Umění a vzdělávání je součástí projektů na oživení kláštera v Plasích

Plasy - klášter

Plasy - klášter

Zatím 12 projektů za nejméně 800 milionů korun zahrnuje materiál, který počítá s oživením klášterního komplexu v Plasích na severu Plzeňska. Mělo by v něm vzniknout zázemí pro Českou zemědělskou univerzitu v Praze, depozitář Národního technického muzea, kulturní centrum a centrum vzdělanosti Integrovaný projekt chce na realizaci využít státní a evropské peníze.

Plasy - klášter

Plasy - klášter

Projekt plány dělí na investiční a neinvestiční. Hlavním investičním záměrem je revitalizace zámku za zhruba 260 milionů korun, v němž vznikne zázemí pro Fakultu lesnickou a enviromentální ČZU Praha, pro kterou je zajímavý mimořádný lesní genofond v okolí a místo chce využít jako přírodní laboratoř. 

Laboratoře a výzkumná pracoviště jsou navrhována do prostor hospodářského dvora. Dvě třetiny z odhadovaných 280 milionů Kč by měly být určeny na opravy, zbylá částka se investuje do vybavení. Vhodný pro získání peněz je operační program Výzkum a vývoj pro inovace, u něhož se budou první výzvy podávat na konci roku. 

Plasy - klášter - knihovní sál

Plasy - klášter - knihovní sál

O využití části komplexu jedná Národní technické muzeum. Přichází s návrhem na vznik Centra stavitelského dědictví za zhruba 200 milionů Kč. V areálu chce vytvořit depozitář a stálou expozici stavebních prvků. Projekt zahrnuje vznik několika vzdělávacích programů. Pro realizaci programu Pedagogika volného času se například navrhuje využít stáje, kde by byli koně. V plánu je i program Škola historických stavebních řemesel, jenž se zaměří na nabízení rekvalifikací. Dalším dílčím záměrem je podpora podnikání. V komplexu by mohl vzniknout podnikatelský inkubátor a při VŠ by zde mohly vzniknout i soukromé firmy. 

Autoři projektu plánují dále Letní školu talentů. Nadané děti by pracovaly na připravených vědeckých projektech orientovaných na technické a přírodovědné obory a zázemí by jim poskytla místní střední zemědělská škola. Uvažuje se také o Letní varhanní akademii. Součástí projektu je rekonstrukce kostela sv. Václava, budovy konventu a oprava kopie italských barokních varhan z 19. století. 

Plasy, empírová hrobka Metternichů

Plasy, empírová hrobka Metternichů

Vůli k založení vysoké školy v Plasích deklarovala v únoru 2005 skupina čtyř občanů. Zastupitelstvo města deklaraci projednalo a přijalo usnesení, které skupinu zmocnilo k podnikání veškerých kroků vedoucích k oživení města. Podle starosty Plas Miloslava Hurta vznikl konečně pro obrovský areál smysluplný projekt, jenž propojuje umění, vzdělávání. Obec se snaží připravovanému projektu přizpůsobit infrastrukturu a nabídnout v souvislosti s tím i nové možnosti bydlení. 

Autor:  Směna ČRo Plzeň
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Plzeň
Čas vysílání: každý den v celou hodinu a 05:30, 06:30, 07:30  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Plzeňský kraj
  silnice III/19347, Kvíčovice, okr. Domažlice, uzavřeno, stavební práce, Od 10.07.2017 07:00 Do 31.08.2017 00:00, uzavírka pozemní komunikace III/19347 v obci Kvíčovice z důvodu výstavby splaškové kanalizace., ...
  silnice III/1777 (ulice Kamenického) - ulice U trati, Blovice, okr. Plzeň-jih, práce na inženýrských sítích, pravý jízdní pruh uzavřen, Od 10.07.2017 10:00 Do 04.08.2017 23:59, uzavírka jízdního pruhu ...
  silnice II/187 (ulice Nepomucká), Plánice, okr. Klatovy, uzavřeno, práce na inženýrských sítích, Od 06.07.2017 00:00 Do 04.08.2017 23:59, úplná uzavírka provozu sulnice II/187 v obci Plánice, od křiž. ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace