Zpravodajství6. září  2017 v 18:10  

Kafemlýnky našich babiček představuje nová výstava v muzeu v Černošíně

Kafemlýnky našich babiček - Foto: Lukáš Milota

Kafemlýnky našich babičekFoto: Lukáš Milota

Uvařit si kávu nebylo vždy tak jednoduché jako dnes. Kdo měl chuť na pořádného turka, musel si nejdříve kávu semlít. Jak to dělali naši předkové, ukazuje nová výstava v Černošíně u Stříbra.

Výstava ukazuje kafemlýnky našich babiček, ale také další předměty, které sloužily k pražení, ukládání nebo servírování kávy. Exponáty zapůjčili místní lidé. Většinou je našli právě v pozůstalosti po svých babičkách a prababičkách. 

„Jsou to kafemlýnky z minulého století. Většina je samozřejmě dřevěných, ale mám tady i rarity - například tento stříbrný plechový mlýnek je udělaný od jednoho zamilovaného dědečka, který ho vyrobil pro svoji manželku někdy v padesátých letech a přinesla nám ho sem vnučka ze Stříbra. Je to opravdu krásná ruční práce a je to originál, protože druhý takový nenajdete," představila expozici pracovnice muzea Martina Sihelská. 

Návštěvníci mohou obdivovat také kafemlýnky, které visely na zdi a mezi exponáty se najdou i třeba mlýnky z Albánie. „Myslím si, že to byl asi nějaký záměr turisty, který se někam podíval do ciziny a přivezl si kafemlýnek anebo někdy tady byly taky k mání," vysvětlila jejich původ Martina Sihelská. 

Mletí kávy prostřednictvím těchto historických kafemlýnků má svůj typický postup. Každý kafemlýnek má nahoře malou nádržku, kam se nasypalo zrno. Potom bylo třeba točit kličkou, aby se zrnka kávy dostala do mlecího šneka. Namletá káva pak padala dolů do speciálního šuplíčku. 

Výstava ukazuje kromě mlýnků také porcelánový kávový servis 

Kafemlýnky našich babiček - Foto: Lukáš Milota

Kafemlýnky našich babičekFoto: Lukáš Milota

Součástí výstavy ale nejsou jen mlýnky, kde bylo třeba zapojit vlastní sílu a energii. Najdou se tu i stroje z 50., 60. či 70. let, které už fungovaly na elektřinu. 

Kromě samotných kafemlýnků mohou návštěvníci výstavy vidět také speciální pražičky kávy, plechové i keramické dózy pro uložení kávy a také dózy na cukr či mlékovky. Součástí expozice je pak například i prvorepublikový servis, který pochází od jedné stříbrské sběratelky. 

„Když se na ten porcelán podíváte, je to opravdu kouzelné," pochvalovala exponát Matina Sihelská. 

Výstava kafemlýnky našich babiček bude v muzeu pro návštěvníky přístupná do 5. října. V případě velkého zájmu organizátoři výstavu prodlouží. 

Autor:  Lukáš Milota, Směna ČRo Plzeň
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Plzeň
Čas vysílání: každý den v celou hodinu a 05:30, 06:30, 07:30  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Plzeňský kraj
  silnice I/20 (ulice Slovanská), Plzeň 2-Slovany - ulice Sirková, Plzeň 3, Plzeň, uzavřeno, stavební práce, Od 28.08.2017 00:00 Do 30.08.2018 23:59, pokračování uzavírky v místě železničních mostů ul. ...
  silnice III/18027, Dolní Lukavice, okr. Plzeň-jih, práce na silnici, zúžení vozovky na jeden jízdní pruh, Od 19.02.2018 08:00 Do 17.06.2018 23:59, částečná uzavírka silnice č. III/18027 v obci Dolní Lukavice ...
  ulice Sulkovská, Plzeň 3, uzavřeno, práce na inženýrských sítích, Od 12.02.2018 08:00 Do 30.06.2018 23:59, úplná uzavírka v úseku mezi křížením s místními komunikacemi Severní a K Silu, Vydal: ÚMO Plzeň ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace