Zpravodajství29. prosince  2017 v 12:14  

Aromaterapie, aneb vůně, které pomáhají

Vůně vnímáme hodně intenzivně a stejně intenzivně na nás i působí. Umí v nás probudit chuť k jídlu, dokážou vyvolat staré vzpomínky, ale umí nás i zklidnit. A právě relaxaci si po hektických vánočních přípravách zaslouží asi každý. Ilustrační foto - Foto:  silviarita

Vůně vnímáme hodně intenzivně a stejně intenzivně na nás i působí. Umí v nás probudit chuť k jídlu, dokážou vyvolat staré vzpomínky, ale umí nás i zklidnit. A právě relaxaci si po hektických vánočních přípravách zaslouží asi každý. Ilustrační fotoFoto:  silviarita

Vůně, které jsou kolem, nás velmi ovlivňují. Umí v nás probudit chuť k jídlu, dokážou vyvolat staré vzpomínky, anebo nás zklidní. A právě relaxaci si po hektických vánočních přípravách zaslouží asi každý.

„Na relaxaci je naprosto ideální vůně, které jsou teplé, hřejivé, pohodové a všem příjemné. To znamená veškeré citrusové plody, které jsou spojené se zimou. Esenciální oleje se získávají z kůry citrusových plodů,“ řekla Pavlína Klasnová, která je odbornicí na aromaterapii. 

Pro uvolnění se dají použít také již hotové směsi esenciálních olejů. Vhodná je například takzvaná vánoční nadílka. Jedná se o směs pomeranče, hřebíčku a skořice, což je podle Pavlíny Klasnové jedna z nejoblíbenějších kombinací. 

„Citrusové plody mají zvláštní schopnost. Jsou současně povzbuzující, dodávají nám energii, ale zároveň navozují hlubokou relaxaci. Pomáhají dobře spát, odpočívat a ráno se cítit svěží. Výborný je také čistý hřebíček, který je takovým symbolem Vánoc. Čisté esenciální oleje se získávají přímo z plodů, květů nebo pupenů rostlin, a jsou silně koncentrované směsi. Dávkuje se po kapkách,“ popsala Pavlína Klasnová. 

Tyto vůně by měli v člověku vzbudit hřejivý pocit pohody, protože toto koření prohřívá náš organismus. „Vůně jsou vhodné právě v období zimy, kdy je venku chladno a brzy tma. V době, kdy jsme byli velmi zaměstnaní a vyčerpaní kolem příprav vánočních svátků a chtěli bychom úplně vypnout. To umožní právě hřejivé kouzlo éterických olejů. Dalším plusem je, že éterické oleje z citrusových plodů a jehličnanů mají silné antibakteriální účinky, takže mimo jiné čistí vzduch,“ uvedla aromaterapeutka Pavlína Klasnová. 

Pořad: Zprávy  |  Stanice: Plzeň
Čas vysílání: každý den v celou hodinu a 05:30, 06:30, 07:30  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Plzeňský kraj
  D5, mezi km 113 a 117, ve směru Rozvadov, pomalu jedoucí vozidlo údržby, zpevněná krajnice (odstavný pruh) uzavřená, Od 24.01.2018 10:30 Do 24.01.2018 14:00
  Od 24.1.2018 09:50 do 10:50; na silnici v obci Spálené Poříčí okres Plzeň-jih; nehoda; 2 havarovaná vozidla; 2x OA, bez zranění.
  Od 24.1.2018 09:50 do 10:50; v ulici Jiráskova v obci Šťáhlavy okres Plzeň-město; nehoda; 2 havarovaná vozidla; 2x OA, bez zranění.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace