Zpravodajství30. listopadu  2015 v 07:31  

Dražba malířských palet zajistila peníze na opravu varhan v Manětíně

Dražba malířských palet zajistila peníze na opravu varhan v Manětíně - Foto: Rostislav Duršpek

Dražba malířských palet zajistila peníze na opravu varhan v ManětíněFoto: Rostislav Duršpek

Dobrovolníci se mohou pustit do opravy vzácných varhan v manětínském kostele sv. Barbory. Peníze na první fázi rekonstrukce získali díky benefiční aukci malířských palet.

Desítky tisíc korun vynesla benefiční aukce barevných malířských palet v Plzni. Peníze získal spolek Svět podle Jakuba, který usiluje o záchranu barokních varhan v kostele svaté Barbory v Manětíně. S opravou dobrovolníkům pomohly desítky výtvarníků nejen z Plzeňska, kteří pomalovali nebo jinak umělecky ztvárnili malířské palety. Některé z nich už mají nové majitele. Na benefiční aukci přišli do budovy Českého rozhlasu v Plzni kromě zachránců vzácných varhan i někteří autoři palet a asi dvě desítky dražitelů. 

„Už se uskutečnilo mnoho menších jiných projektů, na kterých pracovali především studenti konzervatoře a už se nám podařilo i od drobných dárců a různě od lidí získat okolo 80 tisíc pro varhany u svaté Barbory, takže kdyby se nám podařilo získat ještě jednou takovou částku, tak bychom mohli začít s opravou cínových píšťal," vyjádřila své naděje před začátkem dražby Jana Roštíková ze spolku Svět podle Jakuba. 

Do benefiční akce se zapojilo mnoho výtvarníků, jedním z autorů je ale i plzeňský architekt Jan Soukup. I on je pevně přesvědčen, že takové akce mají smysl. 

„Je potřeba pomáhat památkám jakýmkoliv způsobem a když přijde takový dobrý nápad, že člověk je do toho úplně vtažený, tak já si myslím, že to je dobře," řekl Jan Soukup. 

Vydražilo se třináct palet, dražit se budou i další 

Na začátku akce si dražitelé a ostatní účastníci vyslechli pravidla a poté se strhl boj o jednotlivé palety. Částka, za kterou se vydražila hned první z nabízených palet, nebyla zrovna malá. Za sedm tisíc korun ji získal Zdeněk Kuťák z Plzně. 

„Tahleta paleta to je trošku osobní věc, protože její autorka je paní Česáková a ta učila všechny mé tři dcery na lidové škole umění kreslit. Jedna z nich už má syna, takže u našeho vnuka v dětském pokojíčku bude viset tahleta paleta," uvedl Zdeněk Kuťák. 

S nápadem vytvořit palety a dražit palety, a získat tak peníze na opravu varhan, přišla výtvarnice Jana Vacková. Zájem, který akce vyvolala, ji příjemně potěšil. 

„Samozřejmě jsem byla plna očekávání, kolik se dostaví dražitelů a jaký bude zájem, ale překvapilo mě to a jsem spokojená," pochvalovala si Jana Vacková. 

Desítky tisíc korun vynesla benefiční aukce barevných malířských palet v Plzni. S nápadem vytvořit palety a dražit palety, a získat tak peníze na opravu varhan, přišla výtvarnice Jana Vacková. Zájem, který akce vyvolala, ji příjemně potěšil - Foto: Rostislav Duršpek

Aukce trvala necelé dvě hodiny, za třináct palet dali účastníci benefičního setkání 82 100 korun. Zbylé palety budou k mání na další benefiční aukci, která bude 17. prosince v prostorách koinonie Jana Křitele v Plzni-Liticích. Spolek Svět podle Jakuba se už může pustit do opravy cínových píšťal. Jejich rekonstrukce přijde minimálně na sto tisíc korun. Na kompletní opravu barokních varhan v manětínském kostele sv. Barbory ale spolek potřebuje přibližně čtyři miliony korun. 

Fotografie z benefiční aukce barevných malířských palet najdete na našem facebooku. 

Benefiční aukce „Na plzeňské paletě“ v sobotu proběhla v hale naší rozhlasové budovy. Výtěžek z prodeje originálních malířských palet, na kterých se podílela řada výtvarníků, přispěje k záchraně cenných barokních varhan v kostele sv. Barbory v Manětíně. Dražbu moderoval Jan Kovařík, celková získaná částka se nakonec vyšplhala na 68.000 kč. Děkujeme vám!

 

Posted by Český rozhlas Plzeň on 30. listopadu 2015
Autor:  Směna ČRo Plzeň
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Plzeň
Čas vysílání: každý den v celou hodinu a 05:30, 06:30, 07:30  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Plzeňský kraj
  D5, mezi km 57 a 73, ve směru Rozvadov, pomalu jedoucí vozidlo údržby, levý jízdní pruh uzavřen, Od 24.01.2018 12:00 Do 24.01.2018 14:30, , údržba stromů a keřů, zdroj: ŘSD
  Od 24.1.2018 06:10 do 25.1.2018 06:15; na silnici 190 u obce Prášily okres Klatovy; sníh na vozovce; sníh na vozovce, neupravená vozovka, na místo sypače, zvýšená opatrnost
  D5, mezi km 44.8 a 43.7, ve směru Praha, práce na silnici, Od 22.01.2018 10:33 Do 31.03.2018 20:00, poškozená středová svodidla, snížená rychlost, bez omezení v jízdních pruzích

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace