Zpravodajství17. září  2016 v 8::9  

Kola pro Afriku opustila Plzeň. V Gambii budou na konci října

Také jízdní kola z Plzeňska pomůžou dětem v Gambii. V rámci celorepublikového projektu Kola pro Afriku věnovali lidé z Plzně a okolí zhruba pět set nepotřebných bicyklů. Dostanou je africké děti na dojíždění do škol - Foto: Lukáš Milota

Také jízdní kola z Plzeňska pomůžou dětem v Gambii. V rámci celorepublikového projektu Kola pro Afriku věnovali lidé z Plzně a okolí zhruba pět set nepotřebných bicyklů. Dostanou je africké děti na dojíždění do školFoto: Lukáš Milota

Od června lidé z Plzně a okolí vozili do areálu Škoda sport parku v Plzni - Doudlevcích stará vysloužilá kola. V rámci charitativního projektu Kola pro Afriku se jich v západočeské metropoli podařilo vybrat skoro pět stovek.

Vybrané bicykly odvezl kamion do centrálního skladu v Ostravě-Koblově. Roztřídí se a ta vhodná pro Gambii se pošlou do věznice v Heřmanicích, kde je odsouzení v rámci svých pracovních činností opraví. Do Gambie odjede lodí asi 400 nejvhodnější kol z celé České republiky. Vozí se tam zhruba dvakrát za rok, většinou jede jeden až dva kontejnery. Nakládka na loď proběhne pravděpodobně 29. září, v Gambii se náklad bude předávat na konci října. 

„Nejlepší jsou kola horská, protože tam se jezdí především po písčitém povrchu. Děti chodí do školy od 3 do 10 km, to kolo jim to určitě usnadní a urychlí,“ říká fotograf a kameraman Martin Homan, který si projekt v Plzni vzal na starost. 

A co bude s koly, která pro africký terén nejsou vhodná? Také se opraví a budou sloužit v půjčovnách nebo se prodají v internetových aukcích. Výtěžek pak pomůže uhradit další náklady spojené s projektem Kola pro Afriku. Například pomohou uhradit dlouhou a drahou cestu bicyklů lodí. 

Autor:  Iva Kokešová
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Plzeň
Čas vysílání: každý den v celou hodinu a 05:30, 06:30, 07:30  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Plzeňský kraj
  Stav vozovky: sníh na vozovce, D5-118,1
  Srážky: sněžení, D5-118,1
  Srážky: sněžení, D5-73,1

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace