Zpravodajství14. září  2017 v 14:23  

Barokní sýpku v Horšovském Týně čeká rekonstrukce

Sýpka v Horšovském Týně - Foto: Karel Weber,  Sýpka2014

Sýpka v Horšovském TýněFoto: Karel Weber, Sýpka2014

V Horšovském Týně na Domažlicku za několik dní začne rekonstrukce historické sýpky. Národní kulturní památka je ve velmi špatném stavu.

Sýpka v Horšovském Týně pochází z roku 1715 nebo 1718, přesně se to nepodařilo zjistit. Tato největší zámecká barokní sýpka na západě Čech je národní kulturní památkou. Má pět pater, je v majetku města a leží na okraji místního zámeckého parku. Objekt je ale ve velmi špatném stavu. Před třemi lety proto vznikl spolek Sýpka 2014, který se spolu s městem snaží o záchranu památky. 

„Některé trámy ve střeše napadla dřevomorka. Dělaly se tam různé průzkumy na houby, protože tam zatékalo přes střechu. Některé ty trámy jsou úplně shnilé, ale některé i prořezané, protože dřív tam byl sklad obilí a tvrdilo se, že ten objekt je zanesený rtutí, směsi rtuti, která čistila to obilí. Že to je všechno v trámech, ve zdivu a že se tam nedá být. Poslední měření dělané v roce 2010 ukázalo, že to není v tak špatném stavu, jak se o tom mluví," popsal aktuální stav objektu předseda spolku Sýpka 2014 Karel Weber. 

Práce plánované v rámci rekonstrukce tak zahrnují opravu střechy, trámů a podlah. Je třeba také udělat novou fasádu, nainstalovat okna, hromosvody a podobně. Po rekonstrukci, která potrvá dvanáct měsíců a přijde na 14 milionů korun, by mělo začít lidem sloužit přízemí a první patro, další rozšíření se bude dělat postupně. 

Barokní sýpka by měla v budoucnu sloužit kultuře 

Spolek Sýpka 2014 plánuje, aby byla stavba veřejnosti přístupná tři nebo čtyři měsíce v roce. Uvnitř by měla být stálá galerie, která by představovala historii Horšovského Týna i okolních vesnic. Sýpka by měla být ale také prostorem, kde by se konaly různé kulturní akce. 

„Chtěli bychom, aby tam byly houslové koncerty, klavírní koncerty. V té sýpce by mohla být udělaná kavárna, kam by třeba někdo mohl přijít a číst tam knížku. Mohli bychom to spojit s knihovnou města," nastínil plány spolku Karel Weber. 

Město už požádalo o dotaci na rekonstrukci obejktu barokní sýpky. Ta by mohla pokrýt až devadesát procent nákladů. Jestli to vyjde, bude jasné koncem roku. Rekonstrukci to ale neovlivní, radnice ji totiž v případě neúspěchu žádosti o dotaci zaplatí ze svého rozpočtu. V současnosti je hotové výběrové řízení, tento týden zástupci města podepsali s výhercem smlouvu o dílo a během pár dní předají staveniště. 

Autor:  Kateřina Schmiedová, Martina Klímová
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Plzeň
Čas vysílání: každý den v celou hodinu a 05:30, 06:30, 07:30  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Plzeňský kraj
  Srážky: sněžení, D5-136,2
  Srážky: sněžení, D5-145,8
  Od 17.1.2018 10:05 do 12:10; v ulici Prokopa Velikého v obci Domažlice; nehoda; probíhá vyšetřování nehody, nebezpečí; 2 x OA bez zranění

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace