Zpravodajství6. dubna  2017 v 09:46  

Kostel v Lukové na Plzeňsku se i díky svým duchům dočkal nové střechy

Kostelu v Lukové na Plzeňsku hrozil zánik. Před pěti lety se ale stalo něco, co zchátralou památku zachránilo. Do lavic usedly sochy duchů věřících, které přilákaly pozornost turistů a fotografů z celého světa. A také dárců, sponzorů a úřadů - Foto: Lukáš Milota

Kostelu v Lukové na Plzeňsku hrozil zánik. Před pěti lety se ale stalo něco, co zchátralou památku zachránilo. Do lavic usedly sochy duchů věřících, které přilákaly pozornost turistů a fotografů z celého světa. A také dárců, sponzorů a úřadůFoto: Lukáš Milota

Kostelu v Lukové na Plzeňsku hrozil zánik. Před pěti lety se ale stalo něco, co zchátralou památku zachránilo. Do lavic usedly sochy duchů věřících, které přilákaly pozornost turistů a fotografů z celého světa. A také dárců, sponzorů a úřadů, a tak má kostel novou střechu a už do něj nezatéká. Sochy duchů odsunutých obyvatel katapultovaly lukovský kostel do žebříčků nejstrašidelnějších míst na světě.

Kostel sv.Jiří v Lukové na Manětínsku - Foto: Zdeňka Bušková,  CC BY-SA 4.0

Kostel sv.Jiří v Lukové na ManětínskuFoto: Zdeňka Bušková, CC BY-SA 4.0

Nikomu se naštěstí nic nestalo, někteří dodnes mluví o zázračném znamení. Podle jiných to byla souhra náhod. Každopádně od té doby se o kostel nikdo nestaral a ten pustl a chátral. 

Svým způsobem zázračný nápad měl až v roce 2012 student sochařství Jakub Hadrava. Když posadil do lavic 32 soch duchů věřících, stal se z lukovského kostela světový unikát.“ Použil jsem živé lidi jako modely, přes ně jsem kladl prostěradla a záclony namočené v sádře,“ vysvětluje Hadrava. 

Bílé postavy vytvářejí mysteriózní atmosféru 

Kostel je plný soch duchů bývalých odsunutých obyvatel. Všechny postavy jsou bílé a každá má jiný tvar. „Žádná socha není stejná. Některé stojí, jiné sedí, jedna socha drží v náručí miminko a je tu dokonce i sousoší rodiny. Sochy vyjadřují různé prožitky a emoce člověka při mši. Každá postava má svoji jedinečnou duchovní hodnotu,“ uvedl průvodce a kostelník Petr Koukl, který se o kostel stará společně se svojí ženou. 

Strašidelná atmosféra je všude kolem a reálné sochy duchů ji jen podtrhují. „ Dvě sochy jsou postříkané zeleným fosforovým sprejem, díky kterému tady v noci svítí. Když je úplná tma o půlnoci, a podíváte se do kostela oknem zezadu přes hřbitov, vidíte, že tam nějaká postava sedí. To je hodně strašidelné,“ řekl Koukl. 

Sochy duchů bývalých německých obyvatel přilákaly zhruba 10 tisíc turistů, kteří dali na opravy 380 tisíc korun, další skoro dva miliony korun na opravu střechy přispělo ministerstvo kultury. Opravy kostela budou pokračovat. Zájemci se sem mohou vypravit o sobotách, po předchozí domluvě s průvodcem Petrem Kouklem. 

Pořad: Zprávy  |  Stanice: Plzeň
Čas vysílání: každý den v celou hodinu a 05:30, 06:30, 07:30  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Plzeňský kraj
  Od 20.10.2017 15:20 do 17:25; v ulici Tř. 1. máje v obci Přeštice okres Plzeň-jih; nehoda; 2x OA se zraněním
  Od 20.10.2017 14:35 do 19:00; na silnici 21 v obci Planá okres Tachov; u OC Tesco; nehoda nákladního vozidla; probíhají záchranné a vyprošťovací práce; uzavřeno; kamion x OA se zraněním, na místo všechny ...
  Od 20.10.2017 14:55 do 21.10.2017 15:00; v ulici Tř. 1. máje v obci Přeštice okres Plzeň-jih; u výjezdu od BČS Benzina; Pozor! Olej na vozovce; rozlitý olej na vozovce

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace