Klášter v Plasích nabídne unikátní prohlídky

Plasy

Plasy

Jen jednou za rok se otevírá podzemí kláštera v Plasích a ten čas právě nastal. Už teď se lidé mohou hlásit na jeho speciální prohlídky. Ty se uskuteční po oba dva víkendové dny a lidé se dostanou do prostor, které jsou jinak po celý rok uzavřeny. Oproti minulým letům byla letošní trasa výrazně změněna a návštěvníky potěší zejména přístup k podzemní kanalizační chodbě, která byla dlouhá léta zabetonována. Návštěvníci uvidí barokní místnost zaklenutou na jeden sloup, vůbec poprvé spatří malou noviciátskou kapli svatého Benedikta, čeká je expozice zaměřená na vodu v cisterciáckých klášterech. Přejdou k barokním prevétům vysunutým nad rameno řeky Střely a uslyší výklad o Královské štole, která je páteřním kanálem objektu. Prohlídky budou probíhat o víkendu od 9 do 18 hodin vždy po 20 minutách.

Plasy, cisterciácký klášter

Plasy, cisterciácký klášter

Návštěvníci se dále dozvědí o síti dalších barokních kanálů kolem budovy konventu, prelatury, sýpky a hospodářského dvora. Projdou kolem Santiniho samonosného točitého schodiště, jež slouží mimo jiné jako šachta pro napouštění teplého vzduchu do budovy. U severního bazénu ověřujícího stav vody se mohou dozvědět o celém základovém systému budovy a jeho každodenním hlídání. 

Návštěvníci projdou zhruba jednu čtvrtinu z celkové délky podzemních chodeb a dostanou se k jižnímu vodnímu zrcadlu. Hlavním přívodním kanálem vody pod objekt je Modrá štola, s 270 let starým latinským nápisem, který upozorňuje na to, že bez vody se stavba zřítí. 

Plasy - klášter

Plasy - klášter

Poprvé bude také zpřístupněno spodní patro Nemocničního křídla. Součástí unikátních prohlídek je i přístup k podzemní kanalizační chodbě, která byla dlouhá léta zabetonovaná. Dnes je možné z ní spatřit řeku Střelu, jež pomáhala odvádět nečistoty například z dosud dochovaných hygienických zařízení bratří mnichů. 

Na speciální prohlídky chodí skupiny o 14 lidech, vybavené vlastními baterkami. Zájemci musí být starší deseti let, štíhlejší postavy, bez klaustrofobie. Doporučuje se rezervace předem. 

Autor:  Směna ČRo Plzeň
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Plzeň
Čas vysílání: každý den v celou hodinu a 05:30, 06:30, 07:30  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Plzeňský kraj
  místní komunikace náměstí Míru, Domažlice, okr. Domažlice, uzavřeno, Od 29.05.2017 16:00 Do 30.05.2017 23:00, ul. náměstí Míru ve městě Domažlice, Vydal: Městský úřad Domažlice
  silnice III/18020, Plzeň 2-Slovany, práce na inženýrských sítích, jeden jízdní pruh uzavřen, Od 29.05.2017 07:00 Do 11.06.2017 23:59, "oprava povrchu", částečná uzavírka v úseku od areálu bývalého lomu ...
  silnice III/1835, III/1839, Zahořany, okr. Domažlice, uzavřeno, stavební práce, Od 29.05.2017 07:00 Do 30.09.2017 23:59, úplná (pro veškerý provoz) uzavírka provozu, Objížďka - obousměrná, obousměrná ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace