce až po nohy. „Cvičení je dobré hlavně na pohybové ústrojí. Dobrý vliv má i na psychickou stránku, myslím, že je to může vrátit zpět do života anebo je nastartovat, aby se cítili dobře a měli pozitivní myšlení,“ popsala Jana Kufnerová. 

Lektorka za seniory dochází každý týden. Hodiny jsou zdarma. Zapojil se například charitní Domov svaté Zity v Plzni na Slovanech. K cvičení jógy se postupně přidávají další a další domovy pro seniory. 

Pořad: Zprávy  |  Stanice: Plzeň
Čas vysílání: každý den v celou hodinu a 05:30, 06:30, 07:30  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Plzeňský kraj
  Srážky: sněžení, D5-78,2
  Srážky: sněžení, D5-84,5
  Srážky: sněžení, D5-83,6

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace