Zpravodajství14. listopadu  2017 v 08:38  

Kufřík plný vzpomínek daruje opuštěným novorozencům Klatovská nemocnice

romě praktických dárků, je v kufříku také Kniha života, ve které dítě najde informace o prvních dnech svého života - Foto: Jitka Englová

romě praktických dárků, je v kufříku také Kniha života, ve které dítě najde informace o prvních dnech svého životaFoto: Jitka Englová

Podle Nadačního fondu La Vida Loca skončí ročně zhruba 500 dětí v dětských centrech nebo u pěstounů. Informace o prvních dnech života tyto děti dohledají jen stěží. Změnit se to snaží projekt Život v kufříku, který tento nadační fond organizuje, a ke kterému se jako první v Plzeňském kraji připojila Klatovská nemocnice.

Projekt spočívá v tom, že sestřičky v porodnici a na novorozeneckém oddělení mapují pro opuštěné děti první dny jejich života. Tyto informace soustřeďují do speciálního, malovaného kufříku, který dál putuje s dítětem. Kromě praktických dárků, je tam také Kniha života, ve které dítě najde svojí první fotografii z porodnice, otisk nožičky, i například informace o tom, jaké bylo počasí v den jeho narození, co se událo výjimečného nebo jak se tvářilo. Sestřičky mohou připojit i osobní vzkazy a přání.  

Projekt Život v kufříku funguje v 19 nemocnicích v Česku a nemocnice v Klatovech je první v Plzeňském kraji, která se k němu připojila. Nadace nemocnice neoslovuje, ale vyjíždí tam, kde o tento projekt opravdu stojí. Sestřičky dětského oddělení klatovské nemocnice viděly prezentaci Života v kufříku, který je oslovil a chtěly ho, navzdory tomu, že je to vlastně pro ně práce navíc. Jejich cílem je hlavně pomoci opuštěným miminkům, což dělají moc rády. 

Základní vybavení kufříku je pevně dané. Jsou tam například první botičky, Deníček, ale také třeba pletená soupravička. K projektu se totiž připojili také senioři, kteří právě pletené soupravičky pro miminka vyrábějí. Každá souprava je jiná, byť třeba jenom v detailu, protože tak, jak je jedinečné každé dítě, je jedinečná i jeho první souprava. 

Projekt pomáhá dětem uchovat vzpomínky

Život v kufříku organizuje Nadační fond La Vida Loca a jeho cílem je zachovat pro opuštěné novorozence informace o prvních dnech jejich života. Díky kufříku podle spoluzakladatelky fondu Martiny Wojtylové Opava, tak děti neztratí svoji minulost. „Tento kufřík je pro ně takovou hmatatelnou památkou na dny jejich narození. V období kolem deseti let, kdy se dítě začíná ptát: „Kdo jsem? Kde jsem se narodil? Kde mám svoji první fotku?“ Může se k tomuto kufříku vrátit a mít tam tuto vzpomínku, ať už je v dětském domově, u osvojitelů nebo v adoptivní rodině,“ uzavřela Martina Wojtylová Opava.

Pořad: Zprávy  |  Stanice: Plzeň
Čas vysílání: každý den v celou hodinu a 05:30, 06:30, 07:30  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Plzeňský kraj
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, Gerlova Huť
  Srážky: sněžení, D5-136,2
  Srážky: sněžení, D5-96,8

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace